Mobilní Metro.cz

Ležení bezdomovců u Břevnovského kláštera. | foto: Iva Červená, Metro.cz

Bydlet v lese u Břevnovského kláštera je možné legálně a zdarma

Vydáno 26.04.2016 Metro.cz
Stanové městečko, kuchyňka, ohniště, tak žije už několik let dvojice bezdomovců na zalesněné ploše v ­Břevnově.

Pět let si spokojeně žijí v jedné z nejlukrativnějších lokalit metropole. Ač jsou finančně zajištěni a mohli by si snadno dovolit skromnější byt či ubytovnu, dávají raději přednost bydlení na čerstvém vzduchu. Řeč je dvojici bezdomovců, kteří se před pár lety usídli v přilehlém parku Břevnovského kláštera v Praze 6.

Když se podobní lidé bez domova někde trvaleji usadí, bývá to v hlavním městě často terčem nelibosti místních či radnic, v případě této dvojice se zdá, že je tomu právě naopak.

„Jde o nesmírně příjemné postarší pány, kteří zde pobývají již několik let bez jediného konfliktu s místními či radnicí,“ řekl deníku Metro mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

Pomyslné dveře provizorního bezdomoveckého kempu si tu podávají zástupci různých dobročinných spolků s pracovníky místního sociálního odboru. Dvěma mužům se tu však natolik zalíbilo, že už nechtějí místo opustit. „Ani se jim příliš nedivíme. Kromě toho, že se jedná o nádhernou lokalitu, zde také nemusí čelit jiným sociálně slabším jedinců, jak tomu bývá na ubytovnách. O dodržování pravidel spojených s konzumací alkoholu nemluvě,“ dodává Churavý. I přesto, že se deník Metro na místo vypravil, nepodařilo se získat vyjádření ani jednoho z těchto mužů. Ti se i později striktně odmítli k celé věci vyjádřit i sociálním pracovníkům radnice.

Podle informací ze sociálního odboru Prahy 6 zde před necelým rokem a půl bydlel ještě jeden muž. Ten ale musel toto místo opustit ze zdravotních důvodů. „Nevydržel drsné zimní podmínky a musely mu být amputovány obě nohy,“ doplnil Churavý.

Okolí Břevnovského kláštera má pro lidi bez domova hned několik nesporných výhod. Kromě toho, že se v ­jeho okolí nachází sociální střediska nabízející pomoc, jsou zde lavičky, rybník k ­opláchnutí i samotný klášter, kde každé ráno lze vyfasovat něco k snědku.

„Bratři zde vydávají zbytky jídla, které jim od stolu zůstanou. Jde o projev dobročinnosti,“ říká paní Jana, která v ­areálu kláštera prodává suvenýry. Tuto dobročinnost však ne každý ocení. „Často se stává, že se bezdomovcům nechce vstávat, a tak přijde tato snaha vniveč,“ kroutí hlavou Jana.

To, že nemají s bezdomovci problém ani místní živnostníci, potvrzuje také číšník restaurace Klášterní šenk. Podle paní Věry, která v Břevnovském parku pravidelně venčí svého psa, je problém hlavně v tom, že se bezdomovci nemají kde umýt či kam si zajít na záchod. I ­když zrovna nepatří mezi nejčistší, jde podle ní o ­velmi milé lidi. „V létě je tu člověk vídával ležet u rybníka pod kaštanem, teď byste je tu ale hledal jen těžko,“ dodává Věra.

Sdílet článek

Komentáře