Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Noví radní už stihli procestovat kus světa. Nejčastěji létá Krnáčová

  • 20
V křeslech jsou teprve několik měsíců, ale v cizině už byli alespoň osmkrát. Noví radní již od ledna stihli procestovat slušnou část světa, byli například v Cannes, Šanghaji, Bruselu, Ženevě a Londýně. Nejčastěji létá do zahraničí primátorka Adriana Krnáčová. Minulý týden navštívila Paříž.

Více než 326 tisíc korun. To je dosavadní účet za zahraniční cesty představitelů magistrátu.

Radní a zastupitelé od ledna do května vyrazili do ciziny šestnáctkrát. Nejdále, a to v Číně, byl náměstek Petr Dolínek (ČSSD) s kolegyní Irenou Ropkovou, nejdražší byla delegace primátorky Adriany Krnáčové (ANO) do Cannes.

Březnová výprava tří zastupitelů do Francie přišla na více než 163 tisíc. „Cesty jsem se zúčastnila za účelem oficiálního setkání primátorů významných měst v rámci mezinárodního odborného veletrhu realit a investičních příležitostí MIPIM. Cílem bylo přilákání bonitních investorů do Prahy,“ řekla Krnáčová.

Spolu s ní byla v Cannes i jí blízká zastupitelka za ANO Eliška Kaplický Fuchsová a Miloslav Ludvík z ČSSD. „Veletrhu se Praha účastní léta. Problém je, že tam vždy během této akce několikanásobně stoupnou ceny ubytování,“ dodal Ludvík. V uplynulých letech tam primátoři prakticky nejezdili.

Krnáčová byla kromě toho ještě čtyřikrát v Bruselu a jednou v Ženevě. Minulý týden odletěla na dva dny do Paříže na konferenci mezinárodní organizace OECD. Předtím byla v Benátkách, fotky z prohlídky bienále umístila na Facebook. Cena cest do Itálie a Paříže přitom není v celkové sumě přes 326 tisíc započítaná. Od ledna primátorka vyjela do zahraničí už osmkrát.

Četnost výjezdů jí opozice nevytýká, byť město řeší řadu problémů, třeba s Blankou či právníky v kauze Škodův palác. „Jde o to, zda ty cesty mají nějaký praktický význam,“ říká exnáměstek Václav Novotný (TOP 09) i exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS).

„Kontakty v Benátkách nejde navazovat“

Novotný jako příklad přínosu uvádí svou loňskou cestu s exprimátorem Tomášem Hudečkem do německého Frankfurtu. Pro Prahu tam získali na rok 2017 prestižní mezinárodní kongres ICCA, což je něco jako olympiáda kongresové turistiky.

Novotný pochybuje o smyslu účasti Krnáčové na plese v Bruselu, kde s kolegy jednala o několikamiliardové dotaci na stavbu čistírny odpadních vod, kterou však město nakonec zřejmě nedostane.

Jindy v Pražském domě v Bruselu Krnáčová pořádala recepci pro představitele Výboru regionů. Hudeček považuje za křiklavý příklad nesmyslné zahraniční cesty výpravu do Benátek. Podle něj tam oficiální kontakty nejde navazovat.

Primátorka se hájí tím, že na cestách propaguje Prahu. „Polovina mých služebních cest nebyla hrazena z rozpočtu Prahy, ale hradila je protistrana. Každou cestu se snažím naplánovat tak, abych v rámci jedné návštěvy stihla více akcí, ale ne vždy je to bohužel možné,“ dodala.

Bývalý primátor Svoboda byl podle svých slov během dvou a půl roku ve funkci v cizině nejvýše desetkrát. „Měl jsem hodně práce, tak jsem tolik necestoval,“ dodal.

Hudeček vyrážel do zahraničí častěji. Jeho dvě letošní cesty s Prahou však prakticky nesouvisí, přestože ho magistrát na seznam zahraničních cest vypracovaný v odpovědi na dotaz MF DNES zařadil. Do Bruselu a Milána jel jako náhradník libereckého hejtmana Martina Půty.

Jako primátor nebo náměstek byl Hudeček například autem v Bratislavě, Drážďanech, Budapešti a Vídni. Letěl třeba i do Barcelony, Palmy de Mallorca, Londýna či Kyjeva.

