Obrys těla měl připomenout muže, který spáchal sebevraždu poté, co mu nepřišel příspěvek na ubytování, na němž byl závislý. | foto: Tomáš Kratochvíl

Za smývatelný sprej před Sněmovnou dostal aktivista podmínku. Nechápe ji

  • 588
Půl roku vězení s roční podmínkou dostal trestním příkazem aktivista Petr Vrabec za to, že v červenci při happeningu před Poslaneckou sněmovnou nasprejoval na chodník smývatelnou barvou siluetu těla. Chtěl upozornit na sebevraždu muže, kterému nepřišel příspěvek na bydlení. Přísnost trestu nechápe.

Skupina aktivistů uspořádala akci 7. července před vchodem do Poslanecké sněmovny v pražské Sněmovní ulici. Protestovali proti tzv. Stanjurovu přílepku k zákonu o sociálním bydlení, který dával obcím pravomoc rozhodovat, kdo má nárok na příspěvek na bydlení.

Křišťálová Lupa 2015

„Rozdmýchalo to paniku mezi lidmi na ubytovnách. Čtrnáct dní předtím spáchal sebevraždu muž z Ostravy, kterému příspěvek nepřišel. Předtím se ještě snažil rozprodávat všechny své věci, bál se, že půjde na ulici,“ říká Vrabec.

Během happeningu účastníci za zesnulého sloužili mši, kolemjdoucím rozdávali informační letáky Platformy pro sociální bydlení a v jednu chvíli Vrabec spolu s dalším aktivistou nasprejoval na chodník obrys těla, který měl zesnulého připomenout.

„V rychlosti jsme tam naběhli a nasprejovali to. Přišla ochranka, ptali se, kdo to udělal. Vzali nás oba dovnitř do šatny, kde jsme čekali na příjezd policistů. Ti nás odvezli na služebnu,“ říká Vrabec.

V té době netušil, jaké důsledky bude celá situace mít. V říjnu obdržel trestní příkaz od obvodního soudu, který ho odsoudil k šesti měsícům vězení podmíněně.

„Společným úmyslným jednáním poškodil cizí věc tím, že ji postříkal barvou a čin spáchal na věci, která požívá ochrany podle zvláštního právního předpisu,“ píše se v trestním příkazu, který má redakce iDNES.cz k dispozici.

Siluetu aktivisté z chodníku ještě ten den smyli

Aktivista přitom nechápe výši trestu. V minulosti prý nespáchal ani přestupek. Hájí se navíc tím, že použil smývatelnou barvu, konkrétně značkovací sprej Soppec Fluo TP.

„Původně jsme uvažovali o křídě, ale to by nám hned spláchli vodou. Chtěli jsme, aby to tam zůstalo alespoň hodinu dvě během happeningu. Na to je ideální dočasný značkovací sprej,“ říká Vrabec.

„Většinou na každého sprejera se podává návrh na potrestání, protože poškození cizí věci postříkání barvou je trestný čin bez ohledu na způsobení škody, takže z hlediska formálního pojetí trestného činu se vždy jedná o naplnění skutkové podstaty poškození cizí věci,“ uvedl mluvčí Obvodního státního zastupitelství v Praze Jan Lelek.

Vrabec říká, že barvu dobře znal, protože ji pět let používal, když pracoval jako geodet. „Smyje se to jednoduše bez poničení povrchu. Stejný sprej používají silničáři, geodeti, policisté při dopravních nehodách,“ dodává. Ještě v den incidentu siluetu z chodníku smyli ostatní aktivisté.

Výši trestu mohla ovlivnit skutečnost, že si aktivista k činu vybral chráněné území. „Chodník a vozovka se nacházejí v oblasti památkové rezervace,“ uvedla mluvčí Obvodního soudu Prahy 1 Cihlářová.

Vrabcův advokát podal proti trestnímu příkazu odpor. „Podmínka byla zrušena odporem. Bylo nařízeno hlavní líčení,“ potvrdila Cihlářová. Soud proběhne 4. listopadu.

„Hlavní líčení bude veřejné, každý se může zúčastnit a udělat si obrázek, proč byl návrh podán a jakými důkazy je věc prokazována,“ doplnil mluvčí žalobců Lelek.

,