Vila, kde žil spisovatel Karel Čapek a jeho bratr Josef, je na prodej. Příbuzní za ni chtějí 49 milionů korun. Nákup zvažuje i stát. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

O Čapkovu vilu má zájem i stát. Z nabídky realitky už zmizela

  • 22
Vila na pražských Vinohradech, v níž žil spisovatel Karel Čapek i jeho bratr Josef, je na prodej. Čapkovi příbuzní za ni žádají téměř 50 milionů korun. Zájem má i ministerstvo kultury, nyní zjišťuje, za jakých podmínek by se dala koupit. V nabídce realitní kanceláře byla vila však pouhý den.

"Určitě to neznamená, že bychom ji už prodali. Stáhli jsme ji kvůli tomu, že nám od zveřejnění volala spousta médií včetně televizí s žádostí o možnost vyfotit a nafilmovat interiér domu. Současní majitelé si však nepřejí, abychom se v tuto chvíli jakkoliv k celé záležitosti vyjadřovali, a my to plně respektujeme," řekl mluvčí M&M Reality Aleš Juchelka.

Příbuzní slavného spisovatele chtějí dům prodat za 49 milionů korun. O vilu se zajímá i ministerstvo kultury. Zjišťuje, za jakých podmínek by se dala koupit.

"O prodeji jsme se dozvěděli na základě informace z Památníku bratří Čapků a momentálně prověřujeme naše možnosti. Celá záležitost je na samém počátku. My o prodeji víme přesně týden, takže v tuto chvíli nedokážu odhadnout časový horizont," uvedla mluvčí úřadu Lenka Brandtová.

Součástí unikátního domu je pracovna Karla Čapka, všechny archivní dokumenty jako například rukopisy, fotografie, knihovna či původní nábytek. Kolem vily je pozemek se zahradou, kde stojí skleník.

Podle informací ze serveru slavnestavby.cz  si nechali dvojdům postavit bratři Čapkové v letech 1923-1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Stěhovali se do něj z pražské Kampy. Spisovatel Karel Čapek obýval se svým otcem pravou část domu, levá připadla bratru Josefovi s rodinou. V podkroví si zřídil malířský ateliér.

Čapek byl jedním z největších českých spisovatelů a publicistů 20. století. Jeho knihy dnes vycházejí po celém světě. Čapkův tvůrčí záběr byl široký - od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám. Jeho výraz "robot" se ujal v mnoha jazycích.

,