Milada Horáková

Milada Horáková | foto: Národní filmový archív

Milada Horáková by už brzy mohla mít v Praze sochu v životní velikosti

  • 31
Má to být víc než jen busta. Socha minimálně v životní velikosti zachycující věrnou podobu Milady Horákové by už brzy mohla stát v parku před pražským hlavním nádražím.

Na konci června uplyne již čtyřiašedesát let od chvíle, kdy byla při politickém procesu za vykonstruované spiknutí a velezradu popravena politička Milada Horáková. Dlouhá doba na to, aby se tato odvážná žena dočkala v Praze svého pomníku. S iniciativou vytvořit bývalé poslankyni památník přišel Klub dr. Milady Horákové a zastupitel Prahy 1 Martin J. Stránský loni na podzim.

Tragický osud Horákové už v hlavním městě několik menších skulptur či pamětních desek připomíná, ale zmíněné dílo má být velkorysejších rozměrů a má stát na atraktivním místě v centru Prahy.

Ačkoliv mnozí teď o vhodnosti daného místa zapochybují, mají jím být Vrchlického sady, rozumějme nechvalně známý Sherwood před hlavním nádražím. Nicméně park čekají v nejbližších letech rozsáhlé úpravy, které mají jeho pošramocenou pověst napravit.

Ve hře jsou přitom dvě konkrétní lokality, kde by mohla socha stát. První je v křížení ulice Washingtonova a Politických vězňů, druhá pak na křižovatce Washingtonova a Opletalova.

U domu, kde ji mučilo gestapo

"Je to symbolické místo. Nedaleko stojí Petschkův palác, v němž byla Horáková za nacistické okupace vystavena krutým výslechům, o něco vedle je dům ve Washingtonově ulici č. 26, v němž po válce sídlila Rada československých žen, jejíž byla předsedkyní. A proti nim ve Wilsonově ulici stojí budova poválečného Národního shromáždění, v níž jako poslankyně podstupovala svůj zápas za udržení demokracie," vysvětluje Stránský.

Hledání místa

Navrhovanou lokalitou pro sochu Horákové jsou Vrchlického sady, uvažuje se tam o dvou místech.

Praha 2 na podnět Klubu dr. Milady Horákové navíc prověřuje možné postavení pomníku v Zítkových nebo Bezručových sadech či na náměstí Míru u kostela sv. Ludmily.

Nejvhodnější podobou pomníku je podle něj socha ve věrné podobě doktorky Horákové v životní či mírně nadživotní velikosti. Záměr již schválili politici na radnici Prahy 1 a nyní se pod hlavičkou České komory architektů (ČKA) připravuje soutěž na podobu sochy.

"Samozřejmě jsme záměr s ohledem na minulost podpořili. A to přesto, že je Praha 1, co se týče pomníků a památníků, již nasycena," říká k tomu starosta první městské části Oldřich Lomecký.

Stránský dál upozorňuje, že vzhledem k tomu, že jde o projekt, který bezpochyby dosáhne pozornosti na celostátní i mezinárodní úrovni, očekává se, že se sochaři zřeknou osobního honoráře. Peníze za umístění v soutěži a na náklady spojené s výrobou plastiky však samozřejmě dostanou.

Za týden se sejde výběrová komise, která odsouhlasí podmínky soutěže a posléze o vítězi rozhodne. Ten by mohl být znám již v létě. Nicméně iniciátory čeká ještě poměrně dost práce, nehledě na shánění peněz, které chtějí získat zejména veřejnou sbírkou.

Spor o umístění sochy

"Žádost o umístění plastiky nám nebyla podána. Zatím proběhla neoficiální obhlídka místa, ale konkrétní výsledky nejsou. Návrhy umístění navíc nebyly ústně akceptovány Klubem dr. Milady Horákové," říká ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický.

Právě místo, kde by měl pomník stát, totiž rozdělilo původní spojence. Zatímco klub trvá na ústí ulice Politických vězňů, jež je blíže zmíněným budovám, magistrát to vylučuje. Stránský preferuje Opletalovu.

"Zaprvé tam je řidší vedení inženýrských sítí, zadruhé jde o dost klidnější a pietnější místo," vysvětluje Stránský s tím, že je moudřejší zvolit kompromis a začít konat nežli otálet a třeba se pomníku nedočkat vůbec.

Ideálně by tak prý socha Horákové mohla stát již letos. Ovšem politici mluví nejdříve o roce 2015.