Bránu z Hradčanského náměstí na okamžik uzavřeli vojáci, aby se Hradní stráž...

Bránu z Hradčanského náměstí na okamžik uzavřeli vojáci, aby se Hradní stráž mohla vystřídat. To ve frontách obvykle vytvoří chaos. (11. 8. 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Amatérismus, hodnotí cizinci opatření u Hradu. Kontroly odradily turisty

  • 575
I letos čekají na turisty u Pražského hradu bezpečnostní kontroly u vstupů. Ukázalo se, že vyhnaly krátkodobé výletníky. Cizinci podle pracovníků v cestovním ruchu omezení chápou, jejich provedení ale hodnotí jako amatérské.

Čekání dlouhé několik desítek minut, pomalé postupování ve frontě plné turistů a osobní prohlídka u bezpečnostních rámů. To všechno čeká návštěvníky Pražského hradu i v letošní hlavní turistické sezoně.

Bezpečnostní kontroly, které Hrad zavedl loni v létě (psali jsme zde), zůstanou u vstupů do areálu i nadále. Do letní sezony navíc Pražský hrad vstoupil s novými dřevěnými přístřešky u vstupů z Hradčanského náměstí a od Prašného mostu.

Vedení Pražského hradu si od nich slibuje to, že příchozím zajistí větší komfort a ochrání je před deštěm. Na to, aby se před počasím skryli všichni čekající, ale nepostačí ani nové přístřešky. Zástupy lidí často dosahují několika desítek metrů.

„Největší fronty bývají dopoledne mezi půl desátou a dvanáctou hodinou,“ shrnuje zkušenosti průvodců Šárka Vlčková z cestovní kanceláře Avantgarde Prague a říká, že se čeká i desítky minut. Nejvíce lidí míří prý do areálu z Hradčanského náměstí a od Prašného mostu, kde se tvoří největší fronty.

„Po otevření Královských zahrad přibyl další vstup od Belvederu. Tam návštěvníky kontroluje jen jeden policista, takže i když je fronta krátká, postupuje velmi pomalu,“ dodává.

Podle mluvčího Správy Pražského hradu Davida Šebka jsou fronty u vstupů jen nárazové. „Bezpečnostní kontroly na všech vstupech jsou prováděny tak, aby co nejméně omezovaly návštěvnický provoz,“ říká. Na dotaz MF DNES, zda během kontrol ochranka již něco nebezpečného objevila, ale Šebek ani policie neodpověděli.

Návštěvníci Hradu si musí také zvyknout na dočasná bezpečnostní opatření, která reagují na situaci v Evropě. Po nedávném teroristickém útoku ve Švédsku například lemovaly fronty před Hradem betonové zátarasy. Ačkoli je Hrad i policie obhajovaly jako nutné, po několika dnech tiše zmizely.

Na Hrad míří méně turistů

Podle ředitelky Prague City Tourism Nory Dolanské se začíná ukazovat, že bezpečnostní opatření na Hradě a s nimi spojené dlouhé čekání odrazují krátkodobé turisty, kteří o Praze uvažují jako o destinaci pro celodenní výlet.

Hradní stráž chce nabírat, není ale koho

Na bezpečnostní situaci v Evropě a stále se zvyšující požadavky na zabezpečení Pražského hradu reaguje také Hradní stráž. Ta v loňském roce navýšila své tabulkové stavy o dvaašedesát míst s tím, že bude více nabírat. To se zatím příliš nedaří.

Momentálně u Hradní stráže slouží 609 vojáků z povolání. Do požadovaného plného stavu jich chybí třiašedesát. Za nepříliš úspěšným náborem stojí fakt, že uchazeče v hlavním městě shánějí i ostatní bezpečnostní složky. S nedostatkem zaměstnanců se dlouhodobě potýká také městská i státní policie. Významnou roli hraje i to, že se k Hradní stráži hlásí málo lidí.

„Uvítali bychom větší zájem o službu v této jednotce a více nově příchozích vojáků z povolání,“ hodnotí množství uchazečů tiskový důstojník Hradní stráže Jiří Havel a dodává, že v loňském roce nastoupilo k jednotce celkem dvaaosmdesát vojáků z povolání. Velká část adeptů, kteří o práci u Hradní stráže zájem projeví, navíc často vyhoří u náročného přijímacího řízení.

„Uchazeč musí splňovat požadovaný vzrůst mezi 178 a 188 centimetry, musí projít psychickými a fyzickými testy a nesmí mít viditelné kosmetické vady nebo tetování,“ vyjmenovává kritéria Jiří Havel. Uchazeč také nesmí mít nadváhu a při výkonu strážní služby nesmí nosit dioptrické brýle. K službě na Hradě se mohou přihlásit jak stávající vojáci z jiných jednotek armády, tak zájemci z řad civilistů. Ti musí nejprve projít tříměsíčním kurzem základní přípravy, aby se stali vojáky z povolání.

„Dá se ale říci, že cizinci jsou na podobné kontroly zvyklí a nechodí nám od nich ani moc stížností. Oni ta opatření chápou, ale nechápou, proč jsou udělaná tak amatérsky,“ vysvětluje Dolanská a dodává, že pokud Hrad trvá na bezpečnostních opatřeních, bude potřeba lepší zázemí a efektivnější kontrola návštěvníků.

Dlouhé fronty před Hradem se totiž podle ředitelky Prague City Tourism podepíšou i na úbytku vybraných peněz za vstupné.

Podobnou zkušenost už zaznamenaly třeba Palácové zahrady pod Pražským hradem, které přišly v souvislosti se zaváděním bezpečnostních opatření o jeden ze vstupů (o poklesu návštěvníků jsme psali zde).

Podle Národního památkového ústavu je loni navštívilo o čtvrtinu méně lidí než v roce 2015 a meziročně poklesl výnos ze vstupného do zahrad o 531 tisíc korun.

„Jedná se o zásadní omezení návštěvnosti, uvedený vstup byl hojně využíván návštěvníky. Návštěvnost zahrad byla v exponovaných měsících tvořena až z 80 procent návštěvníky přicházejícími horním vstupem od Hradu,“ uvedl šéf pražských památkářů Dušan Michelfeit.

Letní sezonu otevře panovnice

Letní sezona začala na Pražském hradě 1. dubna. Její slavnostní zahájení je naplánované na 13. května, přesně v den třístého výročí narození české královny Marie Terezie. „Hrad si výročí připomíná proto, že za vlády Marie Terezie získal dnešní podobu,“ uvádí Šebek.

V rámci zahájení sezony budou zdarma otevřeny všechny hlavní návštěvnické objekty, tedy Starý královský palác, výstava Příběh Pražského hradu, Chrám sv. Víta, bazilika sv. Jiří a Zlatá ulička. Na programu bude také kostýmovaný průvod v čele s královnou Marií Terezií v kočáře taženém koňmi.

Podívejte se, jak dlouhé fronty se tvořily před Hradem loni v létě: