Pražská usedlost Cibulka

Pražská usedlost Cibulka | foto: MF DNES

Usedlost Cibulka se zřítí, varuje architekt. Praze navrhl vyvlastnění

  • 58
Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích je na hraně úplného zborcení. Jedinečný komplex, který dřív obývali squateři, ještě má šanci na záchranu. Začít by se ale muselo hned. Podle odborníka může usedlost zachránit vyvlastnění.

Squat Cibulka před více než rokem vyklidila mohutná policejní razie (psali jsme zde). Empírové usedlosti to ale nepomohlo a chátrá dál.

„Komplex se nachází v takovém stavu, že pokud do dvou let nedojde k důkladné rekonstrukci, čeká Cibulku neblahý osud,“ varoval architekt Jan Bárta. Ten její problematiku dlouhodobě sleduje a konzultoval některé rekonstrukční práce.

Objekty mají ještě šanci na záchranu, ale nesmí se promeškat čas. Upozorňuje na to aktuální stavební a statický posudek. „Do objektu dlouhodobě zatékalo, takže došlo k narušení, devastaci a někde i zániku dřevěných konstrukcí, krovů a stropů,“ konstatuje posudek vypracovaný projektantem Janem Vinařem.

Analýza důkladně popisuje stav jednotlivých objektů usedlosti: domu s věžičkou, stodoly, budovy s kašnou, garáže a dalších. Zároveň nabízí řešení, jak je efektivně ošetřit a zachránit. Majitel tam provedl jen základní práce.

„Opravila se tam střecha, to ovšem spočívá v tom, že byly přitlučeny pásy střešní krytiny. Stačí prudký poryv větru a je pryč. A objevil se tam člověk, který provádí menší zednické práce, jenže to nestačí,“ zdůraznil Bárta.

Majitel komplexu kritiku odmítá. „Osud usedlosti Cibulka mi leží na srdci a jsem otevřen návrhům vedoucím k jejímu zvelebení a nalezení důstojného naplnění,“ sdělil vlastník Oldřich Vaníček. Ten plánoval, že objekt adaptuje na domov seniorů. Brání mu v tom prý územní plán. Jeho změna a zpracování projektu mohou trvat roky.

26 let papírových bitev o empírový skvost

1990
První varování. Tehdejší vlastník Cibulky, CK Autoturist, dostal nařízení k údržbovým pracím na střešním plášti včetně takzvané klempířiny. Zaslal mu ho odbor výstavby radnice Prahy 5.

1997
Radnice Prahy 5 nařídila společnosti Cibulka, a. s., majiteli objektu, provést neodkladné zabezpečovací práce.

1999
Ministerstvo kultury poskytlo vlastníkovi objektu dotaci ve výši 2 300 000 korun.

2005
Pražský magistrát udělil vlastníkovi pokutu 100 000 korun.

2007
Inspekce ministerstva kultury vydala podnět kvůli zhoršujícímu se stavu památky.

2008
Národní památkový ústav (NPÚ) konstatoval, že usedlost je v kritickém stavu.

2010
Památkový odbor udělil majiteli objektu pokutu 250 000 korun za neplnění zákonných povinností k památce.

2012
Další pokuta, tentokrát od ministerstva kultury, ve výši 150 000 korun za neplnění zákonných povinností k památce.

2014
Památkový odbor magistrátu hlásí, že majitel Oldřich Vaníček plní uložená nápravná opatření.

2014
Ministerstvo kultury naopak konstatovalo že dosavadní postup magistrátu vůči vlastníkovi objektu je neúčinný.

2016
Statický posudek uvedl, že situace Cibulky je kritická, ale usedlost stále ještě lze zachránit.

Poznámka: Výběr ze souhrnu korespondence úřadů s majitelem
Zdroj: Občanské sdružení Cibulka

Lidé z radnice Prahy 5 či z občanských sdružení však jeho konkrétní počínání vidí poněkud střízlivěji.

„Stavební úřad v minulosti provedl kontrolní prohlídky objektu z důvodu špatného technického stavu usedlosti s výzvou a nařízením majiteli k udržovacím pracem. Ty byly prováděny liknavě,“ uvedla Ivona Bromová, mluvčí městské části Prahy 5. Majitel Cibulky s představiteli radnice v posledních letech mnohokrát jednal.

„Pan Vaníček na těchto jednáních hovořil zpravidla dlouze jen o tom, co mu v objektu provedli squateři,“ popsala Tatiana Konrádová, členka zastupitelstva městské části Prahy 5 za zelené. Nejen podle ní squateři v areálu odvedli kus dobré práce. „Odstranili v něm například náletovou zeleň,“ zhodnotil vcelku kladně zásahy squaterů Bárta.

Vyvlastnění nevypadá reálně

Jeden recept na záchranu Cibulky nabízí platná tuzemská legislativa – vyvlastnění. „Domnívám se, že by mělo proběhnout, ideálně ve prospěch městské části Praha 5,“ uvedl Bárta. Radnice Prahy 5 by tak podle něj mohla snáz najít objektu odpovídající využití i správce, který by respektoval „pravidla hry“.

Lidé z radnice pětky jsou však k tomuto návrhu hodně opatrní. „Vyvlastnění je dlouhodobý proces a osobně ho nevidím reálně,“ reagovala Konrádová. Ani vedení radnice se k tomuto kroku zřejmě hned tak nechystá.

„Z důvodu probíhajícího jednání mezi komisí kulturní a obnovy památek MČ Praha 5 a majitelem usedlosti Cibulka se k tomuto tématu nebudeme vyjadřovat,“ pronesla Ivona Bromová. Pětka podle mluvčí v současnosti nemá připravený jakýkoliv projekt spjatý s rekonstrukcí Cibulky, do nějž by plánovala vložit své peníze.

Objekt obývali nezvaní hosté:

6. května 2015

Nenahraditelný areál

„Jde o komplex, který Praha jinde nemá a nesmí o něj přijít. Je to objekt jedinečný svou skladbou i velikostí, na jehož výstavbě se podíleli i skvělí umělci jako Ignác Platzer,“ zdůraznil Bárta.

Nejvýrazněji se na podobě usedlosti podepsal biskup Leonard Thun-Hohenstein, který ji koupil v roce 1817. „Thun na Cibulce vytvořil zcela jedinečný, důkladně promyšlený a k estetické dokonalosti přivedený stavebně-krajinný celek,“ vysvětlil historik Emanuel Poche.

„Problémy Cibulky začaly po roce 1989,“ zmínila Kateřina Adámková z Občanského sdružení Cibulka. Tehdy tam Autoturist měl postavit motorest, k tomu ale nedošlo. Později nemovitost získala společnost Cibulka, a. s., Oldřicha Vaníčka. Do května 2015 byla Cibulka squatem, který rozehnala policie.