Mobilní Metro.cz

Jan Veselý (zleva), Zdeněk Horák a Tereza Voňavková se podílejí na projektu Living Heart. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

České školy pomáhají počítat model tlukoucího srdce

Vydáno 07.06.2016 Metro.cz
V mezinárodním projektu, do kterého se zapojili čeští vědci, vzniká počítačový model nemocného srdce. Díky matematickým vzorečkům na něm na pražském ČVUT dokáží nasimulovat každou vadu.

Na začátku projektu stojí příběh malé Emily, která měla srdeční obtíže. Její otec Steve Levine byl překvapený, kolik je odborníků na jednotlivé části srdce, ale jak málo spolu komunikují a většina přístrojů, které lékaři používají, není testována.

Založil tak mezinárodní projekt Living Heart (Žijící srdce), ve kterém spojil znalosti ze simulace leteckého provozu své společnosti Dassault Systems s doktory a vědci z celého světa včetně českého týmu.

„V Americe tento projekt využívají ve vzdělávání mladých lékařů a pacientů před zákrokem, kteří mají obavy a potřebují názornou ukázku toho, co podstupují,“ uvedl Jan Veselý z Českého vysokého učení technického v Praze, které se na projektu Living Heart také podílí.

Lékaři mohou vstoupit do srdce ve 3D

V současné chvíli mají vytvořený model srdce zdravého muže, jehož jednotlivé části jsou popsány matematickými vzorci. Díky tomu mohou do vzorečků zanášet jednotlivé vrozené vady, nemoci či případné zákroky.

Budoucnost projektu

  • Na Living Heart spolupracuje desítka vědců z USA, Švýcarska a dalších zemí.
  • Cílem projektu je z magnetické rezonance a CT tvořit modely konkrétních pacientů. V počítači by pak mohli propočítat chování srdce při různých operacích i s vrozenými vadami.
  • Dalším krokem je model srdce prasete pro další testy.

Zatímco 2D scany a rentgeny nikdy nemají kompletní náhled, ve 3D je vše v těle viditelné v pohybu. Díky helmě pro virtuální realitu anebo speciální 3D místnosti mohou lékaři přímo vstoupit do srdce a podívat se na detaily a virtuálně testovat zákroky.

„Projekt je unikátní, protože všichni sdílejí informace se všemi. A zkouší se různé modelové situace od infarktového srdce až po bypass,“ uvedl Zdeněk Horák z Vysoké školy polytechnické v Jihlavě, který se podílí na výpočtových simulacích.

V současné chvíli českému týmu končí zkušební tříměsíční doba a očekává se, že bude do projektu plně nasazen.

„Rádi bychom navázali spolupráci s klinikami a doktory v Česku, abychom mohli propojit projekt s reálnými případy,“ dodává Horák.

Sdílet článek

Komentáře