Vnitřek budovy Kliniky poté, co ji v úterý vyklidili policisté kvůli nahlášené...

Vnitřek budovy Kliniky poté, co ji v úterý vyklidili policisté kvůli nahlášené bombě (25. května 2016). | foto: ÚZSVM

Úřady musí počkat, jak o Klinice rozhodne soud, do té doby nesmí konat

  • 35
Úřady musí s dalšími kroky ohledně bývalé plicní ambulance Kliniky, kterou obývají squateři, čekat na rozhodnutí soudu a orgánů činných v trestním řízení. Řekla to ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu po jednání bezpečnostního grémia Prahy 3.

Podle vydaného předběžného opatření úřad sice může vyměnit zámky, klíče ale musí předat i osobě, která měla objekt za Kliniku vypůjčenou.

Zchátralý objekt patřící státu squateři obsadili koncem roku 2014 a později ho ÚZSVM na rok půjčil jejich zástupkyni Tereze Virtové. „Je zde předběžné opatření, které říká, že slečna Virtová si může ponechat klíče od objektu, může si v něm ponechat své věci, ale neměla by do něj vstupovat,“ vysvětlila starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Úřad zámky v budově vyměnil nedávno, po první evakuaci Kliniky kvůli anonymní hrozbě bombou (psali jsme zde).

„I když jsme objekt řádně zabezpečili, tak do něj násilně vnikli a obsadili ho lidé, kteří tam jsou do dnešního dne,“ popsala Arajmu.

Podle ní úřad už využil veškeré civilní i trestněprávní prostředky, které mu právní řád dává.

„Po stránce civilní čekáme, jak dopadne rozhodnutí soudu... Po stránce trestní čekáme, jak dopadnou přípravná řízení u orgánů činných v trestním řízení,“ vysvětlila Arajmu.

Starostka Hujová svolala na pondělí bezpečnostní grémium, protože se obává o bezpečnost občanů městské části (psali jsme zde). Pozvala na něj i ministry Andreje Babiše (ANO) a Milana Chovance (ČSSD), ani jeden ale na jednání nepřišel.

„Jsme oběti toho, že dodržujeme platné právní předpisy této země. Lidé, kteří se rozhodnou zasquatovat majetek, mají bohužel větší možnosti,“ dodala Hujová. Podle ní je vyhrožováno nejen Klinice, ale také vedení radnice.

„Bohužel jsme ani po hodinu a půl dlouhém jednání nedošli k nějakému společnému řešení pro naše občany. Dospěli jsme do stavu, kdy stát, včetně bezpečnostních složek, nemá jasnou strategii na to, jak by situaci urychleně vyřešil a musí se tedy čekat na rozhodnutí soudu, což může trvat i několik měsíců, ne-li let,“ sdělil zástupce starostky Alexander Bellu (ODS).

Dluh každý den narůstá

Výpůjčka objektu centru Klinika skončila na začátku března, každý další den aktivistům nabíhá tisíc korun pokuty za to, že objekt neopustili. Jde už o více než 90 tisíc korun, část z nich aktivisté zaplatili.

Anonym v posledních týdnech čtyřikrát v objektu nahlásil bombu, dvakrát poté policie budovu evakuovala a aktivisty do ní nepustila zpět. Pokaždé se ale vrátili a komunitní centrum Klinika proti vůli úřadů dál provozují.

„Byli jsme ujištěni policií České republiky i městskou policií, že v rámci možností a monitorují Kliniku i prostor okolo ní a že došlo ke zvýšení hlídek,“ dodal Bellu.

Policie koncem května obsadila budovu Kliniky poté, co objektu někdo nahlásil bombu:

, ,