Sir James R. Mancham společně s chovatelkou plazů Natašou Velenskou hladí v pražské zoo asi čtyřicetiletého želvího samce jménem Aldo. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Exprezident Seychel navštívil v Praze krajany: želvy z atolu Aldabra

  • 2
Podpořit želvy obrovské žijící v pražské zoologické zahradě se rozhodl bývalý prezident Seychelské republiky sir James Mancham. Ve středu zavítal do želvího pavilonu, který před nedávnem vyplavila povodeň. Po světě navíc propaguje český film vyprávějící příběhy korálového atolu.

Usměvavý starší muž s bílým plnovousem ve skvěle padnoucím modrém obleku zavítal do pražské zoologické zahrady krátce před polednem. James Mancham byl prvním prezidentem ostrovního státu po získání nezávislosti v roce 1976.

Jeho zájem o pražské želvy rozhodně není náhodný. Několik jich pochází z unikátního korálového atolu Aldabra, jenž leží v Indickém oceánu asi tisíc kilometrů od hlavního seychelského ostrova Mahé.

"Beautiful home. Vidím, že u vás mají želvy podobný komfort jako u nás na atolu," skládal s vtipem komplimenty Mancham při vstupu do prázdného pavilonu. Nevadilo, že zrovna budova prochází rozsáhlými opravami po nedávné povodni a příjemný domov teď zrovna moc nepřipomíná.

Kolos v hladicím režimu

Sir Mancham s nemizejícím úsměvem gentlemana viditelně ožil ve venkovním výběhu, kde želvy obrovské nastavovaly své mohutné krunýře slunečním paprskům.

"Vypadají velmi šťastně a koukám, že mají rády masáž," podivoval se, když jednoho z kolosů jménem Aldo hladil pod natahujícím se krkem. Do zoo se tento velikán dostal na začátku 70. let z cirkusu. Tedy ještě před tím, než se Seichely osamostatnily. Tehdy vážil deset kilo a bylo mu přibližně deset let.

Sir James Mancham

Bývalý prezident Seychel vládl ihned po získání nezávislosti ostrovního státu v roce 1976. Po roce vlády se však stal obětí státního převratu a od té doby žil dlouhá léta v londýnském exilu. Přesto je významnou osobností a nyní se rozhodl propagovat po světě český 3D film, který vznikal na tamním korálovém atolu.

"On miluje, když se na něj sahá. Teď je v hladicím režimu," vysvětlovala všem přítomným vrchní chovatelka plazů pražské zoo Nataša Velenská. Za okamžik si od bývalého prezidenta Seychelské republiky vysloužila ocenění, když mu sdělila počet let, která již v zahradě strávila. Čtyřicet.

Celosvětovým ambasadorem českého filmu

James Mancham do Prahy nepřijel jen obdivovat několik líně se pohupujících želv, jež jsou i na znaku ostrovního státu východně od Afriky. Je celosvětovým ambasadorem filmu s názvem Aldabra, vznikajícím v české produkci.

"Dokončujeme unikátní snímek, který bude mít premiéru v Praze 9. října. Více než rok jsme točili v místech, kam se jednoduše nesmí – na atolu Aldabra, jenž je mimořádným přírodním teritoriem, které v roce 1982 vyhlásila organizace UNESCO za Světové přírodní dědictví," vysvětloval producent Petr Keller, který sira Manchama doprovázel.

Návštěva Prahy přitom byla malou odbočkou při cestě do Karlových Varů, kde mají ve čtvrtek 3D film, pod nímž jsou podepsaná světová jména od režie přes hudbu a scénáře až třeba po uznávané vědce, představit na filmovém festivalu.

Sehnat práva trvalo roky

"V žádném případě to není dokument. Jsou to skutečné příběhy vzácných živočichů, kteří tam žijí. A někteří jenom tam a nikde jinde na světě. Je to příběh unikátního ostrova," uvedl Keller.

Jenom sehnat práva k natáčení prý trvalo roky. Navíc je tamní oceán plný somálských pirátů, takže při několikadenní cestě na atol musel mít štáb ochranku a pojištění na případné požadované výkupné.

"O tom, že Češi u nás točí, jsem se dozvěděl ze seychelských médií. Byla to událost, proto jsem štáb oslovil. Když mi pustili ukázky z jejich filmu, byl jsem unesený," popisoval Mancham, jak se stal "Aldabrovým ambasadorem". Podle producenta se přitom ptal: "Kde jsou Britové, kde Američané? Jak to, že u nás točí Češi?"

Atol Aldabra je jedním z mála míst na Zemi, které po staletí zůstává prakticky nedotčeno civilizací. Stejnojmenný český film ho má velkolepě ukázat.