VIDEO: Zákaz pohřbívání babiček, hlásaly cedule u výkopů v kampani hospicu

  • 13
V úterý se u stavebních výkopů v ulicích Prahy na dva dny objevily netradiční cedule. Místo informací o stavbě upozorňovaly na „Zákaz pohřbívání babiček“. Za nezvyklým vzkazem se skrývala kampaň jednoho ze středočeských hospiců, kterou chce upozornit na možnost důstojného konce života.

Cedule, které se v úterý objevily v Praze, odstartovaly kampaň jednoho ze středočeských hospiců zvanou Nejste na to sami, která má upozornit na možnost důstojného konce života.

„Pokud chtějí lidé zůstat se svými blízkými i v posledních momentech života, nejsou na to sami, v Česku už existuje síť domácích i lůžkových hospiců,“ uvedla mluvčí kampaně Margareta Vojtková.

„Většina z nás má traumatický zážitek spojený s odchodem někoho blízkého a se způsobem, jakým zemřel. Velmi často to bylo v anonymním prostředí zdravotnického nebo sociálního zařízení, kde nejsou respektovány individuální potřeby pacienta,“ říká ředitel hospicu Jiří Krejčí.

Celou kampaň doprovází spot s Jiřím Lábusem, který se nazývá Nepohřbívej babičku zaživa.

Cedule se vyskytovaly na šesti místech v Praze, k vidění byly třeba na Karlově či Ortenově náměstí. Z ulic už ale ve středu zase zmizely.

Péče o umírající v Česku

V Česku je 16 lůžkových a dvě desítky domácích hospiců. Domácí péče o umírajícího člověka může být velmi náročná.

„Při využití domácího hospice dojíždí přímo do bytu speciálně vyškolení pracovníci, kteří nastaví optimální léčbu, zaučí v ošetřování a také zapůjčí potřebné pomůcky,“ dodává Vojtková.

 Další možností je lůžkový hospic, ve kterém nemocného ubytují a postarají se o veškeré jeho potřeby. Do hospice je možné přijít kdykoliv na návštěvu, nebo u nemocného zůstat několik dní. Služby hospiců jsou zpoplatněny, částka se pohybuje kolem 200 až 500 korun za den.