Dům, který majitel loni v říjnu zboural. Zachoval jen sklepy, cenný kamenný portál a vrata. | foto: Michal Šula, MAFRA

Úřad po letech obrátil, historický dům v centru Prahy padl. Nezákonně

  • 92
Nedávné bourání v Soukenické ulici v centru Prahy má neobvyklou dohru. Příkaz k demolici, na jehož základě majitel strhl chátrající barokně-klasicistní dům, byl totiž podle magistrátu vydán nezákonně. V uvolněné proluce má vyrůst osmipatrová bytovka.

Okamžitou demolici domu nařídil stavební úřad Prahy 1 loni v říjnu, když vyšlo najevo, že se nejen rozpadá, ale z jeho konstrukce také unikají škodlivé fenoly. Příkaz k bourání úřad vydal v pátek 9. října, hned následující víkend majitel povolal buldozery.

Památkářům se kvapný postup nezdál, a tak v listopadu nařídili jeho přezkum (psali jsme o tom zde).

V lednu pak stavební úřad magistrátu demoliční výměr zrušil jako nezákonný. Situaci zpětně nevyhodnotil jako natolik dramatickou, aby vyžadovala a ospravedlňovala použití paragrafu stavebního zákona, který takto radikální bezodkladné řešení pro případy veřejného ohrožení připouští.

„Neodkladné odstranění stavby lze nařídit pouze v případě, že hrozí zřícením. Vzhledem k tomu, že umožnila bezpečnou kontrolní prohlídku i provedení průzkumu, lze usuzovat, že zřejmě bezprostředním zřícením nehrozila,“ píše se mimo jiné v odůvodnění rozhodnutí.

Zvolený postup vytýká stavebnímu úřadu městské části i proto, že si k odstranění stavby neobstaral závazné souhlasné stanovisko pražských památkářů.

Nejsme blázni, abychom tam něco rozlévali

O povolení k bourání chátrajícího historického domu v pražské památkové rezervaci firma Bau-Invest jako majitel opakovaně usilovala několik let, vždy neúspěšně. Po objevení škodlivých chemikálií, jejichž přítomnost potvrdil toxikolog, úředníci po letech vzdoru otočili.

Například předsedkyně Klubu za Starou Prahu Kateřina Bečková ale pochybuje, že kontaminace chemikáliemi skutečně pochází z období mezi válkami, kdy v domě údajně fungovala laboratoř pro výrobu léčiv, jak uvádí společnost.

„Sousedi si začali na zápach stěžovat, až když jsme na základě povolení objekt začali renovovat - rozebírat střechy, záklopy pater či podlahy,“ zdůvodnil Viktor Vlček z firmy Bau-Invest, proč si zamoření chemikáliemi nikdo dřív nevšiml.

Během těchto červencových prací majitel podle Bečkové v rozporu s pokyny památkářů mimo jiné necitlivě odstranil i krov, čímž z jejího pohledu zahájil cílenou devastaci.

Společnost v místě už dlouho počítá se stavbou osmipatrového objektu s byty a podzemními garážemi. Územní rozhodnutí, které má od roku 2014 v ruce, ale už nyní neplatí, protože novostavba měla přirůst k odstraněnému uličnímu objektu - tato verze projektu počítala s jeho renovací.

„Proč bychom se chtěli připravit o původní územní rozhodnutí, to nedává vůbec smysl. Nejsme blázni, aby tam někdo cokoli rozléval. Je to vysoce těkává látka, stejně jako benzin se vypaří během chvilky. Jak jinak by asi prostoupila tak hluboko do zdiva než při hašení požáru už dávno před lety,“ ohradil se Vlček.

Hrozí sankce v řádu milionů

Na demolici lze nyní nahlížet jako na nezákonnou, za což by investor mohl dostat od památkářů sankci i několik milionů, přestože jednal na popud úřadu, jak připustil šéf magistrátních památkářů Jiří Skalický. Už v roce 2009 táž firma dostala přes milion pokutu za nepovolené bourání dvorních křídel v Soukenické.

„Situace nebyla zase tak mimořádná, aby byl na místě tento postup, šlo jen o zástěrku. Je to zkrátka obcházení zákona. Měli si vyžádat naše stanovisko, ale nikdo to s námi nekonzultoval. Naštěstí v památkové rezervaci tohle není zas tak časté,“ uvedl Skalický.

Údajně chybujícímu úřadu, který dle nadřazeného stavebního orgánu dostatečně nezjistil stav ohrožení v domě, podle něj postih nehrozí. „V jeho případě jde především o to, aby se do budoucna zabránilo, že se něco podobného bude opakovat,“ doplnil Skalický. „Úřadu nižšího stupně nemáme možnost uložit sankci, taková zákonná možnost není,“ doplnila šéfka stavebního úřadu magistrátu Markéta Vacínová.

Kvůli nezákonné demolici může vést stavební úřad příslušné obce proti investorovi sankční řízení. Ten pak má právo bránit se odvoláním k magistrátu, případně se domáhat náhrady školy za nesprávný úřední postup. Že by ale Praha 1 chtěla investora potrestat za bourání, které sama nařídila, je nepravděpodobné.

Radnice Prahy 1 se k záležitosti ani přes opakované urgence kvůli nemoci šéfa stavebního odboru nevyjádřila.

Investor se proti rozhodnutí odvolal. „Podle nás rozhodnutí, které ruší platnost demoličního výměru, vykazuje chyby, požádáme ministerstvo pro místní rozvoj o přezkum. Projekt upravujeme, dům vysuneme dopředu na uliční čáru, původně byl kvůli starému objektu zasunutý do dvora, objem zůstává stejný, dle požadavků památkářů zachováme sklepy, kamenný portál a restaurujeme vrata. Znamená to nové území i stavební řízení,“ doplnil Vlček z Bau-Invest.