Lovecký zámeček Tři trubky u Strašic v Brdech byl vyhlášen národní kulturní...

Lovecký zámeček Tři trubky u Strašic v Brdech byl vyhlášen národní kulturní památkou. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Otevření Brd: někteří hoteliéři nemají radost, jiní plánují větší penzion

  • 10
Po zrušení vojenského újezdu se stane výchozím centrem pro návštěvu středočeské části Brd Příbramsko. Očekávaný příliv turistů si vyžádá více ubytovacích míst i lepší silnice. Připravit obce z okolí cvičiště na novou situaci má dvoudenní březnová konference.

Je příjemný slunečný den, červen 2016. Skupinka turistů vyráží do ještě nedávno nepřístupných brdských lesů. Jdou po nově vyznačené trase, prohlédnou si rašeliniště na Toku a obloukem přes Pilskou nádrž dorazí do Lázu, kde je čeká nocleh. Kdyby jim nevyšly síly, ubytovat se mohou i v Orlově.

Tak nějak by mohl vypadat pěší výlet do zapovězených území po zrušení vojenského újezdu a vzniku Chráněné krajinné oblasti Brdy. Cvičiště se má změnit v rezervaci k 1. lednu příštího roku.

Výletní cíle v Brdech

Valdek

Dnes je na místě hradu Valdek ze 13. století jen zřícenina. Podle pověsti mezi jeho zdmi přebývá valdecká černá paní. Z vršku kopce jsou krásné výhledy. Ke zřícenině hradu vede žlutá turistická trasa z Podluh do Neřežína. Oblast je zatím zpřístupněna jen o víkendech a svátcích.

Padrťské rybníky

Jsou dva, Hořejší a Dolejší, leží v kotlině uprostřed brdských lesů. Oblast je přírodní rezervací, kde žije orel mořský, čáp černý nebo vydra. Na hrázi Hořejšího rybníka vede od roku 2008 cyklostezka. Vede z Trokavce přes Bukovou u Rožmitálu pod Třemšínem s odbočkou do Teslínů.

Lovecký zámeček Tři trubky

Málokde se slavné osobnosti střídaly tak jako na zámečku Tři trubky. V 19. století ho nechal vystavit kníže Jeroným Colloredo-Mansfeld. Po zřízení vojenského prostoru ho odkoupila armáda. Pobýval tu prezident T. G. Masaryk, za druhé světové války pak jeden z předních generálů wehrmachtu Walter von Brauchitsch. Za minulého režimu se na zámeček sjížděli komunističtí pohlaváři. Sem se ale zatím legálně nedostanete.

Současný stav nabízí z centrálních Brd jen jakousi ochutnávku.

O víkendech a svátcích mohou zájemci vyrazit po značených trasách do okrajových částí dosluhujícího vojenského újezdu (mapu zpřístupněných území najdete zde). Pokud se podaří armádě vyčistit rozsáhlé lesy od zbytků munice, podívají se i dál.

„Každý rok se zvyšuje počet návštěvníků tohoto území a s vyhlášením CHKO, která je obecně vnímána jako záruka kvality přírodního prostředí, lze očekávat výrazný nárůst počtu těchto návštěvníků,“ míní starosta Příbrami Jindřich Vařeka, který v nové atrakci hledá recept na zlepšení dlouhodobě vysoké nezaměstnanosti.

Podle něj to bude příležitost nejen pro stávající, ale i nově vzniklá ubytovací a stravovací zařízení.

Nával aut ohrozí školáky a kostel

A jak se na novou situaci chystají v obcích na okraji Brd? Provozovatel penzionu Leona v Obecnici Pavel Štamberk zatím nějaký zvýšený zájem turistů nezaznamenal. Z plánovaného otevření újezdu je rozpačitý.

„Vlastně nevím, co od toho očekávat. Osobně z toho velkou radost nemám, protože tady máme takový klid. Více turistů bychom na druhou stranu samozřejmě přivítali,“ dodal.

Zvládnout turistický boom podle něj není jen o tom, jestli je v ubytovnách dost míst. „Největší problém je, že to tu na nějaký větší nával není připravené,“ upozorňuje Štamberk na skutečnost, že hlavní silnice v obci přímo sousedí se základní a mateřskou školou.

Jeho slova potvrzuje starosta obce Josef Karas. „Jsme jednou ze vstupních bran do Brd. Od nás vede přímá cesta na druhou stranu, do Zaječova a Komárova. Silnice u nás vede nejen kolem zařízení pro zhruba 250 dětí, ale zvýšený provoz by ohrozil i statiku kostela na návsi,“ podotýká starosta s tím, že by byl rád, kdyby byla v budoucí rezervaci možná pouze lehká turistika.

„Když už to otevřou, je třeba přísně chránit přírodu. Nesmí dojít k tomu, aby se v okrajových částech rozjely developerské projekty,“ dodává Karas.

Zatímco v obecnické Leoně neplánují navýšení ubytovacích kapacit, v nedalekém Orlově se na zájem o otevřené Brdy intenzivně připravují. Tamní penzion, který sousedí se stylovou restaurací Na Samotě u lesa, se brzy rozšíří.

„Vedle stávajícího chceme postavit nový penzion, kapacitu tak zdvojnásobíme a ubytujeme téměř padesát hostů. Rádi bychom nabídli zázemí také školám v přírodě,“ říká manažer penzionu Luboš Gardoň, který zároveň zastupuje Ekologické centrum Orlov.

Brdy z koňského hřbetu?

Obavy z developerů mají však i v Orlově, a snaží se proto případné výstavbě předejít.

„Byla by škoda, kdyby tu vznikly nějaké krychle. Vykoupili jsme v okolí penzionu hodně pozemků. Chceme, aby nebyl narušen ráz zdejší krajiny,“ tvrdí Gardoň. Podle jeho slov pomalu stoupá zájem o Brdy nejen u lidí z Příbrami.

„Existuje klientela, která se sem vrací z větší dálky. Po otevření prostoru čekáme příliv návštěvníků,“ říká Luboš Gardoň, který je pro přísně střežený turismus. Zároveň se však s kolegy z centra snaží o zajímavou novinku.

V otevřených Brdech by rád kromě turistických tras viděl také stezky pro vyjížďky na koních. „Chystáme také naučné stezky k nádržím Pilská a Octárna,“ podotýká.

Obcím poradí odborníci

Orlov je zatím spíše výjimkou a je třeba počítat, že současné desítky návštěvníků se rozrostou na stovky či spíše tisíce. Připravit region na novou situaci má dvoudenní konference Budoucnost Brd v CHKO, která se na konci března uskuteční v Příbrami.

„Odborníci na životní prostředí či místní rozvoj vysvětlí obcím z okolí budoucí CHKO jejich možnosti. Řeč bude také o budování a rozvoji turistické a dopravní infrastruktury,“ říká příbramský starosta.

A do brdského turismu hodlá výrazně zapojit i okresní město. „Vůbec nevadí, že třeba Příbram sama o sobě nebude přímo spravovat ani metr čtvereční území v Brdech. Pokud vybuduje kvalitní turistickou infrastrukturu, bude možná nejvýznamnějším východiskem do Brd už pro svoji polohu a dobrou dopravní dosažitelnost,“ dodává Jindřich Vařeka.