Třeba hrob pilota a průkopníka letectví Rudolfa Polaneckého na Olšanských...

Třeba hrob pilota a průkopníka letectví Rudolfa Polaneckého na Olšanských hřbitovech v roce 2014 adoptoval a opravil Michal Holý. | foto: SPH

Hroby velikánů adoptují města i jednotlivci, ti na opravu často spoří

  • 3
Karel Jaromír Erben, Ladislav Stroupežnický či Tereza Nováková. Pražské hroby těchto osobností i mnohých dalších se v uplynulých dvou letech podařilo zachránit díky projektu takzvaných adopcí. S opravou těch, o které nikdo neprojevil zájem, má pomoci sbírka.

Během dvouletého fungování zařadili iniciátoři do projektu celkem 191 pražských hrobů významných osobností, z toho 103 se podařilo zachránit (o jednom z případů jsme psali zde).

„Tyto hroby byly adoptovány, opraveny z darů, nebo je u nich krátce před podpisem adopční smlouvy. U dalších čtyř byla obnovena nájemní smlouva s rodinnými příslušníky. Jsem tím nesmírně mile překvapena, je to pro mě pozitivní zpráva o stavu české společnosti,“ řekla iDNES.cz koordinátorka projektu Oldřiška Dvořáčková.

Správa pražských hřbitovů před nedávnem spustila web, na kterém si lidé mohou přehledně prolistovat seznam adoptovaných hrobů a dozvědět se jméno konkrétního donátora. V další sekci jsou seskupeny hroby, které také byly zařazeny do projektu, ale zatím svého zachránce nenašly.

„Mezi nimi je i hrob Františka Šebora, zakladatele chemického průmyslu na Neratovicku, nebo konstruktéra a průmyslníka Čenka Daňka, zakladatele pozdějšího ČKD. Kupodivu velké firmy se do adopce moc nehrnou, ale kdo jiný by se měl postarat o odkaz zakladatelů průmyslu než právě ony,“ míní koordinátorka.

Častěji projevují zájem města, školy či sdružení. „Většinou jsou to ale obyčejní lidé s citovou nebo zájmovou vazbou na konkrétního člověka nebo jeho dílo. Takoví často půl roku šetří, aby mohli hrob adoptovat a další měsíce pak pokračují ve spoření, aby náhrobek mohli opravit,“ přibližuje Dvořáčková.

Co obnáší adopce slavného hrobu?

Zájemce o adopci uhradí Správě pražských hřbitovů nájem na deset let dopředu. Zaplatí stejně, jako by si pronajal obyčejné hrobové místo. Ve smlouvě se zaváže zajistit na své náklady veškeré úpravy hrobového místa.

Na veřejnou sbírku je možné přispět převodem na sbírkový účet číslo 269245430/0300 nebo prostřednictvím odeslání dárcovské SMS ve tvaru DMS SPH na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, SPH obdrží 28,50 Kč. Zájemce rovněž může složit hotovost na přepážkách hřbitovních správ Olšany, Vinohrady, Malvazinky a Ďáblice a Bubeneč. Příspěvek bude převeden na sbírkový účet.

Těm místům posledního odpočinku, o jejichž obhospodařování zatím nikdo neprojevil zájem, chce hřbitovní správa pomoct začátkem července vyhlášenou sbírkou.

Peníze, které se podaří jejím prostřednictvím nashromáždit, bude odborná komise postupně využívat na opravu těch hrobů, které jsou na tom technicky nejhůř.

Bez údržby je v Praze asi tisícovka hrobů slavných

Komise, v níž nechybí památkářka i odborníci na restaurátorství, se bude scházet zřejmě dvakrát ročně. První setkání se uskuteční začátkem příštího roku.

„Některým neadoptovaným hrobům, pokud nebudou provedeny alespoň nejnutnější opravy, mohou v blízké budoucnosti hrozit až nevratné škody. Zejména u cenných uměleckých děl, kde byl jako materiál použit pískovec, nebo tam, kde pomníky mají narušenou stabilitu,“ vysvětlila koordinátorka.

Kolik peněz by bylo dohromady potřeba, podle ní nelze přesně odhadnout. Vedení hřbitovní správy odhaduje, že může jít až o tisícovku významných jmen, za jejichž místa posledního odpočinku nikdo neplatí a jejichž náhrobky by potřebovaly soustavnou údržbu.

„Pokud bychom to vzali průměrně, může to být asi 50 tisíc na opravu jednoho hrobového místa. To je spousta peněz, které nemůžeme vzít z rozpočtu příspěvkové organizace,“ dodává.

Adoptované hroby již správa také začala osazovat informačním cedulemi s medailony pochovaných osobností.

„Mám radost z každého sebemenšího náhrobku, o který se někdo začal starat. Nejvíc nás ale potěšila restaurátorsky velmi mistrná práce na náhrobku Karla Havlíčka Borovského a osobně mě těší zrestaurování nádherného náhrobku s pozlaceným dvouplošníkem Rudolfa Planeckého,“ uzavírá Dvořáčková.