Ze třinácti plánovaných budov zatím stojí pět, tři bytové domy a dva nájemní domy pro seniory. O obojí je podle developera mezi zákazníky zájem. Velká budova s občanskou vybaveností ale stále nestojí. Pro investora by byla čistě ztrátová a ceny za prodané byty jsou nyní podle něj tak nízko, že by z nich výstavbu nebytového domu nepokryl. | foto: Vizualizace: MS Development

Domy už stojí, obchody stále chybí. Lysá ztrácí trpělivost s developerem

  • 12
V nové městské čtvrti ve středočeské Lysé nad Labem vyrůstají bytové domy. Chybí ale požadovaná občanská vybavenost, tedy obchody, restaurace či pošta. V plánu je postavit 13 budov, zatím jich stojí jen pět.

Na počátku byl ambiciózní developerský projekt vybudovat na dvou hektarech v centru Lysé nad Labem novou městskou čtvrť, která by byla protipólem satelitního bydlení.

Projekt Zahrada společnosti MS Development, který vyslyšel požadavky města, koncem roku 2007 vyhrál ve výběrovém řízení. Nabídl výstavbu nejen bytových domů, ale také občanské vybavenosti, která měla sestávat z obchodů, pošty, víceúčelové haly, restaurací, bazénu a ordinací lékařů.

Z celkem 13 plánovaných budov dosud stojí pět. Tři domy s komerčním bydlením a dva domy pro seniory. Občanská vybavenost ale stále chybí, z čehož je město čím dál tím víc nervózní, o to více, že do projektu vložilo vlastní pozemky. Přes jeden hektar.

„Pro město je zásadní právě občanská vybavenost, hlavně kulturní dům, který by tam také měl být, tahle část projektu ale ani po devíti letech nestojí a je otázka, zda chceme dál čekat,“ hodnotí situaci starosta Karel Otava (ČSSD), který je ve funkci od června a problematiku převzal po svém předchůdci.

Developer se nevzdává

Zastupitelstvo už dříve zřídilo speciální komisi, která má do konce října přijít s návrhem, jak dál by mělo město v jednáních s developerem postupovat. Jednatel MS Development Michal Šourek situaci uklidňuje a tvrdí, že i na občanskou vybavenost dojde.

„Věřím tomu, že projekt dokončíme, musí k tomu ale dorůst ekonomická situace. Může to být za dva roky, nebo až za dvacet let,“ řekl.

Právě změna ekonomické situace stála podle Šourka za komplikacemi, se kterými se projekt takřka od samého začátku potýká. Investic na jeho zbudování se nedostávalo.

Šourek nicméně vylučuje, že by už od začátku jeho firma počítala s tím, že vystaví jen bytové domy.

„Za spoustu peněz jsme si zaplatili i analýzy od mezinárodních poradců, které nám potvrdily, že se celý projekt vyplatí. Ekonomická situace se ale změnila a projekty jako tento se dnes nestaví. Na primitivní komerční bázi je už nelze realizovat, přesto si myslíme, že máme možnost dát to dohromady s pomocí dotací. Abychom ale při žádosti o dotace byli úspěšní, tak do toho musí být zapojena i obec,“ navrhuje další postup.

Podle Šourka je spolupráce města pro brzké dotažení projektu zásadní. Krom toho hledá soukromé investory. Obavy z toho, že by místo občanské vybavenosti mohl vzniknout další bytový dům, vylučuje.

„Pro celý areál platí pravomocné územní rozhodnutí, kterým je výstavba občanské vybavenosti fixována,“ hájí se developer.

Město hledá strategii

Zastupitelé Lysé začátkem března schválili tři varianty postupu města. Mezi nimi je i zvýšení kupní ceny městských pozemků, na kterých už developer postavil dva domy pro seniory, a stanovení, že na těchto pozemcích už nesmí vzniknout nic jiného, dokud nebude postavena občanská vybavenost.

Další varianty v podstatě navrhují kompenzace městu a ponechání pozemku na občanskou vybavenost v majetku města, které by pak projekt realizovalo vlastními silami. To se ale jeví dost nereálně, město by na to nemělo peníze. Podle Šourka jsou investice jen na projektovanou občanskou vybavenost odhadovány na 350 milionů.

Ať už město přijde s čímkoliv, musí se na tom dohodnout s developerem. „Obě strany jsou zavázány smlouvou a jakákoliv varianta je podmíněna dohodou o její změně. Není to tak, že se město rozhodne a tak to bude,“ upozorňuje Šourek.