Celníci spolu s inspektory životního prostředí objevili u cestujících z Vietnamu mast s obsahem pižma z jelínka kabara (9.3.2016). | foto: Česká inspekce životního prostředí

Kontrola na Ruzyni odhalila sušené mořské koníky i špičák z tygra

  • 1
Celníci na pražském Letišti Václava Havla kontrolovali, zda turisté vozí zboží vyrobené z chráněných druhů živočichů. Nahlíželi proto do zavazadel a nalezli například sušené mořské koníky či špičák z tygra.

Kontrola zvaná „Tygří oko“ probíhala od poloviny ledna do března a celníci se spolu s inspektory České inspekce životního prostředí zaměřili na lety z Prahy do Vietnamu a zpět. Hledali zboží, které je vyrobeno z výtažků chráněných druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

Akce „tygří oko“

  • Nelegální obchod se slonovinou, nosorožčími rohy či tygřími kostmi je v ČR vysoce rozvinutý a organizovaný. Cílovou destinací pro toto zboží je především Vietnam a další asijské státy, kde jsou tyto komodity ceněny daleko více než v Evropě.
  • Kontroly probíhaly každodenně včetně víkendů.
  • Jednalo se o zcela ojedinělou akci cílenou na období, kdy do domovské země cestuje zvýšený počet osob vietnamské národnosti.
  • Cílem operace bylo zachycení nelegálně vyváženého zboží pocházejícího z chráněných druhů, zjištění využívaných metod úkrytů, odhalení zapojených osob, hot-linek a využívaných tras.
  • K opakovaným záchytům slonoviny, nosorožčích rohů a tygřích kostí na letišti Václava Havla došlo už v minulosti, a to právě na linkách z Prahy do Vietnamu. Jednalo se například o tygří kostry ukryté v reprobednách, nosorožčí rohy v cívkách drátu apod. Existují také informace o zpracovávání tygřích těl, která jsou v ČR vařena za účelem získání kostí a vývaru. Celkový objem takového obchodu je pravděpodobně výrazně větší, než je počet záchytů, neboť většina zásilek odhalení zatím uniká.
  • zdroj: Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP)

„Celníci se speciálně vycvičenými služebními psy zkontrolovali téměř 7 400 zavazadel, všechna prošla rentgenovým zařízením,“ popsala mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Šárka Miškovská. U téměř 2 300 zavazadel pak celníci provedli důkladnou fyzickou kontrola.

Nejčastěji nacházeli různé produkty tradiční čínské medicíny, například masti s obsahem medvědí žluči, rohů antilopy sajgy či pižma z kabara. Objevili ale i sušené mořské koníky či špičák z tygra.

„Mezi podezřelými předměty byly také různé vývary a bujóny, které pravděpodobně obsahují chráněné živočišné druhy. Tyto tekutiny byly předány ke genetické analýze. Při akci byly zjištěny i jiné nezákonné aktivity, například vývoz marihuany,“ popsala vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Pavla Říhová.

Jeden případ celníci předali policii s návrhem na obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a z neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Zbytkem nálezů se zabývá Česká inspekce životního prostředí, která odbornou expertízou zjistí, zda došlo k porušení úmluvy CITES.

Pašuje čím dál víc Vietnamců

Zapojení Vietnamců do obchodu s ohroženými druhy živočichů se v České republice v posledních letech zvyšuje.

„Podle našich statistik tvořily v roce 2015 tyto osoby 50 procent z celkového počtu lidí, kteří byli chyceni při nelegálním dovozu, vývozu či obchodu s druhy chráněnými úmluvou CITES. V roce 2014 to bylo 36 procent,“ upozornila Říhová.

Česká republika je jedna ze čtyř zemí světa, které mají největší problém s nelegálním obchodem s nosorožčími rohy. Dále to je Vietnam, Jihoafrická republika a Mosambik.

V listopadu loňského roku proto Česká republika uzavřela mezivládní dohodu (Memorandum of Understanding) s Vietnamem, v níž se zavázala k intenzivnějším kontrolám a ke spolupráci v této oblasti.