Neměli si ho všímat, hodnotí Šabatová spoutání spáče smíšenou hlídkou

  • 1333
Ombudsmanka Anna Šabatová ukončila vyšetřování kauzy mladíka s dredy, který se letos na jaře na Florenci odmítl legitimovat smíšené hlídce policie a vojáků a skončil v poutech. Policisté se o něj podle veřejné ochránkyně práv vůbec neměli zajímat, ti s takovým závěrem ale nesouhlasí.

Muže spícího v prostoru rychlého občerstvení na Florenci v dubnu letošního roku probudily hlasy policistů, kteří se domáhali jeho legitimace. To ale mladík odmítl, policisté ho proto odvedli v poutech (čtěte zde).

A tím pochybili, zní závěr šetření ombudsmanky Anny Šabatové, která se posléze do případu vložila (více zde).

Šabatová poukázala na to, že šlo o zásah policejní hlídky, která s sebou měla dva vojáky. Takto složené hlídky sloužily v ulicích v souvislosti s bezpečnostními riziky po teroristických útocích v Evropě, nikoli tedy kvůli běžné policejní práci.

„Smíšená hlídka se proto o spícího muže neměla vůbec zajímat. Upoutal-li muž pozornost hlídky z důvodu obavy o jeho zdraví, měl s ním zasahující policista jednat citlivěji a zohlednit, že muže právě vzbudil,“ uvedla pro MF DNES mluvčí ochránkyně práv Iva Hrazdílková. Podle ní měl policista poté, co se přesvědčil, že je muž v pořádku, od dalších úkonů upustit.

Nesouhlasíme, ale uděláme

Šabatová tuto kauzu podle své mluvčí uzavřela, protože ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Miloš Trojánek její závěry akceptoval.

To ale podle policie není pravda. „Ředitel pražské policie se se závěry šetření veřejné ochránkyně Šabatové neztotožnil, nicméně přistoupil na navrhované opatření,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Další zákroky: zraněného motorkáře udeřil do hlavy

O nepřiměřeném zákroku lze hovořit v případě bývalého pražského policisty Daniela Jonáše. Před dvěma roky chtěl totiž spolu se svým kolegou zkontrolovat tehdy dvacetiletého motorkáře, který před nimi ale začal ujíždět. Honička skončila v Türkově ulici, kde motorkáře srazilo a natlačilo na sloup policejní auto, což je patrné ze záznamu bezpečnostní kamery. Jeden z dvojice policistů pak zraněného ležícího motocyklistu kopl a dvakrát udeřil do hlavy. Městský soud loni v říjnu Jonášovi uložil dvouletý trest vězení podmíněně odložený na tři roky. Podle verdiktu zneužil svou pravomoc (o případu jsme více psali zde).

Šabatová totiž navrhla, aby Trojánek na konferenci seznámil se závěry šetření všechny vedoucí pracovníky ředitelství.

„V rámci konference krajského ředitelství jsem všechny vedoucí pracovníky se závěry šetření kanceláře veřejné ochránkyně seznámil. Současně jsem funkcionářům uložil přenesení informace o provedeném šetření a konstatovaných závěrech na policisty základních útvarů. To zejména s důrazem na důsledné dodržování zásady přiměřenosti v rámci služebních zákroků,“ sdělil ředitel Trojánek.

Otázky ohledně přiměřenosti zákroku se vyrojily na jaře poté, co se na internetu objevilo video ze zákroku. Na něm je vidět, jak jeden z policistů spolu s vojákem protestujícího muže spoutali, není ale patrné, co jednání předcházelo.

Ozvala se silná tupá rána

„Moji pozornost přilákala silná tupá rána, když policisté toho kluka narazili na zeď v těsné blízkosti Burger Kingu. Předtím jsem si ničeho podezřelého nevšiml. Od tohoto momentu jsem vytáhl mobil a vše začal natáčet. Ten kluk byl hrozně vystrašený a žádal o pomoc, to byl důvod, proč jsem to nedokázal přejít,“ popsal tehdy svědek.

Policisté již dříve uvedli, že jejich kolegové nepochybili. „Kontrolní orgány, které zákrok smíšené hlídky hodnotily, konstatovaly, že hlídka dosáhla účelu sledovaného zákonem v souladu s právními normami a ve svém jednání nijak nepochybila,“ sdělil tehdy mluvčí policie Tomáš Hulan a dodal, že muž opakovaně odmítal výzvě vyhovět a choval se vulgárně.

Do celého případu se poté vložila ombudsmanka, která se po zveřejnění videa rozhodla incident prověřit.