Raně středověký hrob na studentském nádvoří v areálu pražského Klementina. | foto: NPÚ Praha

Archeologové odkryli v Klementinu jezuitskou školu i středověké hroby

  • 1
Památkáři si připsali další významné objevy v areálu pražského Klementina. Našli učebny jezuitské školy z 16. století a také dva ženské hroby pocházející z raného středověku. Nálezy jsou součástí záchranného archeologického výzkumu, který probíhá kvůli revitalizaci Klementina.

Pod dnešním takzvaným Studentským nádvořím odkryli archeologové Národního památkového ústavu čtyři učebny nejstarší jezuitské stavby, kterou byla školní budova. Podle písemných pramenů byla dostavěna roku 1577, jednadvacet let po příchodu jezuitského řádu do Čech.

Jako své působiště si jezuité tehdy vybrali středověký dominikánský klášter, který byl však ve velmi špatném stavu. Z renesanční školy se dodnes dochovala pouze jižní obvodová zeď, dveřní a okenní otvory jednotlivých místností, vnitřní příčky a podlaha tvořená drobnými opukovými kameny.

V průběhu užívání byla stavba několikrát upravena, při jedné z přestaveb byly zvýšeny podlahy a kamennou dlažbu nahradila keramická.

"Podle jednoho ze zachovalých plánů se podařilo i přesně určit, že v nalezených třídách byly na konci 17. století vyučovány předměty jako fyzika, logika, rétorika a poetika," uvedl vedoucí archeolog Jan Havrda.

Interiér jezuitské školy v areálu pražského Klementina.

Jezuitská škola, která sloužila k výuce přes osmdesát let, musela někdy okolo roku 1660 ustoupit výstavbě monumentální raně barokní jezuitské koleje.

Nalezené zdi dělníci při současných stavebních pracích nezbourají. Poté, co je archeologové zadokumentují, budou zakryty a zůstanou zachovány pod zemí jako významná památka, vypovídající o historii areálu prohlášeného za národní kulturní památku.

Studentské nádvoří ukrývalo i devět středověkých hrobů

 V západní polovině Studentského nádvoří našli archeologové u vnější strany zmíněné stavby středověké pohřebiště, které lze spojit s existencí středověkého dominikánského kláštera. Jeho pozůstatky jezuité po svém příchodu využili právě při stavbě školní budovy.

Nalezeno bylo celkem devět hrobů, většina z nich však byla porušena při pozdějších stavebních úpravách. Překvapivým objevem byly dva osamocené hroby s ostatky dvou žen, které se podařilo odkrýt v severovýchodní části nádvoří. Jedna z pohřbených u sebe měla malý nůž.

"Byl to nečekaný objev, nalezené hroby pocházejí už z druhé poloviny 9. nebo z první poloviny 10. století a souvisí s pohřebišti, která jsou z této doby známa hlavně z pravého břehu Vltavy," vysvětlil archeolog Havrda.

V současné době byla ukončena dílčí část výzkumu v místech budoucí nové kanalizace budované při severním okraji Studentského nádvoří. V následujících měsících se zájem archeologů přesune na jeho východní stranu.