Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jindřich Mynařík, MAFRA

Pražští policisté rozkryli podvodnou síť, teď se jim prý mstí advokáti

  • 119
Složitý případ hospodářské kriminality, do kterého jsou zapojeni i významní advokáti, vyšetřují pražští policisté. Na oplátku se prý dočkali smyšlených a lživých udání adresovaných Generální inspekci bezpečnostních sborů. Policejní mluvčí soudí, že je to snaha zmařit nebo zkomplikovat vyšetřování.

Případ praní špinavých peněz vyšetřuje pražská hospodářská kriminálka od podzimu 2012 po podnětu Ministerstva financí ČR. Podle mluvčího policie Tomáše Hulana vznikla jednáním obviněných škoda nejméně 100 milionů korun, možná ale až v půlmiliardové výši. Televize Prima uvedla, že hlavním obviněným je advokát Martin Grubner. 

Vyšetřovatelům se podařilo rozkrýt, jak celá síť fungovala. Jedna mateřská firma prý ovládala více malých firem, jejichž majitelé fungovali jako bílí koně. Inkasovali peníze, odeslali je mateřské firmě a zboží nedodali. Poté zanikly. „V celé struktuře byly takové firmy ihned nahrazeny firmami novými,“ popsal podvodné jednání Hulan. 

Když se vyšetřovatelům podařilo dostat se k hlavním aktérům případu, nastaly pro ně nepříjemné komplikace. Po obvinění pěti lidí, mezi kterými jsou podle policie právně vzdělané osoby a také advokáti a členové kontrolní rady advokátní komory, se začala objevovat udání na vyšetřovatele. 

„Reálně můžeme hovořit o tom, že hlavní aktéři vyzývali ostatní podezřelé k sepsání určitých stížností, aby na nich nebyla jména samotných hlavních aktérů, ale zároveň aby vytvořili určitou fikci strachu. Dělo se to s cílem zastrašit vyšetřovatele, zmařit jejich práci a odradit je od prošetřování,“ řekl redakci iDNES.cz Hulan. 

Kromě toho se prý obvinění a podezřelí starali také o likvidování důkazů. Kvůli hrozbě ovlivňování svědků a maření vyšetřování soud minulý týden uvalil na jednoho z obviněných vazbu.

Výjimečný počet stížností na vyšetřovatele

Policisté vyšetřující trestnou činnost se se stížnostmi adresovanými inspekci občas setkávají. Výjimečná je podle mluvčího spíše intenzita těchto projevů v tomto případě. 

„A zejména také to, z jakých zdrojů to pochází. Osoby, které se na tom podílejí, jsou či byli i členy rady advokátní komory,“ zdůraznil Hulan. 

Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková tuto informaci nepotvrdila s vysvětlením, že trestních stíhání advokátů běží několik, nemusí však souviset s tímto případem. Uvedla pouze, že pokud je advokát trestně stíhán, je povinen to advokátní komoře oznámit. 

„Komora s ním poté zahájí řízení o zastavení výkonu advokacie. V řízení může výkon advokacie pozastavit, a to až do doby, než trestní řízení skončí,“ sdělila. 

Podle informací televize je vazebně stíhaným advokátem a hlavní osobou případu Martin Grubner, který je podle webových stránek České advokátní komory stále členem kontrolní rady. Má advokátní kancelář ve Washingtonově ulici v Praze 1. 

Podle dostupných informací mu byl výkon advokátní činnosti již pozastaven, není ale jasné, kdy. Ještě loni na podzim Grubnerova kancelář hledala nové koncipienty. Nyní její webové stránky obsahují pouze stručnou zprávu: Dočasné přerušení z důvodu změny právní formy. 

Případ rozsáhlého praní špinavých peněz chtějí policisté dořešit do konce letošního roku. V tuto chvíli je v něm obviněno pět lidí jako hlavních organizátorů a dalších dvanáct jako takzvaní bílí koně. Je však možné, že k nim ještě přibudou další. Obviněným hrozí až deset let vězení.