Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ZŠ Da Vinci

Města v okolí Prahy nezvládají příliv obyvatel, školy jsou přeplněné

  • 81
Sedm nových základních škol potřebují okresy Praha-východ a Praha-západ, aby zvládly nejen nynější silné populační ročníky, ale i dlouhodobý příliv obyvatel. Problémy jsou však i s infrastrukturou, kapacitně nestačí čističky ani silnice. A další obyvatelé ještě přibudou.

„Pokud dojde k výstavbě podle platného územního plánu, vznikne několik set nových míst k bydlení,“ nastínila MF DNES situaci ve středočeské Jesenici Radka Vladyková, starostka města, v němž se od roku 2002 zvýšil počet obyvatel o šest tisíc na nynějších devět tisíc.

„K nám se ještě určitě vejde tak tři sta rodinných domů,“ doplňuje ji člen školské komise Svazu měst a obcí a starosta pět kilometrů vzdálených Psár Milan Vácha. V obci od roku 1994 přibyl trojnásobek obyvatel na současných více než tři a půl tisíce. A do třetice Říčany, tam se přistěhovalo od roku 1990 přes šest tisíc lidí.

A to s sebou nese nároky na občanskou vybavenost, ta tam však buď není, nebo už nestačí. A tak je jesenická základní škola obsazena z devadesáti tří procent, stejně je na tom i základní škola v Masarykově ulici v Rudné.

Na opačné straně od Prahy balancují na hraně kapacity i dvě největší říčanské školy, jedna je plná z devadesáti devíti, druhá z devadesáti osmi procent. Místostarostka Říčan Hana Špačková MF DNES už letos v lednu řekla, že město potřebuje další školu aspoň pro pět set čtyřicet žáků. A stejně tak ji potřebují i Jesenice, Psáry, Čelákovice, Ondřejov, Rudná nebo svazek obcí Přezletice, Podolanka a Jenštejn.

Obce se peněz dočkají, ale dotace je omezená

Nyní to vypadá, že se obce nejspíš dočkají. Po návštěvě ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO) z minulého týdne radnice dostaly příslib peněz.

Kde ještě získat peníze?

Ministerstvo financí, podprogram 298 213
- čerpat mohou obce, které zřizují devítiletou základní školu
- program běží od roku 2014, zvažuje se prodloužení do roku 2020
- celková částka je 1,6 miliardy Kč

Ministerstvo pro místní rozvoj, IROP, prioritní osa 2
- vyhlášení se předpokládá v srpnu 2016, příjem žádostí pak potrvá do ledna 2017
- výzva se zaměřuje na podporu specializovaných učeben, budování bezbariérových prvků, nákup kompenzačních pomůcek, někde navyšování kapacit kmenových tříd
- celková částka je 2,1 miliardy Kč

Ministerstvo školství, program 133 310
- trvá do roku 2021 a zaměřuje se na vytvoření kapacit v mateřských a základních školách
- celková částka v programu je 1,5 miliardy korun

„Vzhledem k vysoké připravenosti našeho projektu by se mohlo začít stavět příští rok. Byla by to devítiletá škola s třídami A i B. Měl by proto vzniknout speciální program na větší školy,“ potvrdil MF DNES ministerský slib Vácha a dodal, že celková investice se pohybuje okolo 1,1 miliardy.

„Jednání probíhalo v rovině neoficiální debaty, ale ministři přislíbili zhruba 160 milionů na novou školu v Říčanech pro léta 2017 a 2018,“ řekl říčanský starosta Vladimír Kořen a doplnil, že město by se na financování zčásti podílelo. „Novou školu chceme postavit na Komenského náměstí a otevřená by měla být v září 2018,“ uvedl konkrétně Kořen.

Obce a města mohou nyní získat peníze z programu ministerstva školství číslo 133 310, ve kterém je do roku 2021 připraveno dohromady jedna a půl miliardy. Výše dotace je ale omezená třiceti miliony a minimálně patnáctiprocentní spoluúčastí.

„Ministerstvo školství urychleně připraví změnu programu 133 310 tak, aby se zaměřil na řešení velkých projektů z prstence kolem Prahy,“ potvrdilo MF DNES tiskové oddělení resortu. Ministryně školství Valachová pak při setkání se starosty obcí uvedla, že příští rok se program posílí o tři sta milionů. „To umožní systematicky zafinancovat kapacity v okolí Prahy,“ uvedla ministryně.

Peníze ale rozdává i středočeský kraj, letos z Fondu rozvoje obcí a měst uvolnil na školy a školky dvě stě milionů. „Není to na novou výstavbu, ale na dostavbu nebo spolufinancování z jiných projektů,“ vysvětlil hejtman Miloš Petera (ČSSD). Kraj už rozdal 196 milionů na 63 projektů. Nejčastěji šlo o rekonstrukce hřišť nebo jídelen u základních škol a rozšíření kapacity samotné školy nebo školní družiny. Finance šly i na výměny oken nebo opravy střech. O nejvíc peněz žádala obec Sadská na přístavbu základní školy, šlo o deset milionů.

Obce už developery brzdí

Samosprávy navíc začaly příliv dalších lidí krotit. A s tím i developery. „Jesenice připravuje nový územní plán. V něm neuvažujeme o plošném rozšiřování zastavitelných ploch,“ tlumočila záměr města do příštích let starostka Vladyková. A podobně se k věci staví i jinde.

Například v Líbeznici v Praze-východ loni do územního plánu zanesli zelený pás kolem obce, který stanovuje definitivní hranici rozšiřování. A ještě dříve stanovili i časový limit, dokdy je možné začít s výstavbou na už existujících plochách.

„Podařilo se nám tak zpomalit tempo růstu a zabránit do budoucna ještě větším problémům,“ vysvětlil starosta Martin Kupka a dodal, že v plánovací smlouvě je také stanovena povinnost příspěvku na každou bytovou jednotku. Peníze pak slouží na budování infrastruktury.

V Říčanech územní plán obsahuje plochy, kde musí majitelé zpracovat územní studii a stavět budou moci až po zkapacitnění čističky. Jde o desítky bytových domů a hektary půdy pro rodinné domy.

„Snažíme se s developery tvrdě vyjednávat o příspěvku na infrastrukturu. Máme případy, kdy přispěli městu 18 miliony na školku a na rekonstrukci jedné z hlavních ulic. Ale je množství developerů, kteří se o pomoci městu vůbec bavit nechtějí. Zajímá je jenom maximální zisk,“ popsal říčanský starosta Kořen.