Za loňskou brutální vraždu historika a jeho manželky v pražských Stodůlkách si třicetiletý Dalibor Škopán odpyká výjimečný trest 28 let vězení (4.11.2015). | foto: ČTK

Vrah historika a jeho ženy dostal definitivně 28 let, motiv neobjasnil

  • 63
Kauzu loňského surového ubodání renomovaného historika Jiřího Fiedlera a jeho manželky definitivně uzavřel senát pražského vrchního soudu. Třicetiletého Dalibora Škopána odsoudil za vraždu a obecné ohrožení k výjimečnému trestu 28 let ve věznici s nejpřísnějším režimem.

Odvolací senát tak potvrdil srpnový verdikt Městského soudu v Praze (o rozhodnutí jsme psali zde).

„Neshledali jsme žádné pochybnosti, ani pokud jde o výši trestu. Pokud jde o výměru, trest 28 let je sice přísný, nikoli však nepřiměřeně přísný,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce Jiří Lněnička.

Zdůraznil i to, že vražda Jiřího Fiedlera je vzhledem k významu jeho osobnosti nenahraditelnou ztrátou pro společnost.

Vyšel tak vstříc návrhu státního zástupce. „Obžalovaný zneužil důvěry svých obětí. Ty umíraly desítky minut při plném vědomí bezvýchodnosti své situace a neodvratného konce,“ uvedl v závěrečném vystoupení žalobce. Ten požadoval, aby senát vrchního soudu původní verdikt potvrdil.

„Můj klient, ač se to může jevit paradoxní, je hluboce nábožensky založen. Neumí si své jednání vysvětlit. Jsou tu určité polehčující okolnosti. Především je to úplné doznání mého klienta,“ zdůraznil naopak Škopánův advokát. Ten se v létě proti rozhodnutí pražského městského soudu odvolal a požadoval, aby vrchní soud trest zmírnil.

Škopána sice soudce Lněnička nechal předvést z vazby, obžalovaný se však v jednací síni dlouho nezdržel. Stejně jako při srpnovém jednání u městského soudu požádal, aby hlavní líčení proběhlo v jeho nepřítomnosti. Vzdal se tak svého práva na poslední slovo.

Kriminalisté vraha dopadli v únoru:

19. února 2015

Předstíral zájem o židovské památky

Podle verdiktu se Škopán 31. ledna 2014 vloudil do bytu Jiřího Fiedlera na sídlišti ve Stodůlkách v Praze 5. Tvrdil mu, že má zájem o židovské památky. Jiří Fiedler v této sféře patřil ke špičkovým odborníkům nejen v rámci ČR.

Jenže Škopánovi podle vyšetřovatelů ve skutečnosti o památky nešlo. Historika a jeho ženu ubodal sérií ran nožem. V bytě ještě pustil plyn, takže hrozil výbuch a devastace paneláku.

Pátrání po vrahovi trvalo takřka rok, po dopadení se ale Škopán kriminalistům ihned přiznal. Motiv nedokázal jasně vysvětlit.

„Nerozumím tomu,“ řekl do protokolu. Podle psychologů, psychiatrů i obhájců však svou roli hrála i jeho výchova.

„Matka, ač učitelka, výchovu syna hrubě nezvládla,“ konstatoval advokát. Škopán nedostudoval žádnou školu, neměl žádné normální zaměstnání. Po odchodu otce se obžalovaný ve vztahu k matce cítil jako hlava rodiny. Matka však žila v nouzi, neustále se stěhovala. K Fiedlerovým se vydal zřejmě sehnat peníze na dlužný nájem.

Verdikt vrchního soudu je pravomocný a Škopán nastoupí svůj trest. Jeho obhájce může vyzkoušet již jen mimořádný opravný prostředek, tedy dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v Brně.