Lidé v Praze-Dejvicích by neměli pít vodu z kohoutku. Může jim způsobit střevní...

Lidé v Praze-Dejvicích by neměli pít vodu z kohoutku. Může jim způsobit střevní potíže. Nakupují proto vodu balenou. | foto: Petr Topič, MAFRA

Voda v Dejvicích stále není pitná. Odškodné chtějí i lidé bez razítka

  • 106
Už čtvrtý den je 32 tisíc obyvatel pražských Dejvic a části Bubenče bez pitné vody. Voda podle Pražských vodovodů a kanalizací přitom nebude pitná ani ve středu. Lidé, kteří vyhledali lékaře, přitom budou odškodnění. To se ale nelíbí jiným, kteří i přes problémy zůstali doma.

Na dotazy čtenářů iDNES.cz odpovídal provozní ředitel PVK Petr Kocourek.

Zopakoval, že lidé s problémy, kteří vyhledali lékařskou pomoc, dostanou od vodáren odškodnění. To by mělo být podle předchozích informací v hodnotě pět tisíc korun, hospitalizovaní dostanou ještě více.

To ale čtenáře rozhořčilo.

„Nechápu, proč odškodníte jen ty, co šli s průjmem k doktorovi. Ti na tom asi nebyli tak špatně, když k němu došli, někteří sotva doběhli na WC,“ zněl jeden z dotazů.

„Je to nutný doklad pro nás i pojišťovnu,“ opakoval v několika odpovědích Kocourek.

Odpovědi manažera vodáren čtěte ZDE

Manažer také zopakoval, že po dobu havárie nebude lidem z postižené oblasti účtováno vodné a stočné.

„Aktuální spotřebu nelze zjistit, budeme vycházet z průměrné spotřeby. Pro jistotu budeme provádět výpočet z dvojnásobně dlouhého období. Například havárie trvala týden, bude použita spotřeba za dva týdny,“ uvedl.

Po příčině havárie PVK nadále pátrá. Už v pondělí šéf společnosti Petr Mrkos uvedl, že tou nejpravděpodobnější je, že se do sítě dostala voda z přípojky, která není zanesená do map.

Na hledání příčiny podle PVK pracuje asi 150 lidí, hledaná přípojka by měla být zhruba v kilometrovém pásmu od vodojemu Andělka k hotelu Diplomat. První polovinu vodohospodáři prozkoumali v úterý, práce nadále pokračují.

I když se podle šetření PVK voda v Bubenči a Dejvicích už zlepšila, stále není pitná.

Oblast v pražských Dejvicích, kde je kontaminovaná voda.

„Výsledky testů ukázaly, že v některých odběrních místech jsou stále zbytkové hodnoty koliformních baktérií. Pokud na všech místech nebudou hodnoty nulové, nelze vodu označit za pitnou,“ řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Podle předběžných výsledků jsou koliformní bakterie v pěti z 19 vzorků vody odebraných v Dejvicích v pondělí. Pět pozitivních se bude dál testovat.

Podle agentury ČTK hygienici zkontrolovali v Dejvicích 103 restaurací, závady nezjistili. Omezený provoz má 67 z nich, zavřených je patnáct. Prověřili také 75 škol.

Záchranáři od sobotní noci převezli do nemocnic 77 lidí z Prahy 6. Kvůli střevním potížím ze špatné vody volali sanitku další dva i ve středu dopoledne.

PVK nadále vyzývají obyvatele, veřejné instituce i majitele soukromých objektů k odpouštění vody. Tím totiž dojde k dezinfekci celé sítě.

Vodu však od úterního večera lze už používat k běžné hygieně, s výjimkou ústní, a lze ji používat i po převaření.

PVK vyčíslila náklady na opatření a ztráty kvůli havárii vody v pražských Dejvicích na desítky milionů korun.

Stovky lidí postihly zdravotní problémy ze soboty na neděli. Více než sto jich vyhledalo zdravotnické zařízení, dva lidé byli hospitalizováni.

Není to poprvé, co zmíněnou oblast podobná havárie postihla - podobný případ se stal loni v srpnu. Tehdy se zjistilo, že vodu kontaminovala bakterie E.coli.