Loni v červnu se po výbuchu v pražské rozvodně ocitla půlka hlavního města bez proudu (18. června 2013)

Loni v červnu se po výbuchu v pražské rozvodně ocitla půlka hlavního města bez proudu (18. června 2013) | foto: Puník Reichel

Rychlejší nasazení armády i policie. Praha se lépe připraví na blackout

  • 10
Hlavní město se po únorovém cvičení masivního výpadku elektřiny, takzvaného blackoutu, lépe na tuto situaci připraví. Ministerstvo vnitra již zřídilo speciální skupinu, jejím cílem jsou rozsáhlé legislativní změny. Ty by měly městu zajistit větší flexibilitu při řešení blackoutu, umožní například rychlejší nasazení armády i police.

Resort také vyhodnotí informace týkající se dodávek elektrické energie pro metropoli. V polovině září se rozhodne, jestli se tím bude zabývat vláda, nebo bezpečnostní rada státu. Ve čtvrtek to novinářům řekli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

„Jedná se o legislativní změny tak, aby strážníci mohli sloužit déle, aby armáda mohla být nasazena rychleji, aby byli posíleni příslušníci státní policie,“ popsal očekávané změny Hudeček. Další návrhy se týkají vybavení objektů kritické infrastruktury náhradními zdroji elektrické energie, které by měly vydržet nejméně 72 hodin, a vytvoření podmínek pro fungování zdravotnických zařízení.

V seznamu návrhů je také zajištění prostředků pro nouzové zásobování vodou, potravinami, pohonnými hmotami a dalším materiálem a zvýšení kapacit náhradních zdrojů elektrické energie mobilních operátorů pro zajištění komunikace krizového řízení a tísňová volání.

Na vnitru už vznikla speciální pracovní skupina

Podle Chovance již byla vytvořena pracovní skupina, která připraví návrh legislativních změn a další postup. Bude se zabývat i problematikou zdrojů elektrické energie pro metropoli. Praha totiž podle Hudečka potřebuje vlastní záložní zdroje, kterých teď má nedostatek.

„Bezpečnostní odbor ministerstva vnitra bude vyhodnocovat, jsou-li tyto body natolik závažné, aby se tím zabývala bezpečnostní rada státu,“ uvedl Chovanec. Podle ministra se na tom budou muset podílet i další orgány, jako třeba ministerstvo průmyslu a obchodu nebo správa hmotných rezerv.

Praha cvičení energetického výpadku uspořádala po několikaměsíčních přípravách letos v únoru. Během něj se zjistilo několik nedostatků. Mimo jiné se Praha kvůli hrozbě výpadku proudu pokusí postavit záložní rychlonabíhací elektrárnu. V případě potřeby by měla pokrýt třetinu spotřeby elektřiny Prahy.

Ukázalo se rovněž, že město by mělo problémy s dodávkou pitné vody. Vedení města neví, zda budou fungovat mobilní operátoři nebo zda bude schopno ve spolupráci s nemocnicemi obsloužit dostatečný počet obyvatel. V závěrech cvičení je navrženo 32 konkrétních doporučení, jak současný stav zlepšit.

Poslední masivní výpadek elektřiny hlavní město zažilo po výbuchu v rozvodné stanici na pražském Chodově loni v červnu. Bez proudu se tehdy ocitla téměř polovina Prahy. Dodávky se podařilo obnovit do 90 minut (více o výbuchu zde).

,