Kontejnery na tříděný odpad v Chalupkově ulici na Jižním Městě.

Kontejnery na tříděný odpad v Chalupkově ulici na Jižním Městě. | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Web upozorňuje na problémy ve městech, v Kolíně jich napravili už 130

  • 1
Přes dva roky funguje v Kolíně projekt, díky němuž mohou občané prostřednictvím internetu či mobilu upozorňovat na aktuální nedostatky ve svém okolí. Aktivně už se řešilo 130 podnětů. K projektu Lepší místo se přidávají i další středočeská města.

Před lety chodil Jiří Rozvařil v Kolíně denně kolem hromady asfaltu. Divil se, proč tam zůstává, když silnice už byla opravená. Nakonec se rozhodl založit internetové stránky, kde bude moci každý na podobný problém upozornit.

Majitele tiskárny navíc napadlo, že o řadě problémů možná úředníci ani nevědí, ale na webu by mohli připomínky jednoduše sledovat. Oba nápady proto spojil na webu Lepší místo, který od letoška aktivně využívá už desítka radnic. A většina z nich je ze středních Čech.

Jak to funguje

Zájemce se zaregistruje a napíše popis námětu, na mapě přidá místo a vložit může i fotku.

Poté naskočí bod na mapě a má barvu podle toho, v jaké fázi řešení se nachází.

Autora aplikace upozorní na přidané vyjádření či komentář od dalších uživatelů nebo radnice.

Ve středních Čechách s tvůrci projektu aktivně spolupracují v Kolíně, Českém Brodě, Kutné Hoře, Lysé nad Labem a v Čáslavi.

"Projekt vznikl jako oboustranná komunikace, aby mohl úřad zároveň vysvětlit, jak to bude řešit, nebo proč to hned vyřešit nejde," říká koordinátorka projektu Hana Kružíková.

První město, které se přidalo, byl právě Kolín. Za dva a půl roku díky námětům a doprovodným fotografiím tam vyřešili sto třicet problémů, jako děravé chodníky, neudržovanou zeleň nebo černé skládky.

"Systém je propracovaný a přitom uživatelsky velmi jednoduchý. Každé město by se ve vlastním zájmu mělo zapojit," tvrdí starosta Vít Rakušan.

Lepší místo přitom sleduje i dlouhodobé problémy, jako třeba zchátralý domov důchodců v kolínské ulici U Nádraží, který se postupně opravuje.

Právě vedoucí tamního stavebního úřadu Stanislav Studnička na web často přispívá.

"Vyjadřovat se k podnětům jsme dostali za úkol. Někdy jsou přínosem, někdy ne. Zvažoval jsem, že bych také jeden přidal, ale jako úředník jsem si to raději rozmyslel," poznamenal.

Přidání příspěvku je přitom snadné. Na stránky se může každý zaregistrovat přes e-mail nebo účty Facebooku a Googlu. Po vložení příspěvku a fotky se objeví bod na mapě, pak mění barvu podle toho, v jaké fázi řešení se námět nachází.

Stránky mají radnicím i ušetřit peníze

Jak se ale podařilo přimět radnice ke spolupráci s Lepším místem?

"Záleželo hlavně na vedení města. Ale úředníci většinou sami pochopili, že jim to může pomoci. Třeba že když se na to přijde později, tak se například houpačka na dětském hřišti už nebude dát opravit," dodává Kružíková.

Ve středních Čechách nyní s webem spolupracují kromě Kolína například v Kutné Hoře, Českém Brodě nebo v Lysé nad Labem.

V Kladně se zase inspirovali jinou kolínskou aplikací a do konce roku tam má začít fungovat Kladno v mobilu. Také ta kromě informačního servisu umožní nahlásit poruchy a dávat tipy na vylepšení.