Šlechtova restaurace ve Stromovce čeká na rekonstrukci

Šlechtova restaurace ve Stromovce čeká na rekonstrukci | foto: Martin Mráz, MF DNES

Čtenáři by zachránili chátrající Šlechtovu restauraci v pražské Stromovce

  • 12
V Praze a Středočeském kraji je spousta chátrajících staveb. Řadě z nich hrozí, že spadnou. Redakce iDNES.cz vybrala několik z nich a zeptala se v anketě čtenářů, která by podle nich měla být co nejdřív zachráněna. Zcela jednoznačně v hlasování "zvítězila" Šlechtova restaurace v pražské Stromovce.

Pokud by měly být v anketě všechny památky, jejich výčet by vydal na několik samostatných anket. Ve Středočeském kraji památkáři totiž evidují 123 ohrožených památek, v Praze je pak těch nejohroženějších 47.

Čtenáři mohli rozhodovat o vybraných dvanácti pražských a středočeských památkách. Do ankety dorazilo celkem 8 991 hlasů. Šlechtova restaurace si jich na své konto připsala 2 420.

Vyberte z 13 finalistů památku, která stojí za záchranu

Šlechtova restaurace nebo také Dvorana či Dolní letohrádek stojí na břehu bývalého rybníka. V její blízkosti ústí Rudolfova štola. Šlechtova restaurace, která patří mezi nejohroženější pražské památky, je národní kulturní památkou.

Původní raně barokní letohrádek byl postaven v letech 1689 až 1692 prezidentem české komory hrabětem Kryštofem Františkem Wratislavem z Mitrovic pro rakouského císaře Leopolda I. Malíř Jan Jakub Steinfels vyzdobil hlavní sál stropní freskou znázorňující antické bohy.

Ve výklenku proti vchodu byla v umělé krápníkové jeskyni umístěna fontána s bronzovou plastikou Poseidona. V následujících desetiletích byl letohrádek využíván jako sklad sena a obilí pro oboru a jen před příjezdem Habsburků byl vždy příležitostně opraven.

Šlechtova restaurace ve Stromovce na barevné pohlednici z počátku 20. století.

Před 100 lety. Slavná Šlechtova restaurace v dobách největší slávy.

Šlechtova restaurace ve Stromovce čeká na rekonstrukci.

Velká lidová slavnost se tu konala například v roce 1792 u příležitosti korunovace císaře Františka II. Roku 1803 nechal císař na popud hraběte Chotka Královskou oboru otevřít pro veřejnost a ta se stala vyhledávaným místem pražanů. Pražský kavárník Václav Steinitz si budovu pronajal a od dvacátých let 19. století zde provozoval restauraci.

Výsledky krajského kola ankety najdete zde

V letech 1855 až 1858 letohrádek přestavěl v novogotickém slohu Bernard Grueber. V roce 1882 si již přestavěnou budovu pronajal Václav Šlechta, který restauraci provozoval až do 2. světové války. Po válce byla restaurace znárodněna a v 60. letech pro havarijní stav uzavřena.

Od té doby budova už jen chátrá, dvakrát dokonce vyhořela, a to v letech 1978 a 1980. Na jejím neutěšeném stavu se pochopitelně výrazně podepsala i povodeň roce 2002, která Šlechtovu restauraci zatopila do výšky čtyř metrů.

Opravy se Šlechtova restaurace měla dočkat již několikrát. Naposledy Praha zrušila soutěž na její opravu kvůli tomu, že zakázka byla podle nového vedení města předražená (více čtěte zde).

,