Uhlobaron a buddhista Antonín Koláček

Uhlobaron a buddhista Antonín Koláček | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Uhlobaron v Praze chystá buddhistické lázně, vyjdou ho na 750 milionů

  • 15
V Praze možná vzniknou sluneční lázně, sousloví známé spíše jen z prvorepublikových filmů. Postavit je chce uhlobaron Antonín Koláček, známý kauzou Mostecké uhelné společnosti. Rekonstrukce domů a zařízení lázní vyjde asi na tři čtvrtě miliardy.

Možná tudy několikrát týdně procházíte a ani nevíte, že jdete kolem domů, jejichž základy pamatují ještě Havelské město a Karla IV.

Dvě raně barokní palácové stavby v Rytířské ulici, Palác Hrobčických neboli dům U Tobolky a Wimmerův palác – Dům U Zlatého kola, se možná za pár let promění ve sluneční lázně bývalého těžaře Antonína Koláčka.

Muže, který se podílel na privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS) na konci 90. let.

Dnes Koláčka a jeho tehdejší spolupracovníky policie podezírá, že vyvedli z MUS asi 150 milionů dolarů, které pak využili na nákup jejích akcií.

Viní je také z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Žalobce tvrdí, že tak státu způsobili škodu přes jednu a půl miliardy korun. Byznysmen však vinu odmítá a stále se proti rozsudkům odvolává. Naposledy proti verdiktu švýcarského soudu, který mu v říjnu 2013 uložil trest skoro čtyři a půl roku odnětí svobody.

Už ne uhlí a akcie. Buddhismus, meditace, vegetariánství

Koláček už nyní ve velkém byznysu nepůsobí. Své podíly v různých společnostech začal rozprodávat před deseti lety. Na jaře roku 2008 pak prodal svůj podíl v MUS a byznys zcela vyměnil za duchovní cestu.

Ostatně dal to najevo i u švýcarského soudu, když daroval prokurátorce porcelánovou sošku anděla a svíčku se slovy: „Jste součástí mého osudu a jsem vám za to vděčný.“

V roce 2006 založil společnost Maitrea, která se věnuje osobnímu rozvoji a zdravému životnímu stylu. A to vše ve spojitosti s buddhismem, kterého je Koláček dlouholetým vyznavačem.

Společnosti patří například velmi známá vegetariánská restaurace v Týnské uličce a nyní také chystaný projekt slunečních lázní v Rytířské ulici.

Antonín Koláček

  • Vystudoval v Praze Vysokou školu chemicko-technologickou. Začínal jako personalista v pražských Čokoládovnách a později v Komerční bance (KB), kde byl pak i členem dozorčí rady.
  • Z této pozice ho KB v roce 1995 dosadila do představenstva Mostecké uhelné společnosti, kde se postupně stal nejvlivnějším manažerem společnosti. Později byl předsedou představenstva nástupnické firmy Czech Coal, a. s.
  • Koláčka a jeho tehdejší spolupracovníky policie podezírá, že vyvedli z MUS asi 150 milionů dolarů a peníze použili k tomu, aby si akcie společnosti koupili pro sebe. Viní je také z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999.
  • Soud ve švýcarské Bellinzoně v říjnu 2013 nepravomocně potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Muži trvají na své nevině.
  • Koláček je příznivcem a popularizátorem buddhistického vyznání.

„V současné době jsme v přípravné fázi rekonstrukce. Máme hotovou jasnou vizi budoucího využití domů a návrh citlivé rekonstrukce, který nyní diskutujeme s odborníky,“ říká zástupce projektu Sluneční lázně společnosti Maitrea Ondřej Pechar s tím, že nyní jde hlavně o experty na památkovou péči.

Mezi zřejmě nejcennější části propojených budov patří pozůstatky opevnění Havelského města a dvou věžových domů. Na stěnách jsou také malby z 16. století. To vše chce Koláčkova firma zachovat a zpřístupnit návštěvníkům plánovaných lázní.

„Cílem je vrátit domům jejich historickou hodnotu a podobu, zachovat co možná nejvíc historicky cenných prvků a využívat primárně přírodní materiály,“ tvrdí Ondřej Pechar.

V lázních se pak prý budou konat individuální i skupinové terapie, zážitkové semináře, návštěvníkům se dostane očistných a uvolňujících masáží, proniknou do meditace a podobně. Kromě toho má být na místě také restaurace, obchod, lékárna i malý hotel pro účastníky vícedenních programů.

Rekonstrukce domů a zařízení lázní má stát firmu Maitrea dohromady zhruba 750 milionů korun. Podle odhadů společnosti má být vše hotovo v roce 2019. Zůstává však otázka, zda Koláček do svých domů neinvestuje zbytečně. Budovy jsou totiž kvůli jeho nejasnému podnikání na přelomu devadesátých let z nařízení soudu zajištěné a v katastru nemovitostí je na nich takzvaná plomba.

Koláček je nyní v zahraničí. Vyjadřuje se prostřednictvím svého spolupracovníka. Je prý plně přesvědčen, že své dřívější aktivity obhájí a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které nařízení vydalo, blokaci na domech zruší.