Avishai Cohen | foto: Jazz Meets World

Proslulý Avishai Cohen se vrací do Prahy, zahraje s mladičkým klavíristou

  • 2
Proslulý izraelský kontrabasista, skladatel a zpěvák Avishai Cohen se po roce opět vrací do Prahy. V rámci hudební série Jazz Meets World zahraje v neděli v divadle Hybernia. Tato výrazná osobnost současné jazzové scény loni vyprodala dva koncerty a festival Struny podzimu musel přidávat jedno vystoupení.

Českému publiku dobře známý jazzový muzikant loni v Praze zahrál především skladby ze svého oceňovaného alba Seven Seas. Před vyprodaným sálem divadla Hybernia ale zazpíval i několik písní z alba Aurora. Jazz okořeněný arabskou a izraelskou hudbou lidi nadchl, festival Struny podzimu musel přidat ještě jeden koncert (viz loňský článek).

Už tuto neděli 21. října zahraje v Hybernii znovu. Tentokrát v rámci série Jazz Meets World spolu se sotva dvacetiletým klavíristou Nitaiem Hershkovitsem. Své duo nazvali Duende, což se dá ze španělštiny přeložit jako duch nebo šotek. "To slovo má naprosto úchvatný sound. Je to atmosféra, která dává úrodnou půdu hudbě! Duende, pro duo. Mohl bych dát dohromady další trio (Nitai Hershkovits vystřídal v triu Shai Maestra v roce 2011), ale mezi Nitaiem a mnou se vytvořilo tak silné pouto, že jsem se bál, aby to další nástroj nepokazil. Musel jsem se držet této vzácné příležitosti," vysvětluje Avishai Cohen.

zdroj: www.youtube.com

Cohen se narodil poblíž Jeruzaléma 20. dubna 1970, světovým kontrabasistou se stal v pouhých 21 letech. Na počátku 90. let vytvořil svůj osobitý sound, vyučil se řemeslu ve stínu es jako jsou Chick Corea a Andy Gonzalez. Byl z první generace izraelských velikánů etablujících se v New Yorku. Což nebyl případ Nitaie, který vyrůstal v ortodoxní rodině. A přesto zažehnul jiskru mládí v Avishai Cohenovi. "Začali jsme přirozeně spolu hrát u mne. Takový druh spříznění je opravdu vzácný. Pro začátek jsme jen procházeli mými i ostatními skladbami repertoáru." Záhy se shodli natolik, že to bylo jako telepatie, s neformálním povídáním, přecházejícím do zasvěceného dialogu mezi oběma novými spolupracovníky.

"Nitai má od přírody dar swingu, s mírnou autoritou; to je zřídka k vidění u mladých pianistů. Nitaiův svěží způsob hry mi připomíná Brada Melhdaua, aniž bych je srovnával. Chce stejně jako on udělat z každé skladby svou vlastní. Přiměl mě k tomu, abych se vrátil tam, kde jsem si myslel, že jsem už skončil."

Takže z toho byl dialog, forma, kterou dřív použil jen v pozoruhodné nahrávce Eternal Child s Chick Coreou v albu Lyla z roku 2004. "Duo je velice klasická a velmi náročná forma. Jako k tangu musí být dva. Daniel Barenboim a Itzhak Perlman, v duetu nebo sólu, vydají za celý orchestr, když hrají Mozarta. Totéž platí i pro neuvěřitelné Beyond The Sky Missouri mezi Charliem Hadenem a Hankem Jonesem. Můžete znít bohatěji, prostorněji. Mám dojem, že tato nahrávka něco takového nabízí: Rozsáhlejší horizont než kdykoliv před tím."

Od přelomu tisíciletí pracuje nejžádanější kontrabasista naplno jako kapelník nahrávající převratná alba. Počínaje newyorkskými, jako Lyla (hebrejsky Noc) a vrcholným senzačním triem Gently Disturbed; a dvěma posledními na labelu Blue Note, Aurora a Seven Seas, nahranými po návratu do Izraele. Těmito dvěma alby, čímsi na způsob komorního klasického jazzového folku, se rozešel s hvězdnou minulostí své kariéry a pustil se do něčeho nového.

V Duende se Avishai Cohen odvážil změnit svou cestu a dal přednost sestavě kontrabas a klavír. "Překvapení je klíčovým prvkem v životě a tvůrčí atmosféře. Tak dlouho, dokud budu schopen hrát, mě povede tento pocit svobody. Ať v duetu nebo kvintetu, stále jsem to já. A v tomhle duetu jsme tu trochu oba dva: Nitai je více než pouhý partner. Tenhle muzikant, který se přišel učit, mě hodně naučil. Patří ke generaci, která chce o všem vědět. Ale současně už má tolik rozumu, že se dokáže distancovat od záplavy informací. Věřte mi, je jedinečný!"


Témata: Disturbed