Po více než 50 letech se otevřel kryt civilní ochrany na Folimance v Praze 2....

Po více než 50 letech se otevřel kryt civilní ochrany na Folimance v Praze 2. Dosud je funkční. Vejde se sem až 1300 lidí. Bunkr má i svou vlastní ošetřovnu | foto:  Petr Topič, MAFRA

Bunkr s místností pro mrtvoly se otevírá, přístupný bude den v měsíci

  • 5
Jeden z největších krytů civilní ochrany v metropoli na Folimance se ve středu zpřístupní široké veřejnosti. Radnice Prahy 2 zve návštěvníky od 14 do 18 hodin, pravidelné prohlídky chce pořádat jednou měsíčně. Dosud funkční bunkr z přelomu 50. a 60. let minulého století a pojme až 1 300 lidí.

Městská část věří, že si lidé pravidelné prohlídky oblíbí. Zatím sem na exkurze chodili pouze žáci základních a středních škol z Prahy 2, kterých od dubna, kdy byl bunkr po více než padesáti letech zpřístupněn, bylo kolem šesti stovek.

„Na úspěchu školních exkurzí jsme si ověřili, že pro mladé lidi je to téma, které je baví. Něco jiného je učit se o tom ve škole a vidět to na vlastní oči s celým labyrintem spletitých chodeb bez oken, sprchami připomínajícími lágry, agregáty a vlastními studnami,“ řekla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Návštěvníci mohou přijít ve středu odpoledne kdykoliv během odpolední otevírací doby.

Nepůjde o organizované prohlídky, nicméně pracovníci radnice se Speleologickým klubem Praha poskytnou zájemcům odborný výklad. Radnice také připravila výstavu fotografií o krytech v Praze.

Prohlídky se budou konat jednou měsíčně, termíny budou zveřejněny pokaždé s předstihem na webu městské části www.praha2.cz a v Novinách Prahy 2. „Podle zájmu nevylučujeme, že bychom některou z dalších prohlídek naplánovali na víkend,“ řekl iDNES.cz Ladislav Veselák z radnice.

Bunkr Folimanka se nachází v ulici Pod Karlovem. Má rozlohu 1 332 metrů čtverečních. Zvenčí ho chrání pancéřové dveře, je osvětlený, vytápěný a okysličovaný takzvaným přetlakem.

Je udržovaný, v dobrém technickém stavu a v případě nebezpečí, například chemického útoku, by okamžitě mohl sloužit původnímu účelu.

Chodby jsou v součtu dlouhé 125 metrů. Potrubí na chodbách má dvojí barvu - v modrém proudí pitná voda, v zeleném užitková. Je zde i ošetřovna a dokonce i místnost pro odklízení mrtvol. Předpokládalo se, že by zásoby umožnily lidem přežít 72 hodin. Podle pamětníků se zde v 80. letech dokonce pěstovaly žampiony (čtěte zde)

V hlavním městě je téměř 800 podzemních krytů, které mají různé vlastníky, například ministerstva, bytová družstva, soukromé firmy či hlavní město Praha. Krytů civilní ochrany srovnatelných s kapacitou bunkru Folimanka je v Praze pouhých deset. Do největšího krytu na území metropole v Bryksově ulici v Praze 4 by se vešlo 2 800 osob.

1. dubna 2014