Na Labi ve středních Čechách má být třináct veřejných přístavišť. Zatím je...

Na Labi ve středních Čechách má být třináct veřejných přístavišť. Zatím je jediné, v Týnci n. L. | foto: Ředitelství vodních cest

Stavba přístavišť na Labi je ve skluzu. Někde je lidé nechtějí

  • 7
Budování veřejných kotvišť na Labi má zpoždění. Z dvanácti nově připravovaných přístavišť zatím nestojí ani jedno. Někde je ani nechtějí, například Neratovice jsou proti stavbě. Tam se proti stavbě postavily skoro tři stovky obyvatel.

Mluví se o nich přinejmenším pět let, ale nikdo je zatím neviděl, ačkoliv původně měla být všechna hotová již letos.

Síť veřejných přístavišť na Labi ve středních Čechách zůstává jen na papíře, přestože ještě na jaře se zdálo, že se začne se stavbou alespoň v Nymburce, Čelákovicích, Mělníku a v Neratovicích, ani tam se ale zatím do břehů nekoplo.

Ředitelství vodních cest (ŘVC), strůjce projektu veřejných přístavů na Labi, nyní věří, že se něco začne dít příští rok. „Došlo k administrativnímu zdržení, takže zatím žádné z přístavišť nemá stavební povolení, a tak se letos určitě stavět nezačne,“ vysvětluje zástupce ředitele ŘVC Jan Bukovský, podle kterého už je příprava řady přístavišť tak daleko, že zahájení stavebních prací v příštím roce je reálné. Začít by se mělo v Nymburce a v Čelákovicích.

„Později během roku by měly následovat Poděbrady, Mělník, Brandýs nad Labem a možná i Oseček,“ doplňuje Bukovský.

Tady přístaviště nechtějí

Jedno z prvních přístavišť mělo vzniknout také v Neratovicích, tam se to ale v posledních dnech pořádně zkomplikovalo. Proti jeho stavbě v části města Lobkovice se tu postavilo přes 270 neratovických občanů. Kotviště pro lodě zde totiž má vzniknout v těsné blízkosti rodinné zástavby a na pozemku, kde se nachází hojně navštěvovaný a mezi místními oblíbený parčík s klidnou atmosférou a malebným říčním břehem. Navíc by kotviště mohlo překážet i místním veslařům.

„Když jsem uviděl vizualizaci plánovaného přístaviště, zděsil jsem se. Na břehu má vzniknout železná štětovnicová stěna. Taková stavba by se na celé louce negativně podepsala,“ upozorňuje iniciátor petice Daniel Mareš.

Příprava kotviště v Lobkovicích je přitom už ve fázi územního řízení, nesouhlas místních tedy přichází na poslední chvíli, dříve to však podle Mareše nešlo.

„Projednávání celého projektu probíhalo dost nešťastně. Lidé o tom ze strany města nebyli dostatečně informováni,“ vysvětluje Mareš. Vizualizace přístaviště se mu coby spoluvlastníkovi sousedního pozemku dostala do rukou až letos v létě v rámci územního řízení. Okamžitě proto mezi místními začal bít na poplach.

O neinformovanosti občanů hovoří i předseda nově vzniklého Osadního výboru Lobkovice Martin Růžička. „První oficiální prezentace proběhla díky místnímu občanskému sdružení loni v září, tam ale byla vizualizace přístaviště s plovoucím molem. Město o tom informovalo až nyní v říjnových městských listech, tedy až potom, co se lidé začali bouřit,“ upozorňuje Růžička.

Ve věci informování občanů starostka města Lenka Mrzílková odkazuje na uvedenou loňskou akci místního sdružení. To, že byla část dotčených obyvatel o změněné podobě přístaviště se štětovnicovou stěnou informována až v rámci územního řízení, nepopírá. „Ke změně řešení mola a jeho zapuštění do břehu pomocí štětovnicové stěny došlo kvůli zachování maximální šíře plavební dráhy na řece,“ vysvětluje Mrzílková.

Hledání nového místa

Petici občanů na svém zasedání 21. října projednali zastupitelé města s tím, že pověřili starostku Mrzílkovou, aby s ŘVC jednala o změně lokality. K prvnímu jednání by mělo dojít příští týden.

Ředitelství vodních cest vnímá jednání města Neratovice jako neseriózní. „Pro přístaviště již máme vypracovanou projektovou dokumentaci, byly provedeny geodetické a další průzkumy a bylo požádáno o územní rozhodnutí.

Přístaviště se připravuje přibližně od roku 2012 a v roce 2014 o jeho umístění v Lobkovicích rozhodlo samo město, přičemž k finálnímu potvrzení lokality došlo podpisem takzvané koordinační smlouvy letos 10. července,“ podotýká Bukovský, podle něhož by případná změna umístění přístaviště za 17 milionů korun znamenala začít s projekčními pracemi znovu.

Město zvažuje, že pro vytipování případných nových lokalit si najme odbornou firmu. Už dříve se zde například počítalo s místem pro přístaviště pod jezem, to ale bylo podle Mrzílkové hlavně kvůli povodním vyhodnoceno jako nevhodné.