Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karolína Hornová, Rungo.cz

Magistrátní bufet už dvacet let neplatí nájem, výměnou za jídlo

  • 56
Provozovatel bufetu na magistrátu už dvacet let nemusí platit nájem. Výměnou za jedno dotované jídlo zaměstnancům. Někteří zastupitelé se přitom nad prostředím i nabídkou bufetu pozastavují.

Podnikat v centru Prahy a k tomu na lukrativní adrese je pro mnohé podnikatele něco, co si z finančních důvodů nemohou dovolit. Společnost Aramark, která provozuje bufet přímo v sídle magistrátu na Mariánském náměstí, takovou možnost má.

A navíc v budově radnice podniká už dvacet let v podstatě bez nákladů spojených s provozovnou. Podle některých zastupitelů je přitom sortiment bufetu podprůměrný.

Společnost Aramark působí ve více než stovce stravovacích zařízení po celé republice a vaří také v některých nemocnicích nebo na ministerstvech. Smlouvu o zajištění stravování podepsala Praha s firmou už v roce 1996. Součástí smlouvy je i závazek, že firma městu nemusí platit za pronájem, elektřinu, vodu ani za vytápění.

V bufetu by mohli pracovat handicapovaní, navrhl zastupitel

„Společnost Aramark využívá prostor bezplatně výměnou za to, že nabízí zaměstnancům magistrátu jedno dotované jídlo za maximální cenu pětašedesát korun,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Podle zastupitele a předsedy výboru pro vzdělávání Patrika Nachera (ANO) je ale jedno dotované jídlo výměnou za bezplatný provoz málo – a firma tak mnoho let vydělává bez toho, aby sídlu pražské vlády nabízela nějakou přidanou hodnotu.

Smlouva s Aramarkem

Smlouvu se společností Aramark o provozování bufetu v budově magistrátu podepsala Praha v roce 1996. Uzavřena byla na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou tři měsíce. Původní smlouva stanovila podmínku jednoho dotovaného jídla za maximální cenu 46 korun. Dodatek z roku 2004 tuto cenu navýšil na současných 65 korun. Před třemi měsíci byla smlouva provozovateli vypovězena, ale výpověď nakonec nebyla platná, jelikož neprošla radou. V současnosti se jedná o vypsání výběrového řízení na nového provozovatele.

„Bezplatný provoz bych respektoval v takovém případě, kdyby bufet poskytoval pro zaměstnance magistrátu alespoň servis na úrovni. V současné době ale působí prostředí i nabídka bufetu opravdu lacině a zastarale,“ řekl Nacher. Kromě zaměstnanců může bufet navštěvovat i veřejnost.

Ideálním řešením by podle Nachera bylo přeměnit magistrátní bufet na sociální podnik, který by zaměstnával například zdravotně postižené. „V takovém případě by dával smysl i nějaký symbolický nájem,“ dodal Nacher s tím, že by měl magistrát co nejdříve vypsat výběrové řízení na nového provozovatele.

O variantě sociálního podnikání je ale ochoten jednat i provozovatel současný. „My jsme připraveni zaměstnávání zdravotně postižených magistrátu nabídnout,“ reagoval provozní ředitel Aramarku Aleš Hertl. „Stejně tak nabízíme i revitalizaci toho prostoru, aby odpovídal novým trendům,“ dodal.

Nad nabídkou i prostředím magistrátního bufetu se pozastavují i další členové zastupitelstva. „Je to takový podnik, kde se trochu zastavil čas. Byl jsem v něm asi dvakrát a mám pocit, že ho zastupitelé moc nevyužívají,“ shrnul své dojmy z kantýny například zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík.

„Je pravda, že si tam člověk při jídle vzpomene na školní jídelnu, akorát s menším výběrem. Já bych asi uvítal, kdyby tam nabízeli třeba alespoň jedno vegetariánské jídlo,“ řekl pirát Mikuláš Ferjenčík.

Někteří zastupitelé dokonce o existenci bufetu, který magistrát v podstatě dotuje, nemají ani ponětí. „Já ani nevím, že tu nějaký takový bufet je,“ přiznal například zastupitel za TOP 09 Tomáš Jílek.

Učni už výpověď dostali, podle mnohých vaří lépe

V souvislosti s ne příliš pochvalnými referencemi zastupitelů na bufet, který nabízí stejný sortiment už několik let, působí poněkud zvláštně postup primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která minulý týden ukončila spolupráci s učni ze Středního odborného učiliště v Čakovicích (psali jsme o tom zde).

Ti na rozdíl od bufetu, který na magistrátu funguje každý den, připravovali jídlo pro zastupitele zpravidla jen jednou měsíčně, tedy hlavně při jednání zastupitelstva. Primátorka však učně vyměnila za externí firmu Eurest.

Jako důvod uvedla, že jí po jídle, které připravovali učni, bylo dvakrát špatně. „V porovnání s tím, co poskytuje bufet, vařili učni naprosto úžasné jídlo,“ poznamenal zastupitel Ondřej Mirovský (SZ, Trojkoalice).