Odhalení sochy sv. Václava v Praze - Vršovicích

Odhalení sochy sv. Václava v Praze - Vršovicích | foto: Radek Cihla, MAFRA

Biskup Malý v požehnal soše svatého Václava

  • 1
Soše svatého Václava umístěné na průčelí kostela v pražských Vršovicích, který už 80 let nese jméno tohoto patrona země české, požehnal dnes před polednem světící biskup Václav Malý. Bronzová plastika byla do výšky nad vstup do kostela umístěna koncem září.

Světcova postava váží 600 kilogramů a s kopím měří téměř čtyři metry. Ozdobit jí průčelí budovy patřilo k původnímu záměru spoluzakladatele českého kubismu architekta Josefa Gočára, který kostel navrhl. Socha stála 1,2 milionu korun.

Podle starosty Prahy 10 Vladislava Lipovského připomíná historie tohoto záměru detektivku. Sochu se na kostel nikdy nepodařilo umístit jednak z finančních důvodů, tak i pro nepřízeň doby - okupaci nacisty a následné uchvácení moci komunisty.

Návrh sochy pochází z roku 1929. Jeho autorem byl profesor Bedřich Stefan, jehož křížová cesta je významným prvkem interiéru kostela. Socha nicméně kvůli výše uvedeným souhrám okolností nikdy nevznikla a její zmenšený model se jako součást pozůstalosti ocitl u synovce autora návrhu Jiřího Stefana.

Když si náhodou přečetl článek o kostelech sv. Václava v Praze, uvědomil si, že model předlohy existuje, oslovil farnost kostela, ta se obrátila na radnici s prosbou o pomoc a projekt se podařilo uskutečnit. Nadživotní podobu sochy vytvořil akademický sochař Jan Roith, který se tak stal jejím právoplatným spoluautorem.

Odhalení sochy sv. Václava v Praze - VršovicíchOdhalení sochy sv. Václava v Praze - Vršovicích

"Všichni zúčastnění se na realizaci sochy podíleli bez nároku na odměnu a za to jim patří velký dík," upozornil Lipovský.

Odhalení sochy sv. Václava v Praze - Vršovicích

Vršovický kostel svatého Václava je považován za jednu nejzdařilejších funkcionalistických církevních staveb v České republice. Zbudován byl v letech 1929-1930. Odhalením sochy sv. Václava byl tak konečně po 80 letech prakticky dokončen.