Vedení Prahy plánuje vzít školámm, seniorům i záchrance 333 milionů (Ilustrační snímek)

Vedení Prahy plánuje vzít školámm, seniorům i záchrance 333 milionů (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Praha chce miliony od svých organizací. Ty se bojí, že budou na Blanku

  • 2
Pražští radní přišli se smělým nápadem, jak rychle sehnat do rozpočtu na příští rok více než tři sta milionů korun. Vezmou je z fondů, které mají k dispozici jejich příspěvkové organizace. Ty se však obávají, že tyto peníze spolkne tunel Blanka.

Peníze z fondů berou například základní a střední školy na nákup pomůcek nebo za ně opravují okna. Záchranka z nich zase pořizuje sanitky. I domovům pro seniory slouží k nákupům toho, co zrovna potřebují.

"A teď to všechno spolkne tunel Blanka?" bojí se ředitel gymnázia Nad Alejí v Praze 6 Jiří Benda. Strach s ním sdílejí i další ředitelé organizací, které také mohou o peníze přijít.

Vzhledem k tomu, s jakými finančními problémy se hlavní město potýká, není vyloučené, že se jejich obavy částečně naplní.

O jaké peníze jde

Magistrát chce získat do rozpočtu na rok 2014 z investičních fondů svých příspěvkových organizací 333,2 milionu korun.

Peníze by Praha uložila do fondu Rozvoje investiční výstavby hlavního města Prahy.

Letos by příspěvkové organizace odevzdaly 50 procent peněz ze svých investičních fondů, příští rok by platily postupně, ale ve výsledku by opět přišly o půlku prostředků.

Pokud by potřebovaly nakoupit nové vybavení (sanitky, fyzikální pomůcky atd.) nebo by chtěly opravovat majetek, musely by požádat město, aby jim prostředky přidělilo.

Dosud také museli ředitelé žádat o svolení radu, ale peníze měli na účtech svých organizací, šetřili si je a mohli s nimi hospodařit.

Byť se jedná jen o spekulaci, má reálný základ. Podle dokumentu z rady má magistrát v úmyslu využít peníze na čtyři typy akcí. První jsou havárie, druhé energetické úspory, třetí modernizace provozu a ve čtvrtém, zásadním bodě rada říká, že prostředky poslouží na dofinancování významných investic.

Sem patří zmíněná Blanka. Náměstek Jiří Vávra slibuje, že se to nestane a že mohou čtvrtý bod klidně vyškrtnout.

Z fondů více než dvou stovek příspěvkových organizací může do rozpočtu města odejít přes 333 milionů korun. Změna by se nejvíce dotkla škol, které by musely Praze přeposlat bezmála 140 milionů.

Odevzdají půlku fondu

Každá organizace má odevzdat polovinu peněz ze svého fondu. V případě gymnázia ředitele Bendy to je milion a sto padesát tisíc, Domov pro seniory Elišky Purkyňové má dát přes tři miliony, záchranka dokonce dvacet jedna a zoo přes dvacet tři milionů.

Peníze ve fondu organizace získaly z odpisů investičního majetku, fakticky tedy patří magistrátu, protože to byla Praha, kdo do majetku původně investoval. Dosud však úřad peníze organizacím nechával.

Magistrát chce nyní miliony složit do jednoho nového velkého Fondu rozvoje investiční výstavby.

Náměstek Jiří Nouza říká, že jen chtějí nastavit spravedlivější systém. Platí totiž, že kdo má nově opravený majetek, ten má větší odpisy, a tedy i víc peněz ve fondu. Organizace, do níž Praha v posledních letech neinvestovala, má logicky peněz ve fondu podstatně méně.

"Nyní tedy bohatým dáváme a chudým bereme. Navíc tyto peníze nepatří příspěvkovým organizacím, ale Praze, dosud proto rada každé využití fondu organizacím schvalovala," doplnil Nouza.

Peníze budou podle něj dál dostávat jednotlivé organizace a rada je bude mezi ně rozdělovat. I námitku, že to není transparentní systém, náměstek odmítá.

Jenže taková ujištění ředitele příspěvkovek příliš neuklidňují. Třeba Benda chtěl příští rok opravovat chodby gymnázia. Plán musel prozatím pozastavit. Domov pro seniory Elišky Purkyňové plánoval rekonstrukci fasády a zahrady.

V neposlední řadě se problémů bojí i záchranka. Její ředitel Zdeněk Schwarz zatím změnu hodnotí opatrně, ale varuje před tím, že by se všichni mohli dostat do finančních potíží.

"Peníze používáme na obnovu vozového parku a přístrojů. Nikdy jsem na sanitky nedostal ani korunu a nakupujeme je z tohoto fondu. Teď nám půlku seberou a bude záležet na nich, zda mi peníze na nákupy dají, nebo ne," varuje Schwarz.

A poukazuje ještě na jednu velmi důležitou věc. Pokud bude rozdělovat peníze podle žádostí organizací rada, může se takový proces protáhnout na několik měsíců. Jak vysvětluje Schwarz - rady se mění a politici se hádají.

Odpůrce má plán i v zastupitelstvu

Vedení Prahy předložilo tento návrh zastupitelům ve čtvrtek. Materiál však stáhli, takže jej neprojednali ani neschvalovali. Náměstek Vávra na plánu trvá a chce, aby o něm zastupitelé hlasovali někdy příště.

Setká se však s prudkým odporem, to už je nyní jasné. Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková totiž už nyní proti změně brojí. Především kvůli školám, protože ty jsou dlouhodobě podfinancované státem, a teď jim tu trochu peněz na modernizace má vzít i magistrát.

"Školy používají peníze na nákupy interaktivních tabulí, mikroskopů, pomůcek do fyzikálních učeben, na výpočetní techniku. Každý rok dostává hlavní město na provoz škol stále méně a méně peněz, ředitelé proto z těchto investičních fondů někdy hradí i provoz," říká Kousalíková.

Například loni bylo ministerstvo ke školám zvláště skoupé a dalo jim extrémně málo na nákup pomůcek. Někteří ředitelé se proto na konci roku dostali do tak tíživé situace, že museli prosit radu Prahy, aby jim dovolila platit za topení, elektřinu a podobné věci právě z tohoto fondu.

Radní pro školství Ludmila Štvánová slibuje, že školy na změnu nedoplatí. Naopak prý na ní vydělají. "Nemusíte mít starost, že to spolkne Blanka. Mám potvrzené, že prioritu dostanou školy," uvedla.