Výstava v Akademii věd představuje busty Jana Kaplického, Václava Havla a...

Výstava v Akademii věd představuje busty Jana Kaplického, Václava Havla a Antonína Holého. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Výstava ukazuje busty Havla, Kaplického a Holého. Některé jsou netradiční

  • 1
Několik měsíců pracovalo třiadvacet českých a slovenských sochařů na bustách slavných Čechů: Václava Havla, Antonína Holého a Jana Kaplického. Některé zaujmou zvláštním zpracováním. Výsledek si můžete až do 28. ledna prohlédnout v Akademii věd.

Pokud chce sochař odvést dobrou práci, měl by znát dokonale předlohu. Má-li modelovat člověka, musí proto znát i jeho vnitřní stránku. Alespoň to tak vidí místopředseda Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska Michal Blažek, jeden z účastníků Soutěže tří portrétů.

Než začal Blažek pracovat na bustě chemika Antonína Holého, obešel několik jeho spolupracovníků, aby od nich zjistil, jaký profesor ve skutečnosti byl.

„Můj Holý je odlišný od ostatních. Má dvě tváře. Holý byl totiž napůl pedantský, ale měl v sobě i jakési hřejivé sluníčko,“ vysvětluje autor, který kromě Holého do soutěže ztvárnil i Havla.

Pětadvacetiletý Michal Machciník, který studuje na fakultě umění v Košicích, vytvořil také bustu profesora Holého a k tomu architekta Kaplického. 

„Strávil jsem nad nimi tři měsíce. Chvíli jsem dělal na panu profesorovi a chvíli na panu Kaplickém,“ říká začínající sochař. Machciník si nejdříve vytiskl fotografie obou mužů z různých úhlů. Následně je upravil do černobílého formátu, aby lépe viděl kontrasty a stíny. Fotky si pak přidělal na stěnu ve své dílně a začal modelovat.

„Vyrobí se stojan a na něj se nahazuje hlína. Dělá se to přidávací technikou, neubírá se, ale vždy se nahazuje. Pak se modeluje, dokud s dílem není člověk spokojený,“ popisuje práci sochaře Machciník. Podle něj není vždy jednoduché odhadnout, kdy skončit. Několikrát se mu stalo, že si říkal – měl jsem to už radši nechat být.

Soutěž tří portrétů

V budově Akademie věd na Národní třídě je od středy k vidění sedmatřicet bust prezidenta Václava Havla, profesora Antonína Holého a architekta Jana Kaplického. Soutěže tří portrétů, kterou loni v květnu vyhlásilo Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska, se účastnilo třiadvacet českých a slovenských umělců.

Expozice nabízí třináct sádrových hlav Jana Kaplického a po dvanácti hlavách Antonína Holého a Václava Havla. Sdružení sochařů se nelíbí současná nízká úroveň sochařských portrétů, a proto uspořádalo vlastní soutěž a výstavu. Tu zahájilo středeční vernisáží, na které vyhlásilo vítěze. Nejlépe si vedli Tomáš Vejvodovský, který ztvárnil hlavu Holého, a Ladislav Janouch s hlavou Kaplického. Výstava potrvá až do 28. ledna.

Když je sochař hotov s modelem z hlíny, musí vytvořit formu, ze které se posléze odlije sádrová socha.

Na formu se používá buď sádra, nebo lukopren, po jeho zatuhnutí vzniká pryžová hmota. „Lukopren je praktičtější. Dá se pak jednoduše vytvořit více sádrových odlitků,“ vysvětluje sochař.

Michal Machciník zhotovil hlavu Kaplického i Holého v životní velikosti. Těžší pro něj byla práce na bustě profesora Holého.

„Kaplický má výraznější rysy, to je pro sochaře jednodušší,“ tvrdí umělec.

Po výstavě v AV ČR poputují busty do různých galerií v České republice. Sdružení sochařů, které je zadavatelem soutěže, chce v organizaci podobných akcí pokračovat i nadále. 

„Máme v plánu uspořádat soutěže sochařských portrétů například Milady Horákové, Karla Kryla, Zuzany Navarové nebo Věry Čáslavské,“ říká Michal Blažek. Vedení tak chce znovu oživit portrétní umění.