Ve Středočeském kraji mají archeologové ráj. Ilustrační foto

Ve Středočeském kraji mají archeologové ráj. Ilustrační foto | foto: Ústav archeologické památkové péče Brno

Archeologové našli keltský hrob i odpadní jámu z pravěku

  • 6
Archelogové ve Středočeském kraji si na neúspěchy stěžovat nemohou. Na překvapivý nález narazili například v areálu zámku v Kosmonosech při obnově historického centra města. V Lochkovicíh zase objevili neolitické sídliště a keltský hrob a v Mladé Boleslavi pravěké a raně středověké hradiště.

Jedním z nejzajímavějších v letošním roce je například nález v Lochovicích na Berounsku. Byl objeven při stavbě čističky vod.

"Našli jsme nejen neolitické sídliště, ale také keltský ženský hrob. Díky agresivnímu půdnímu prostředí jsme identifikovali ženský hrob na základě šperků. Datuje se do doby třicet let před naším letopočtem," popsala nález ředitelka Ústavu archeologické památkové péče středních Čech Irena Benková.

VÝZNAMNÉ NÁLEZY

Lochovice
neolitické sídliště, keltský ženský hrob

Brandýs nad Labem
sídliště starší a mladší doby železné

Lysá nad Labem
kamenné konstrukce a dvůr z pozdního středověku a raného novověku

Kosmonosy
jáma a dvě zdi, eneolit - pozdní doba kamenná

Mladá Boleslav
pravěké a raně středověké hradiště, pohřebiště a popelnicové pole

Zajímavou archeologickou lokalitou je také náměstí v Mladé Boleslavi, kde probíhá unikátní záchranný projekt v místě pravěkého a raně středověkého hradiště.

"Téměř padesát hrobů z raného středověku, tedy z 11. a 12. století, bylo odhaleno před vstupem do hradu. Další nálezy byly z doby bronzové, takzvané doby popelnicových polí," vysvětlila vedoucí výzkumu v Mladé Boleslavi Lucie Čiháčková. Sedm žárových hrobů z tohoto období bylo objeveno v Cerhenicích na Kolínsku.

Na překvapivý nález narazili archeologové v areálu zámku v Kosmonosech při obnově historického centra města. Pravěká odpadní jáma a dvě zdi, jejichž původ není zatím jasný, odhalili dělníci přímo pod dlažbou, kterou museli odkrýt kvůli dešťové kanalizaci.

Každoročně se ve středních Čechách provádí několik desítek archeologických výzkumů. Oblast středních Čech je podle ředitelky Ústavu archeologické památkové péče středních Čech Ireny Benkové jako bezedná studnice nálezů.

"S archeologickými objevy je potřeba počítat všude, nelze vyloučit místo, kde by nebyly. Člověk tu žije sedm tisíc let a v krajině zanechal spoustu stop. Snažíme se je zachránit. Přitom nejzajímavější jsou místa, kde se nález nedá předpokládat," poznamenala Benková. I jedna jáma tak může být důležitější než celé sídliště.