Plavecký bazén v Podolí

Plavecký bazén v Podolí | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Bazén v Podolí má dluhy. Aby vydělal, otevře se víc pro veřejnost

  • 53
Plavecký areál v Podolí je kvůli pádu Sazky ve ztrátě. Jeho majitel, Český svaz tělesné výchovy, se rozhodl získat finanční prostředky tím, že se víc otevře "obyčejným" návštěvníkům, které upřednostní před trénujícími sportovci. Vstupné ale měnit nebude.

Plavecký stadion v Praze - Podolí je mezi lidmi velmi oblíbený. Za loňský rok si sem přišlo kromě sportovců, kteří ve zdejších bazénech trénují, zaplavat 660 tisíc lidí. I přesto je stadion v minusu.

Kvůli pádu Sazky, která financuje český sport, musí nyní vlastník areálu řešit, jak minusové hospodářské výsledky přehoupnout do kladných čísel. "Ztráta není tak strašlivá," komentuje situaci ředitel podolského bazénu Vladimír Srb. Jedná se zhruba o 600 tisíc korun.

"Příčinou horšího výsledku byl nárůst cen energií, jejichž spotřebu negativně ovlivnilo chladnější počasí v srpnu a v září, kdy bylo nutné venkovní bazény dotápět," vysvětluje šéf ČSTV Pavel Kořan.

Podle něj se vloni výdaje zvýšily i kvůli opravám, naopak se snížily tržby ze vstupného. Ačkoliv se zdá, že jediným řešením je zvednout ceny vstupenek, svaz o podobném kroku neuvažuje. Nyní návštěvník za hodinu a půl plavání zaplatí necelou stokorunu. Více však mají platit sportovní kluby a jednotlivé svazy, které bazény využívají k tréninkům.

Plavci se bojí, že se stadion změní v akvapark

ČSTV uvažuje také o změně systému obsazování drah v bazénu s větším důrazem na to, aby v hodinách, kdy je o plavání mezi lidmi největší zájem, byl bazén veřejnosti opravdu k dispozici. Dnes to totiž funguje tak, že odpoledne je podstatná část bazénu obsazena třeba vodními pólisty.

Areál využívají ze 70 procent právě sportovci a veřejnost jen ze 30 procent, v tržbách však sportovci přispívají pouze šesti procenty.

Srb se ale obává, že by tu mohl vzniknout jakýsi akvapark. Podle něj by ČSTV mohlo v tíživé finanční situaci krytý bazén prodat. Údajně se o něj zajímá i známý pražský podnikatel.

"Samozřejmě se bojíme, že by plavečák v privatizaci koupil někdo, kdo by tam pak změnil současné zaměření, tedy klasické bazény s dráhami pro plavání," uvedl Srb, který je zároveň předsedou Českého svazu plaveckých sportů.

ČSTV o prodeji plaveckého stadionu neuvažuje

Proto se obrátil na ČSTV s žádostí o předání podolského bazénu plaveckému svazu, případně o dlouhodobý pronájem. Jeho obavy však předseda ČSTV Kořan vyvrací. "O prodeji v současné době neuvažujeme a ani nepřipravujeme žádné výběrové řízení," řekl.

V plaveckém areálu v Podolí jsou dva padesátimetrové bazény, jeden je krytý, druhý venkovní. Na ploše pod skálou je i venkovní vyhřívaná "třiatřicítka" a jedno kryté dětské brouzdaliště.

V areálu mohou návštěvníci využít také tobogan, saunu, solárium, tělocvičnu, restauraci nebo bufet. I proto je podolský "plavečák" mezi Pražany tak oblíbený.

Bazén pochází ze šedesátých let, dodnes je zachovalý

Krytý podolský bazén je i velmi cenné architektonické dílo Richarda Ferdinanda Podzemného, který stadion v polovině šedesátých let citlivě zakomponoval do zdejší krajiny.

Dříve tu byl vápencový lom a po ukončení těžby provizorní skládka popela a stavebního odpadu. "Prosklený bazén s dynamicky tvarovanou střechou byl na tehdejší dobu vynikající dílo i po technické stránce," uvedl architekt Zdeněk Lukeš. Podle něj patří podolský stadion k nejlepším pražským stavbám 60. let. Lukeš si cení i toho, že se areál dodnes zachoval ve slušném stavu.

V roce 1995 proběhla rozsáhlá rekonstrukce střechy a prosklené kryté haly.