Jaroslav Starka

Jaroslav Starka | foto: Radek Cihla, MAFRA

Klaus osvobodil i kontroverzního příbramského fotbalového bosse Starku

  • 5
Amnestie se dotkla i majitele příbramského fotbalového klubu Jaroslava Starky. Zbavila ho obvinění z toho, že v roce 2003 unesl italského bankéře. Starka v minulosti čelil i dalším obviněním, policie ho například podezírala z únosu otce uprchlého Radovana Krejčíře.

Jaroslav Starka. Vlivný podnikatel z Příbrami, prezident místního prvoligového fotbalového klubu, člověk zejména v minulosti často označovaný za krále příbramského podsvětí a také trestně stíhaný muž.

V roce 2005 po něm dokonce neznámý útočník střílel před jeho domem, policie pachatele tehdy nevypátrala.

Jaroslav Starka

* podnikatel z Příbrami a prezident prvoligového fotbalového klubu 1. FK Příbram
* v roce 2005 byl u svého domu postřelen neznámým pachatelem
* roku 2006 byl zatčen na dálnici u Mníšku pod Brdy, poté obviněn z podílu na únosu Lamberta Krejčíře, který zmizel na podzim roku 2002 a jehož tělo se nikdy nenašlo; tři měsíce byl ve vazbě a pak na kauci propuštěn
* v roce 2011 bylo Starkovo obvinění zrušeno
* na počátku roku 2011 měl vážné potíže se zdravím, v příbramské nemocnici bojoval o život

O rok a půl později ho speciální komando zatklo na čtyřproudové silnici u Mníšku pod Brdy. Stalo se to způsobem na české poměry dramatickým a posléze i kritizovaným - nechyběly například černé kukly či vrtulník (podrobnosti zde).

Policie tehdy Starku obvinila z únosu Lamberta Krejčíře, otce uprchlého Radovana Krejčíře. V roce 2011 však detektivové stíhání pro nedostatek důkazů zastavili.

Prezidentská amnestie nyní Jaroslava Starku zbavila posledního obvinění. Policie ho stíhala za údajný únos italského šéfa Union banky Giuseppa Roselliho v roce 2003.

To se teď změnilo. Protože se kauza táhne déle než osm let, dotkla se amnestie i Starkova případu. Soud pro Prahu 2 mu již rozhodnutí odeslal. S informací přišel deník Právo.

Šéfa Union banky Roselliho naložili 7. dubna 2003 v Praze 2 dva ozbrojení muži do auta a odvezli neznámo kam. Další den se totiž konala valná hromada Union banky, která měla rozhodnout o její další existenci. Kvůli zmizení Roselliho byla tehdy zrušena.

Večer se italský podnikatel přihlásil na policejní služebně s tím, že byl unesen. O týden později pak policie obvinila kvůli únosu čtyři lidi - mezi nimi byl Jaroslav Starka.

Starka se bude soudit dál, kvůli zamítnutému odškodnění

Ať už se Starka na únosu podílel, nebo ne, je nyní díky Klausově amnestii bez viny. Zprávu MF DNES potvrdila místopředsedkyně trestního úseku Obvodního soudu Praha 2 Monika Křikavová.

"Rozhodnutí zatím jednotlivým stranám nebylo doručeno, takže je nepravomocné. Jak obvinění, tak státní zástupce ještě mohou podat stížnost," upozornila Křikavová.

Jaroslav Starka v úterý odpoledne o definitivním rozhodnutí ještě nevěděl. "Četl jsem o tom v novinách, ale potvrzeno to nemám. A po pravdě, moc mě to nezajímá. Cítím se nevinný a počítal jsem, že se stíhání zastaví," uvedl Starka. Dodal, že pokud se ho amnestie opravdu bude týkat, od 2. ledna je zbaven všech obvinění.

Jeho boj se soudy tím však nekončí. Před nedávnem zamítlo ministerstvo spravedlnosti jeho žádost o odškodnění v hodnotě přes 580 milionů korun (více čtěte zde).

Starka je po státu chce kvůli neprokázanému obvinění z únosu Krejčířova otce. Ve svém požadavku zmiňuje náklady na obhajobu, ale také újmu na zdraví či poškození dobré pověsti.

Protože stát požadavek neuznal, hodlá se odškodnění Starka prostřednictvím svého advokáta Julia Kramariče domoci u soudu.