Rozvodněná Berounka zaplavila v roce 2002 Husovo náměstí.

Rozvodněná Berounka zaplavila v roce 2002 Husovo náměstí. | foto: MF DNES

Beroun a Mělník budou chráněny proti povodni. Začnou se stavět hráze

  • 7
Téměř devět let po ničivé povodni se dvě velká středočeská města Beroun a Mělník konečně dočkají ochrany proti velké vodě. Ta bude stát desítky milionů korun. Zároveň obě města zlepšila informační systémy, které byly nedostatečné. Stavět by se mělo začít ještě letos.

Při největších povodních v novodobé české historii v roce 2002 zaplavila voda i historické centrum Berouna, který leží na soutoku Berounky a Litavky. Po více než devíti letech se začne stavět protipovodňová ochrana, která části města ochrání před stoletou vodou.

Hráze, betonové zdi a mobilní stěny o délce 2,7 kilometru se začnou stavět do konce roku a hotové by měly být v červnu 2013.

"Protipovodňová ochrana města se skládá ze tří částí: ochrany levého břehu, ochrany pravého břehu a individuální ochrany zimního stadionu," řekla Michaela Pohůnková z Povodí Vltavy, které je investorem stavby.

Opatření navrhlo město, které rozhodlo o potřebě a rozsahu ochrany a zajistilo územní rozhodnutí a pozemky. Kolem ulice Na Hrázi jsou už dnes protipovodňové valy na padesátiletou vodu. Ve městě vybudovali zpětné klapky v kanalizaci.

Unikátní vyrozumívací systém

"Právě kanalizací se voda ve značné míře dostala na náměstí," řekla mluvčí města Pavla Švédová. Město má také od roku 2004 digitální povodňový plán. "Používá se běžně při jarních či zimních povodních. Jsou v něm všechny důležité mapové podklady. Využívá se i v rámci vyrozumívacího systému," dodala mluvčí. Ten patří k nejlepším v zemi i ve světě.

Protipovodňová opatření vzniknou v Mělníku v části Podlázky.

Právě informační systém byl podle starosty Mělníka, kde v roce 2002 Labe zaplavilo asi 350 domů, hlavním problémem povodní.

"Systém už máme lepší. Tehdy se občané vystěhovali z domů brzo, policie už je do nich nepustila, a tak nemohli uchránit své majetky, hlavně ty nemovité. Čtvrti Mlazice a Pšovka, které voda zasáhla nejvíc, vlastně ztratily minulost," řekl starosta města Ctirad Mikeš.

I v Mělníku se po letech dočkají protipovodňových opatření. Sypané, betonové a mobilní hráze o celkové délce necelé tři kilometry se začnou stavět zřejmě začátkem příštího roku. Hotové musí být také v červnu 2013 a Mělník ochrání před stoletou vodou.

"Už pětiletá voda vstupuje do města a při sedmi, osmileté už máme zatopené první nemovitosti," dodal Mikeš.

Parodox: ničily a pomáhaly

Mělníku i Berounu povodně paradoxně pomohly. Na berounském Husově náměstí stálo tehdy asi metr a půl vody, celé se pak předělalo, budovaly se nové chodníky a ulice. "Spolu s asanací byly povodně událostí, která město poznamenala nejvíce," vzpomínal loni Jiří Topinka z berounského okresního archivu.

Voda strhla i lávku mezi autobusovým nádražím a Ostrovem v Berouně a nahradila ji nová, která se může zvednout nad hladinu řeky.

"Povodně umožnily zásadně zlepšit infrastrukturu v postižených lokalitách," řekl o Mělníku starosta.