Praze chybí skoro tři stovky strážníků. Nalákat je chce i lepším platem. (Ilustrační snímek)

Praze chybí skoro tři stovky strážníků. Nalákat je chce i lepším platem. (Ilustrační snímek) | foto: MP Praha

Praha chce nové strážníky přilákat na benefity. Stále jich chybí skoro 300

  • 19
Až o 5 800 korun čistého měsíčně stoupne od prvního ledna plat nových pražských strážníků. Městská policie tak chce nalákat více zájemců o práci, protože se dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. V tuto chvíli chybí asi 280 strážníků. Příští rok proto Praha zvýší rozpočet městské policie o 200 milionů.

„Připravili jsme balík šesti benefitů, polovina z nich začne platit prvního září a druhá půlka prvního ledna 2015,“ řekl ředitel městské policie v Praze Eduard Šuster. Díky bonusům se zvýší příjmy jak strážníků, kteří nově projdou přípravou a nastoupí do služby, tak i těch, kteří už u městské policie léta pracují.

Městská policie Praha

Městská policie má mít 2 520 zaměstnanců. V tuto chvíli jí chybí 280 strážníků, další stovka bude muset odejít na konci příštího roku.

Velký podstav je způsobený i tím, že městská policie nemohla vloni nabírat nové posily.

Nyní se ukazuje, že je těžké sehnat strážníka, který projde fyzickými testy, náročnými psychotesty i kurzem.

Z 2 100 uchazečů jich letos uspělo jen 49.

„Chceme zvýšit počet zájemců, ale zároveň nechceme, aby ti zkušení odcházeli,“ dodal na vysvětlenou Šuster.

Magistrát nebudou bonusy letos stát nic, městská policie na ně ušetřila šestnáct a půl milionu. Od příštího roku kvůli nim Praha zvýší roční rozpočet organizace o 200 milionů. Jenže problém má ještě druhou stránku, ta už pro magistrát tak lichotivá není. Současný podstav, kdy chybí 280 lidí, je částečně zapříčiněný tím, že městská policie nemohla vloni přijímat nové zaměstnance.

„Měli jsme připravenu koncepci, kterou TOP 09 pozastavila, že ji přepracuje. A tím celý proces navyšování mezd o zhruba pět tisíc korun pro strážníky, kteří slouží přímo na ulicích, oddálila,“ poukázal exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Peníze na lázně i stravenky

„Od září vytvoříme každému strážníkovi osobní konto. Na něm bude mít pět tisíc korun na rok. Tyto peníze jsou určené na dovolenou, pobyt v lázních pro něj i jeho děti,“ upozornil ředitel na jeden z bonusů. Dalším, který zaměstnanci pocítí již za měsíc, budou stravenky. Místo těch současných v hodnotě 75 korun dostanou stokorunové.

Nováčci, také od září, mají nárok na náborový příspěvek 24 tisíc korun. „Bude rozložený do dvou let, abychom si nové strážníky udrželi,“ říká Šuster s tím, že podmínkou je úspěšné absolvování kurzu a nástup do práce.

Od roku 2009, kdy byl průměrný plat strážníků 31 500 korun, jejich mzda klesá. Pád se zastavil až v roce 2012 a od roku 2013 příjmy policistů mírně rostou. Nedosahují však minulé úrovně. V tuto chvíli chodí nováčkům na účet obvykle zhruba 17 tisíc korun čistého a těm s desetiletou praxí asi 21 až 22 tisíc čistého. Se všemi novými benefity se příjmy nových strážníků mohou od ledna zvýšit až o 5 800 korun.

Neúspěšná kampaň

Na začátku letošního roku městská policie spustila velkou náborovou kampaň, aby vyplnila prázdná místa. „Kontaktovalo je dva tisíce sto uchazečů, 752 z nich bylo ve výběrovém řízení. Tím úspěšně prošlo pouze 49 lidí,“ upozornil primátor Tomáš Hudeček na hlavní problém.

Městská policie potřebuje zvýšit počet uchazečů, aby vzrostla šance, že jich více projde fyzickými testy, psychotesty i kurzem. Šuster nechce snižovat nároky na výběr lidí, kterým by nakonec dal do ruky služební zbraň. Chystaná zářijová kampaň proto bude lákat zájemce na benefity.

Nejvíce uchazečů propadá v důležitých psychotestech. Nemívají přitom problém s výší IQ - požadovanou úroveň sto až sto deseti bodů zájemci obvykle splňují. Potíže však mají v testu osobnosti, který odhalí, jak zvládají stres, jestli jsou vyrovnaní, vyspělí či jaký mají vztah k autoritám.

Od ledna i příspěvek na bydlení

Druhá polovina benefitů začne platit od ledna příštího roku. „Budeme dávat všem zaměstnancům dva tisíce korun měsíčně jako příspěvek na bydlení,“ jmenoval Šuster. Počítá i s příspěvkem na dopravu pro toho, kdo do Prahy skutečně dojíždí z domova. Ten se bude pohybovat od tisíce do dvou tisíc korun měsíčně podle počtu najetých kilometrů.

„A nakonec. Stoupá počet napadení strážníků i agresivita útoků. Proto jednáme o podpoře pro novelu nařízení vlády, díky níž by bylo možné zvýšit rizikový příplatek u strážníků v přímém výkonu ze současných čtyř tisíc až na šest tisíc korun měsíčně, jako mají nyní státní policisté,“ dodal Šuster.

Pokud se vše podaří, může plat strážníka s desetiletou praxí narůst až o pět tisíc korun čistého měsíčně. V případě, že někdo ze strážníků ve službě zemře, dostanou jeho blízcí nově až milion korun.

Pokud po úrazu skončí v invalidním důchodu, získá až sedm set tisíc korun. Dosud dostávali takoví strážníci jen tři sta tisíc korun.