Terasy Barrandov

Terasy Barrandov | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Majetek Havlovy rodiny: Barrandovské terasy chátrají, Lucernu opraví

  • 128
Václav Havel byl za svého života bohatý muž. Budovy buď prodal, nebo převedl na svoji ženu. Podle katastru nemovitostí však i po smrti vlastní louku na Hrádečku a kus pozemku pod silnicí v Praze. I když svůj díl Lucerny před lety prodal, asi by měl dnes radost. Palác se začne konečně opravovat.

Secesní palác, který vystavěl prezidentův dědeček Vácslav Havel, se konečně dočká obnovy. A po letech, kdy fungoval jenom napůl, se také začne rozvíjet. Letos v říjnu vyhrála Dagmar Havlová, manželka prezidentova bratra Ivana, desetiletý soudní spor. Nakonec získala Lucernu celou a může ji začít opravovat (více čtěte zde).

"Definitivní rozhodnutí soudu o vlastnictví Lucerny je pro spravování domu klíčové. Umožňuje plánování oprav a pronájmů včetně koncepce náplně paláce," odpověděla MF DNES Dagmar Havlová. Zároveň prozradila i první novinku, která v Lucerně milovníky kultury čeká už v roce 2013.

"Otevřeme v první polovině roku další sál kina," plánuje Havlová. Václav Havel kdysi prodal svůj restituovaný díl Lucerny Chemapolu, který pak upadl do konkurzu. Švagrové se prezidentovu půlku podařilo vykoupit a pak i vysoudit zbytek, takže se Lucerna oklikou dostala zpět k rodině Havlových.

Smutný příběh Barrandovských teras

Hůře dopadlo další místo spojené s Havlovou rodinou, výletní restaurace s rozhlednou Barrandovské terasy. V roce 1992 je dostali prezident a jeho bratr zpátky v restituci.

Zpustlý areál však zatím marně čeká na obnovu, i když projekt existuje. V posledních letech nový vlastník začal s přípravou rekonstrukce a jednal s památkáři.

Komplex nad Barrandovským mostem byl postaven v roce 1929. Investorem byl otec prezidenta Václava Havla. Stavbu inspiroval slavný Cliff House u San Franciska. Restaurace fungovala až do roku 1994, v dalších letech budovu obsadili bezdomovci.

Nová podoba Barrandovských teras
Vizualizace hotelového komplexu Barrandovských teras

Nemovitost dnes vlastní akciová společnost Barrandovské terasy. "Máme rok stavební povolení, něco málo jsme začali, ale nejsme schopni pokračovat, dokud nepřepracujeme projekt, aby lépe odpovídal době krize. Plánovali jsme příliš velkou hotelovou kapacitu," řekl člen představenstva Jaromír Hrdlička. V představenstvu dříve zasedala také vdova po prezidentovi Dagmar Havlová.

Podle Hrdličky ve firmě stále drží malý podíl. Hrdlička však zdůrazňuje, že Havlová na zpoždění oprav nenese žádnou vinu, protože už do dění ve firmě nijak nezasahuje. Společnost původně slibovala termín otevření restaurace v roce 2014, dnes už žádný neavizuje.

Poslední dva pozemky Václava Havla

Přestože je Václav Havel už rok po smrti, podle katastru je pořád vlastníkem dvou nemovitostí. Konkrétně louky naproti chalupě na Hrádečku a malého kousku pozemku pod čtyřproudovou silnicí stoupající na Barrandov. Na tyto méně významné pozemky se patrně v dědickém řízení zapomnělo.

Nejznámější havlovské nemovitosti však patří jiným členům rodiny. Už v roce 2011 převedl exprezident na svoji ženu Dagmar chalupu Hrádeček v Podkrkonoší a vilu v pražských Střešovicích.

Na Hrádečku v srpnu Havlová odhalila stylový památník připomínající jejího muže - asi metr vysoké kamenné srdce. "Kámen byl vyzdvižen ze Studené Vltavy u obce Stožec," píše se na internetové stránce Nadace Vize 97.

Na jaře bulvár spekuloval o úmyslu Dagmar Havlové chalupu prodat. Přece jen tam jezdí méně než dřív. Havlová to však rezolutně popřela.

27. února 2011