Pražská primátorka Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová | foto: Michal Šula, MAFRA

Rok primátorky Krnáčové: hašení desítek krizí i „debilové v Blance“

  • 32
Primátorka hlavního města Adriana Krnáčová je ve vedení přesně rok. Již od dubna přitom nebylo jisté, zda si udrží primátorský řetěz na krku.

Primátorka Adriana Krnáčová proklopýtala uplynulý rok mezi politickými krizemi, nepřáteli z ANO, opozicí, průšvihy či „debily“ jen s obtížemi. Vždyť i její vlastní kolegové z klubu usilovali o její sesazení z křesla ve vedení Prahy.

Avšak v čase, kdy je rozkol koalice na magistrátu tak hluboký jako nyní, lze fakt, že na postu vytrvala, považovat za úspěch. Tedy pokud primátorka přečká s titulem dnešní jednání zastupitelstva, kde by ji teoreticky opozice mohla odvolat.

Když o primátorce hovoří opozice, používá slova jako chaos či arogance. Jejich postoj lze chápat, avšak i její příznivci pozitiva nacházejí těžce. „Co udělala za rok, je jedním slovem chaos, což někdo bude muset dávat hodně dlouho dohromady,“ uvedla třeba šéfka klubu ODS Alexandra Udženija.

Politolog Kamil Švec negativa doplňuje o nekompetentnost či malou orientaci v politice. „Nevyužila znalostí z ministerstva vnitra, kde měla na starosti státní správu. Vzala si do agendy spoustu důležitých oblastí a nezvládá to, neudělala v těch věcech zásadní pokrok,“ dodal Švec.

Problém Prahy je, že se celá koalice více než průšvihům, jako je Opencard nebo svoz odpadu, zabývá vlastními půtkami – odvolávají se navzájem, vypovídají koaliční smlouvu, ostře se kritizují.

Nadto se hnutí ANO zmítá ve vnitřní krizi. Primátorka se rozešla ve zlém s vlivnou pražskou expředsedkyní ANO Radmilou Kleslovou. Byli to právě příznivci Kleslové, kteří se minimálně jednou pokusili Krnáčovou dostat z funkce.

Díky podpoře Andreje Babiše primátorka přestřelky v ANO i nedávný rozpad magistrátní rady ustála. Po těchto událostech a aférách se štědře placeným angažmá ve firmách, kde má město nebo stát podíl, se Kleslová znelíbila i Babišovi. A vliv této zkušené političky oslabil.

Mlčím, tedy jsem

Opozice na jaře žertovala, že se Krnáčová funkcí promlčí, protože málokdy bylo slyšet její názory. To se mění – za zlom lze považovat skandál kolem výroku o „debilech na stavbě tunelu Blanka“.

Nyní se Krnáčová učí lépe jednat s médii, podrobně vysvětluje problémy, definuje svůj postoj, argumentuje.

A co je zajímavé, patří mezi málo zastupitelů, kteří slušně vycházejí s piráty či zeleným exnáměstkem Matějem Stropnickým. Jako by se jí lépe jednalo s komplikovanějšími osobnostmi než s některými členy vlastního klubu.

Sociolog Jan Herzmann však podotýká, že špatný obraz před veřejností se napravuje obtížně.

Primátorka o sobě

„Stabilizovali jsme úřad, který byl těsně před rozkladem. Město nemělo obsazeno zhruba třetinu postů ředitelů odborů, takže nad sebou úředníci neměli schopné manažery, v některých případech dokonce rok! Dotáhli jsme také do zdárného konce několik problematických projektů: otevřel se tunelový komplex Blanka, jehož dokončení se zejména kvůli našim předchůdcům nesmyslně protáhlo o dva roky. Přepracovali jsme Pražské stavební předpisy a především jsme se začali výrazně věnovat veřejnému prostoru. Vzniklo spoustu zajímavých projektů, které Pražané sami zaznamenají. Provedli jsme hloubkové audity Opencard, smluv na pronájem městského mobiliáře či nevýhodných smluv na provozování vodohospodářské sítě. V příštím roce představíme náhradní řešení za Opencard, tzv. PragueMarket, což je jednoduché a levné řešení, které Pražanům umožní platit poplatky za psy, odpad, vodné a stočné, předplatné MHD na jednom místě a pohodlně z domova.“

Krnáčová bývá na konci žebříčku popularity hejtmanů a má podle průzkumů jen zhruba pětinovou podporu respondentů.

„Průměrnému pražskému voliči trochu vadí, když je primátorem Nepražák. Také často očekávají od primátora jakousi noblesu, což paní Krnáčová úplně nesplňuje. Některé její výroky jsou s tímto očekáváním v přímém rozporu,“ vysvětlil sociolog.

Staré průšvihy, jako je Opencard, svoz odpadu, IT zakázky, Pražské stavební předpisy, které opět neschválilo ministerstvo pro místní rozvoj, či aféra Škodova paláce, se radě nedaří řešit.

V případě paláce primátorka problém zvětšila, když se uklikla v adresátovi e-mailu a omylem poslala komunikaci se zástupci majitele Škodova paláce o výměně právníků města zastupiteli TOP 09. Ostatně – ani její předchůdci Bohuslav Svoboda (ODS) a Tomáš Hudeček kauzy a nevýhodné smlouvy nedokázali napravit.

I přes přešlapy nelze Krnáčové upřít snahu. Jenže zatím může předložit málo konkrétních výsledků. „Problém je, že když přijdete do nové práce a na kancelářském stole vám váš předchůdce nechá slušný nepořádek, tak to všechno nemůžete jen smést do koše. Musíte prostě nejdřív vyřešit minulé problémy a až poté se věnovat budoucnosti,“ reagovala Krnáčová.

Lidovecký radní Jan Wolf třeba považuje (přestože je jinak kritický) za úspěch, že Krnáčová obnovila vydávání papírových předplatních kuponů namísto Opencard. „Nepodlehli jsme nátlaku firmy a nejsme závislí na tom, co naši předchůdci udělali špatně,“ vysvětlil Wolf.

Krnáčové se zastal i nově zvolený místopředseda ANO v Praze Karel Grabein Procházka. Je rád, že primátorka otevírá problémy, jen mu chybí vize budoucích projektů, které by město posunuly dál.