Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Syna tloukl o dlažbu, na dceru bral kuličkovou pistoli, tvrdí žalobce

  • 2
Facky, rány pěstí, šikanu a ústrky v nejrůznějších formách snášely dlouhá léta Jana B. a její děti od bývalého manžela Petra S. Tvrdí to obžaloba, kterou ráno začal řešit senát pražského městského soudu. Muži za týrání svěřené osoby hrozí až 12 let za mřížemi.

Dlouhých 15 let, až do do poloviny roku 2012, týral v paneláku na okraji metropole pětačtyřicetiletý dělník Petr S. podle obvinění svou ženu, dceru a syna. Případy podobně dlouhodobého týrání neřeší tuzemské soudy často.

"Pořádek" za hranicí zákona dělal bývalý závodní tanečník zpravidla tehdy, když se posilnil pivem či vodkou. Škála trestů za nepořádek či špatné známky začínala striktními rozkazy a zákazy. 

"Dceru napadal fackami i ranami pěstí v době, kdy matka nebyla doma," popisovala žalobkyně Jana Murínová, jak vynucování disciplíny dcery gradovalo. Dívka v době, kdy se měla spirála domácího násilí roztáčet, chodila do první třídy.

Dětem odpíral jídlo a musely na písknutí nosit vodku

Žaloba uvádí, že školačku její otec také trefoval bolestivými výstřely z kuličkové pistole a její pažbou jí zranil prst. Později byli do kolotoče násilí podle obžaloby zataženi také Jana B. a syn. Svou bývalou manželku měl obžalovaný častovat hrubými nadávkami, ranami, smýkáním či hrozbami.

Při jednom napadaní měl například Petr S. hrozit, že ji shodí z balkónu. S otisky dlaždiček, o něž mu otec otloukal hlavu, skončil podle obvinění po jednom z ataků na chirurgické pohotovosti syn.

Další ze sankcí bylo odpírání jídla rodině. Děti musely otce zásobovat pivem i vodkou. Nápoje údajně měly donášet na základě hvízdnutí.

"Styděla jsem se to oznámit," vysvětlovala při výslechu Jana B., proč dlouhá léta snášela četná příkoří, než manžela nechala vykázat z bytu a rozvedla se. Léta šikany a napadání přitom ona i její děti odnesly těžkou posttraumatickou stresovou poruchou.

Týraný jsem byl já, tvrdí muž

"Dětem jsem se věnoval stoprocentně. Doma jsem vyžadoval pořádek. Všichni věděli, o co jde. Pro svou rodinu jsem udělal dost. Týraná osoba jsem tam byl spíše já," kategoricky však popíral všechna obvinění Petr S.

Výslech své ženy sledoval s nesouhlasným kroucením hlavy či úsměšky a gesty, jež si vyměňoval se svou novou partnerkou, která ho přišla do jednací síně městského soudu podpořit. Petru S. hrozí za týrání svěřené osoby pět až 12 let za mřížemi.