Romana Šafránková ze Čtyřkol zvítězila na světovém mistrovství ve vaření marmelád. Ze šesti vzorků, které do Anglie zaslala, pět obsadilo medailové pozice. | foto: František Vlček, MAFRA

Česko má další marmeládovou šampionku. Prorazila s příchutí mojito

  • 16
Romana Šafránková ze Čtyřkol se stala teprve druhou Češkou v historii, která vyhrála na marmeládovém mistrovství světa, pořádaném v roce 2015 v Anglii. Porotu zaujala především její marmeláda s příchutí mojito, kterou ocenila dvojitou zlatou medailí.

První džem uvařila Romana Šafránková před třinácti lety vlastním dětem, ale marmeládu úplně poprvé letos v zimě.

„Ono se to totiž legislativně rozlišuje. Marmelády jsou podle zákona jen z citrusů. Lidé si na to ještě nezvykli, nevědí o tom, i když to platí už tak dlouho. Tehdy bylo mediálně v popředí spíš to, že jsme kvůli Evropské unii měnili rum a utopence,“ vysvětluje Šafránková, která do britského mistrovství poslala šest sklenic.

Příchuť mojito získala dvojitou zlatou medaili. Ze šesti zaslaných vzorků jich nakonec pět uspělo - má i tři stříbrné a jednu bronzovou. Kombinace si před soutěží zkoušela na svých kamarádkách.

Marmeládu mohla uvařit zhruba měsíc předem a pouze z nechemicky ošetřených produktů. „Sedli jsme si u mě doma a přemýšleli, co se k citronu hodí. Googlovali jsme i na internetu, ale lidé jsou dost konzervativní, žádné experimenty. Sepsali jsme tedy seznam variant a ochutnávaly,“ poznamenala Šafránková.

Se zázvorem, kokosem, banánem, bezinkami i tymiánem. „Často míchám marmelády s bylinkami, ale i s alkoholem. Limetku, ke které se hodí rum, jsem nesehnala v biokvalitě, a tak jsem udělala mojito, což jsem nepředpokládala, že by mohlo vyhrát. Mým favoritem byl spíš citron s becherovkou,“ přemýšlí.

Na marmeládový festival do severní Anglie odjela autem s kamarádkou. Věděla jenom, že vyhrála zlatou medaili v nějaké kategorii.

„Na předávání cen jsem jela, že to může být zajímavé, je to nádherný festival, v krásném prostředí, kam jezdí tisíce lidí, je u toho obrovský program, v každém okně otevřená soutěžní marmeláda se lžičkou, aby lidé mohli ochutnat,“ popsala Šafránková.

Letos to byl navíc jubilejní, desátý ročník, kterého se účastnilo nejvíc soutěžících. Před porotu naservírovali tři tisíce marmelád z dvaceti zemí světa.

„Když jsme přijely v sobotu ráno, četla jsem si výsledky, ale mezi zlatými jsem se nenašla. Říkala jsem, že to není možné, když mi asi dvakrát volali. Pak jsem se otočila a na speciálním místě byla vystavená moje marmeláda coby Double Gold, jako nejvyšší výherce. To mě dojalo, protože se ke mně začali otáčet lidi, že jsem to já, a najednou jsem byla ve víru dění,“ líčí Šafránková s tím, že napoprvé takový úspěch nečekala.

„Docela vtipné pak bylo, že mi jeden Angličan v Praze říkal, když u mě nakupoval, že mě slyšel v rozhovoru na BBC. Říkal, že byli v Anglii paf z toho, že to vyhrála Češka.“

Druhé české vítězství

A proč její marmeláda tak chutnala? „Dělám ji z největšího množství ovoce, které se do sklenice vejde. Snažím se ji vařit co nejkratší dobu a nedala jsem tolik cukru jako Angličané, kteří sladí hodně. Je možné, že jim zachutnala pro tu čerstvost, svěžest, není rozmixovaná ani pasírovaná,“ míní Šafránková.

Stejnou soutěž vyhrála v roce 2013 jen Blanka Milfaitová ze Šumavy, která nasbírala už několik ocenění. I ona nemá původně s profesí, která se týká gastronomie, nic společného.

Původně pracovala Romana Šafránková jako personální manažerka v nadnárodních společnostech. Když zůstala v roce 2000 doma na rodičovské dovolené, pořídila si k domu malé hospodářství a dětem vařila z vypěstovaných surovin.

„Jako správná matka jsem se obula do zdravé výživy. Ale mě vaření vždycky bavilo, jen jsem na něj neměla kvůli práci čas. Zůstala jsem doma, máme ovce, kachny, koně na zahradě, to je spousta práce, ale po dvanácti letech jsem přemýšlela, co dál, jakou profesi. Na manažerský post jsem se vrátit nechtěla,“ říká Šafránková.

Začala vařit loni v létě džemy s tím, že je vyzkouší na svých známých, nosila je i s konkurenčními výrobky do místní restaurace, penzionu, a většině chutnaly ty její. „Řekla jsem si, že to asi dělám správně, tak jsem v tom pokračovala. Ale jsem teprve na začátku,“ dodala. Zbourala garáž za domem, postavila místo ní provozovnu a přijala dva zaměstnance.

Její marmeláda je k dostání na vyžádání, například na farmářských trzích nebo food festivalech, ale také díky soutěži si ji kupují lidé v nejstarším obchodním centru v Anglii. Jejím cílem je vařit z regionálních potravin a před několika dny si převzala na své zavařeniny certifikát Kraj blanických rytířů – regionální produkt.

Navíc si minulý týden odnesla i ocenění Regionální potravina Středočeského kraje, tentokrát šlo o chřest zavařený ve speciálním vinném nálevu.