V požárech umírají bezdomovci. (Ilustrační snímek)

V požárech umírají bezdomovci. (Ilustrační snímek) | foto: HZS Olomouckého kraje

Bezdomovci v Praze zaviní desetinu všech požárů, jen loni jich bylo 256

  • 9
Ze statistik pražských hasičů vyplývá, že nejčastěji v ohni umírají lidé bez domova. Loni způsobil každý desátý požár v hlavním městě bezdomovec - z celkového počtu 2 597 požárů jich bylo dvě stě padesát šest.

Podrobně začali hasiči sledovat statistiku požárů, které způsobí lidé bez domova, po tragické události na Florenci v říjnu 2010 (o požáru čtěte zde), kdy zemřelo devět bezdomovců.

"Za posledních sedm let přišlo při požárech o život pětatřicet bezdomovců, což je zhruba třetina všech lidí, kteří v hlavním městě při takových událostech zemřeli. Nejvýrazněji se do statistik zapsal právě požár na Florenci," řekl náměstek ředitele pražských hasičů Jiří Hošek.

Počet obětí požárů

2005
Celkem 9
z toho bezdomovců 1

2006
Celkem 26
z toho bezdomovců 3

2007
Celkem 9
z toho bezdomovců 4

2008
Celkem 11
z toho bezdomovců 4

2009
Celkem 11
z toho bezdomovců 5

2010
Celkem 16
z toho bezdomovců 15

2011
Celkem 10
z toho bezdomovců 3

Nejvíce požárů loni bylo v lednu,květnu, září a prosinci.

Nejčastěji hasiči vyjížděli v pátek večer.

Zdroj: HZS Praha

Na druhou stranu vznikají při požárech, které způsobí bezdomovci, minimální škody. Většinou hoří odpad nebo zdemolované a opuštěné objekty. "Někdy se ale stane, že vinou lidí bez domova vznikne naopak milionová škoda. Za loňský rok jsou škody téměř osm milionů korun," dodal Hošek s tím, že statistiky potvrdily dřívější domněnku, že nejčastěji hoří v objektech u tratí.

Strážníci se snaží o prevenci

Podle hasičů jsou požáry, které ve většině případů nevědomky nebo z nedbalosti způsobí sociálně vyloučení lidé, bezprostředním nebezpečím pro jejich zdraví. Snaží se je proto varovat.

"Každý měsíc se s hasiči scházíme a reagujeme na momentální situaci. Naši strážníci při kontrolách opuštěných objektů upozorňují bezdomovce, aby nerozdělávali otevřený oheň, a snaží se o protipožární prevenci," uvedl šéf pražských strážníků Ludvík Klema.

Hasiči také školí terénní pracovníky neziskových organizací, které se o lidi bez přístřeší starají. Jejich úkolem je potom při každodenním kontaktu s bezdomovci upozorňovat na riziko, které vzniká ve chvíli, kdy se snaží v chladných měsících vytopit si příbytek. Právě tak totiž velká část požárů vzniká.

Ve třiačtyřiceti případech loni shořela provizorní obydlí, téměř osmdesátkrát požár zachvátil budovu určenou k demolici. Pokaždé šlo tedy o místa, kde lidé bez domova "bydlí".