Tvrz Hradenín na kresbě Bedřicha Wachsmanna z roku 1869.

Tvrz Hradenín na kresbě Bedřicha Wachsmanna z roku 1869. | foto: Repro: cestyapamatky.cz

Hradenínská tvrz chátrá, na pomníček po Rathovi nejsou peníze

  • 0
Ještě pod vedením exhejtmana Davida Ratha koupil loni Středočeský kraj gotickou tvrz Hradenín na Kolínsku. Zchátralou památku chtěl zrekonstruovat, zpřístupnit veřejnosti a zřídit v ní mimo jiné centrální depozitář kolínského muzea. Jenže teď na to nejsou peníze a z Hradenína je další Rathuv pomníček.

Krajský rozpočet pro letošní rok je napjatější než v minulých letech a na podobné investice v něm nejsou prostředky.

Bývalé vedení kraje přitom počítalo s vyhrazením šesti milionů korun na první fázi rekonstrukce, která by odstranila havarijní stav památky a zabránila jejímu dalšímu chátrání. Současné krajské vedení chtělo peníze najít v havarijním fondu.

Hradenín a rivalita exhejtmanů

Hradenín se stal také jedním ze symbolů rivality mezi Davidem Rathem a jeho předchůdcem Petrem Bendlem z ODS.

Ti si vzájemně vyčítali ruiny v kraji. Oba měli svoji oblíbenou a každý z nich se snažil tomu druhému zabránit v tom, aby ji mohl zachránit.

Petr Bendl se za doby svého působení v čele kraje stejným způsobem jako Rath za Hradenín bral za hrad Týřov na Rakovnicku. Rath mu však později jeho plány překazil.

"Potřebných šest milionů z něj teď ale na Hradenín vyčlenit nemůžeme. Za čtvrt roku může však být situace jiná. Až budeme mít za sebou zimu, uvidíme, kolik peněz ve fondu zbylo,"  řekl MF DNES krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.

Také se podle něj může ukázat, že pro první fázi oprav bude potřeba méně peněz. "V žádném případě se nechceme zbavovat zodpovědnosti. Naším záměrem je památku opravit," doplnil Štefek.

Kraj odkoupil Hradenín od rodiny Klvaňových, která ho získala zpět v restituci v roce 1993, kraj zaplatil 2,8 milionu korun. Koupi tvrze schválili sociální demokraté spolu s komunisty. Opoziční ODS byla proti.

"Už tehdy jsme upozorňovali, že do budoucna to znamená pro kraj velké náklady na její rekonstrukci a následně i na financování jejího dalšího provozu," uvedl předseda klubu krajských zastupitelů ODS Raduan Nwelati.

Podle něj je v současné finanční situaci, ve které se kraj ocitl, jen dalším neúnosným břemenem pro krajský rozpočet. "Myslíme si, že o historické památky by se měl postarat především stát, a ne kraj," dodal Nwelati.

Na kompletní rekonstrukci padne 50 milionů

Tvrz Hradenín je na seznamu nejohroženějších památek v zemi. A zároveň představuje jednu z nejcennějších staveb svého typu v Česku.

"Desítky let jsou zdejší objekty bez zastřešení, takže interiéry stále více chátrají, dochází k poškození středověkých omítek a podobně," řekl ředitel kolínského muzea Vladimír Rišlink, který sám dlouho usiloval o to, aby kraj koupil tvrz do svého majetku.

Podle něj byla rekonstrukce památky zahájena v 80. letech, skončila však v okamžiku, kdy byl Hradenín zrestituován původními majiteli.

"Obytný dům a stodola z 19. století jsou stabilizované, mají novou střechu. Přesto nejsou v dobrém stavu," řekl Rišlink.

Do areálu hradenínské tvrze se v pátek přijel podívat středočeský hejtman Josef Řihák. "Chtěl jsem osobně vidět současný stav památky. Je to bezpochyby zajímavý historický objekt a já věřím, že se nám podaří najít finanční prostředky na jeho opravu," řekl hejtman.

Podle něj je obtížné nezvyšovat zadlužení kraje a hledat v rozpočtu dodatečné prostředky. "Já osobně bych za současné situace tvrz Hradenín nekupoval, ale jednou ji máme v majetku, tak se o ni také postaráme," uvedl Řihák.