Prostor na severozápadní straně Vítězného náměstí je dodnes nezastavěný. Snímek z roku 1933

Prostor na severozápadní straně Vítězného náměstí je dodnes nezastavěný. Snímek z roku 1933 | foto: archiv Klubu Za starou Prahu

Nový pražský magistrát by mohl stát vedle Kulaťáku, trhy by se stěhovaly

  • 20
Praha 6 přišla s nabídkou, aby zamýšlená nová budova magistrátu stála na zatravněné ploše u Vítězného náměstí, kde se nyní konají farmářské trhy. Dalšími favority jsou prostory autobusového nádraží u Ženských domovů v Praze 5 nebo pozemek nad stanicí metra Florenc.

Poprvé ta informace veřejně zazněla na pražském Investičním fóru, schůzce českých developerů a zástupců města, která se ve středu poprvé uskutečnila v rezidenci primátorky Adriany Krnáčové: Při hledání místa pro budoucí budovu magistrátu se do hry dostalo Vítězné náměstí.

„Nově se se žádostí připojila Praha 6, jestli by budova nemohla stát tam a dotvořit tak Kulaťák,“ uvedl pověřený ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč.

Kde bude stát magistrát?

Institut plánování a rozvoje (IPR) dosud hodnotil čtyři lokality v úvahách o nové radnici:

Na Knížecí (na pozemku dnešního autobusového nádraží),
Florenc (mezi ulicemi Sokolovská, Ke Štvanici a Za Poříčskou bránou),
budova Elektrických podniků (u stanice metra Vltavská),
Palác kultury (nyní Kongresové centrum Praha).

Nově uvažovaná lokalita: Vítězné náměstí (mezi ulicí Evropskou a Jugoslávských partyzánů).

Právě dostavbě Vítězného náměstí dali radní zelenou, když schválili přípravu mezinárodní urbanistické soutěže. Podklady pro její vypsání musí IPR připravit do dubna 2017. Ze soutěže vzejde dopravně urbanistická studie, z níž se bude vycházet při přípravě podrobnějších dokumentů. Myšlenka Prahy 6 postavit magistrát u nejznámějšího kruhového objezdu v České republice s dotvořením náměstí přímo souvisí. „Zatím je to ve fázi návrhu. Dostali jsme ho nedávno a nejsme ve zkoumání tohoto území tak daleko jako v případě Florence a Anděla,“ poznamenal Boháč. Připomněl dvě favorizované lokality v úvahách IPR: prostor stávajícího autobusového nádraží u Ženských domovů a pozemek nad stanicí metra Florenc.

„Druhá varianta je prostorově komplikovanější. Stanice je sice založená tak, aby na ní mohl stát dům, ale vyžadovalo by to další investice. Musela by se tam rekonstruovat stropní deska,“ podotýká s tím, že se Praha ještě bude muset rozhodnout, jestli se bude celý magistrát stěhovat na jedno místo, nebo alespoň částečně zůstane v nynějších budovách. „Pokud by mělo být všechno na jednom místě, bude se jednat zhruba o 40 tisíc metrů čtverečních,“ dodal.

Místo trhů úřady

Šestá městská část touhu mít na svém území novou magistrátní budovu potvrdila. „Praha 6 skutečně nabídla pozemek. Jde o kvadrant mezi Evropskou třídou a ulicí Jugoslávských partyzánů, který se nyní využívá pro konání tradičních farmářských trhů,“ říká mluvčí Prahy 6 Martin Churavý. Trhy by se tak musely přesunout jinam.

„Lokalita skýtá nesporné benefity. Dopravně je poměrně dobře obslužná, je na prestižní adrese v Praze 6 a výhledově se počítalo s tím, že by se tamní podzemní prostor dal využívat jako koncertní sál, o který projevila osobní zájem paní primátorka,“ míní Churavý.

Jak by budova úřadu vypadala a kolik by stála, je podle něj zatím v nedohlednu a závisí to na analýzách IPR. Kdyby však záleželo na Krnáčové, vypadal by magistrát jako bankovní dům Erste ve Vídni. „Musím říct, že jsem do té budovy naprosto zamilovaná,“ prohlásila na setkání s developery a stavbu úřadu označila jako nutnost, protože za deset let vyprší smlouvy na pronájem Škodova paláce.