Zřícenina Zlenice

Zřícenina Zlenice | foto: Václav Kysela

Pod zříceninou hradu Zlenice se našly výkopy po armádě Jiřího z Poděbrad

  • 3
Záchrana velké věže zříceniny hradu Zlenice u Senohrab na Praze-východ začne až letos. Práce totiž pozdrželo zajímavé zjištění. Archeologický průzkum po 600 letech odhalil, že hrad podkopala královská vojska při dobývání v patnáctém století.

Obec Senohraby opět uspěla se žádostí o dotaci na záchranu nejznámější zříceniny Posázaví, hradu Zlenice, jehož torzo maloval i Josef Lada. Loňskou dotaci však obec nevyužila. Musela ji odříct, protože se ukázalo něco, s čím se nepočítalo.

"Loni jsme získali státní dotaci jeden a půl milionu korun, ale protože se objevily nenadálé skutečnosti, musel se projekt předělávat. A tak jsme dotaci raději nepřijali. Uspěli jsme nyní s novým projektem," uvedl starosta Senohrab Pavel Pangrác.

Hrad Zlenice (Hláska)

Hrad byl založen po roce 1300. Zanikl v letech 1464 až 1466, kdy na něj armáda krále Jiřího z Poděbrad zaútočila a hrad pobořila. Zbylo torzo, které je dnes dominantou regionu.

Nyní dostanou 1,3 milionu korun na první etapu záchrany velké věže, u které se loni ukázalo, že další roky možná nevydrží a zřítí se, protože je ve špatném stavu.

A co se vlastně zjistilo? Gotický hrad nazývaný často Hláska zanikl při zelenohorských válkách v 15. století přičiněním armády krále Jiřího z Poděbrad. Jenže se dosud nevědělo, že jeho vojáci hrad podkopali. To odhalily loňské sondy hluboké až tři metry.

"Našel se výkop až na základovou skálu, kam tehdy vojáci postavili výdřevu, nacpali střelným prachem, zapálili a věž zbořili. Nikdo nevěděl, že je to na tomto místě," uvedl Tomáš Brabec ze sdružení Zlenice.

Nález potvrdil i datum zániku hradu

Po nalezení ohniska požáru je možné zdokumentovat, jak byl hrad pobořen. "Je to historicky zajímavá záležitost, protože se potvrdil zánik hradu, jak ho datuje literatura. Z hlediska záchranného projektu to však zásadně změnilo situaci," upozornil Brabec.

Problém se musel začít řešit hned, protože výkop nemohl zůstat otevřený. Obec spolu s dalšími příznivci dala na jeho vyzdění 170 tisíc korun.

Průzkumy toho však odhalily ještě víc. Například chybí poměrně zásadní základová zeď, což také nikdo nepředpokládal. "Očekávali jsme zeď o síle dva metry a ona tam nebyla. Je to pod terénem, takže jsme vycházeli z analogií, většinou se půdorysy zachovaly," poznamenal Brabec. Následně pak vybudovali základ, na kterém se bude moci stavět.

První etapa je pro záchranu věže nejdůležitější, musí se ošetřit zdivo a vše zakonzervovat, aby zřícenina dál nechátrala. Už teď ji navštěvuje stále více turistů. "Půjde především o sanaci zdiva, opravy původní interiérové omítky a také zajištění převisů. Jsou místa, kde visí část zdiva, což může být nebezpečné," uvedl Brabec.

V budoucnu by tu mohla vzniknout vyhlídka. Ta by se vložila do velké věže a lidé by se tak mohli poprvé podívat do okolí jako tehdejší majitelé hradu.

"Už tam jednu malou vyhlídku máme u spodní brány. Teď na jaře bude přístupná a je z ní pěkný pohled na tok Sázavy, i když je trochu krytý lesem," dodal starosta Pangrác s tím, že už v minulosti žádali o vysekání části stromů. Povolení však zatím nedostali.