„V zahraničí jsem byl maximálně jednou měsíčně,“ uvedl s tím, že se snažil vybírat levné letenky i ubytování. On sám vnímá cesty jako důležitou součást práce, pokud však mají nějaký konkrétní účel. Návštěvu bienále v Benátkách za smysluplnou nepovažuje.

Dolínek s Ropkovou letěli do čínské Šanghaje letos v dubnu s vládní delegací na mezinárodní technologický veletrh The 3rd China International Technology Fair. Prahu to stálo bezmála padesát tisíc. „Letenku zpátky jsem si platil ze svého,“ upozornil na okolnosti cesty Dolínek.

Jmenoval přitom poměrně dlouhý seznam konkrétních dohod, které v Číně uzavřel. Například podepsal memorandum o spolupráci s Šanghají, což by mohlo přinést vzájemné výměny studentů a spolupráci v oblasti vzdělávání, vědy a technologií.

„Zároveň jsme si potvrdili, že od září bude mezi Prahou a Pekingem létat přímá linka, a jednali jsme o stejném spojení i s Šanghají. Řešili jsme, že příští rok bude Čína hlavním státem na pražském veletrhu Holiday World, a také možnost, že by Praha mohla být jedním z investičních center pro střední Evropu,“ dodal Dolínek.

V lednu ve Vídni zase zjišťoval dopady zlevněného jízdného, které chce nyní zavést i metropole.

Kam a za kolik. Zahraniční cesty magistrátních politiků v roce 2015

Adriana Krnáčová, primátorka

Brusel, 30.–31. 1. Český ples Cena: 15 623 Kč
Brusel, 11.–13. 2. Zasedání Výboru regionů, jednání komisí Výboru regionů. Cena: 0 Kč
Brusel, 27. 2. Jednání Komise pro hospodářskou politiku. Cena: 0 Kč
Cannes, 10.–13. 3. Spolu s Eliškou Kaplický Fuchsovou a Miloslavem Ludvíkem. Mezinárodní odborný veletrh realit a investičních příležitostí MIPIM. Cena:163 455 Kč
Ženeva, 19.–20. 3. Konference Politické prostředí a akademické instituce. Cena: 25 727 Kč
Brusel, 15.–17. 4. Účast na Výboru regionů, zasedání české národní delegace a setkání předsedů národních delegací. Cena: 0 Kč
Benátky, Paříž (nové cesty, které dokument poskytnutý magistrátem redakci MF DNES nezahrnuje).

Petr Dolínek, náměstek primátorky

Vídeň, 20.–21. 1. Výměna informací a zkušeností v oblasti MHD Cena: 19 473 Kč
Brusel, 30.–31. 1. Český ples. Cena: 15 623 Kč
Šanghaj 19.–22. 4. Spolu s Irenou Ropkovou. Technologický veletrh, prezentace Prahy a Plzeňského a Moravskoslezského kraje, dohoda o spolupráci Šanghaje a Prahy, jednání o přímém leteckém spojení. Cena: 48 704 Kč

Eliška Kaplický Fuchsová, zastupitelka

Frankfurt, 18.–20. 5. Účast na Fóru politiků v rámci veletrhu cestovního ruchu IMEX. Město se letos poprvé prezentovalo samostatným stánkem. Cena: 8 630 Kč

Jana Plamínková, radní

Brusel, 30.–31. 1. Český ples. Cena: 13 574 Kč

Ondřej Profant, zastupitel

Londýn, 26.–29. 1. Digitalizace v dopravním systému. Cena:16 052 Kč

Tomáš Hudeček, zastupitel

Brusel, 16.–17. 4. Účast na plenárním zasedání Výboru regionů, jel jako náhradník libereckého hejtmana Martina Půty. Cena: 0 Kč

Milán, 21.–22. 5. Účast na mimořádném zasedání politické frakce EPP ve Výboru regionů, jel jako náhradník hejtmana Martina Půty. Cena: 0 Kč

Pražská primátorka Adriana Krnáčová

Petr Dolínek, náměstek primátorky

Eliška Kaplický Fuchsová, pražská zastupitelka (ANO)

Jana Plamínková, radní Prahy (STAN)

Ondřej Profant, zastupitel

Tomáš Hudeček, zastupitel