Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC

V obci na Berounsku tekla přechlorovaná voda, lidé ji pili několik dnů

  • 19
Vodu z vodovodu nepijte, nevařte z ní a nesprchujte se, dozvěděli se v minulých dnech obyvatelé části Chrustenic na Berounsku. Varování ovšem přišlo nejméně čtyři dny poté, co vodu s příliš vysokým obsahem chloru běžně používali.

Nadměrné množství chloru uniklo do vodovodu v oblasti nových rodinných domů a řadovek.

„Považuji to za velké selhání dodavatelů vody, firem Pragotrade a VAK Beroun, které ohrozilo zdraví mé rodiny i ostatních obyvatel Chrustenic,“ uvedl Pavel Štancl, jeden z obyvatel oblasti s novými rodinnými domy a řadovkami, které zásobuje vodou z vodojemu Pragotrade. Vodu dodává VAK Beroun.

Pracovnice berounské pobočky krajské hygienické stanice naměřila minulé pondělí ve vodě v oblasti hodnoty volného chloru 1,3 miligramu na litr. Limit pro pitnou vodu stanovený Světovou zdravotnickou organizací je 0,3 miligramu na litr.

„Užívání vody jsme okamžitě omezili jak pro pitný režim, tak i osobní hygienu a nařídili jsme náhradní zásobování,“ uvedla v pondělí vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny v Berouně Alena Bulvasová. Jenomže obyvatelé části obce si na chlorem zapáchající vodu stěžovali už před víkendem 10. a 11. června.

„Je skandální, že nás nechali několik dní používat zdravotně nebezpečnou vodu, přestože museli o poruše chlorovacího zařízení vědět,“ říká další z obyvatel Martin Filip.

Chrustenickým vadí, že nebyli informováni včas.

„Voda začala být cítit chlorem už koncem předminulého týdne. V těchto situacích bychom měli být ihned informováni jakýmkoliv způsobem, nikoliv že my budeme na tuto situaci upozorňovat,“ říká Štancl, který kontaktoval e-mailem Pragotrade v neděli 10. června, když zápach přetrvával.

Jako první ovšem informoval firmu o silném zápachu chloru soused David Juřík, když v pátek 9. června telefonoval pracovníkovi Pragotrade Lukáši Čápovi. I ten to v e-mailu obyvatelům potvrdil. „O situaci víme od pátku, kdy nás o ní informoval pan Juřík. Ihned jsem telefonoval na VAK Beroun, který zajišťuje kvalitu vody v našem vodovodu,“ napsal po víkendu obyvatelům Čáp.

Do pondělí se ale nedělo vůbec nic a lidé nevěděli, že vodu nemají používat. Až v pondělí 12. června je pracovník Pragotrade e-mailem informoval o havárii a přeposlal jim vyjádření hygieničky.

„Vodu zatím nelze používat k přímým pitným účelům a k vaření. K osobní hygieně nedoporučuji sprchování, při osobní hygieně lze ředit vodou z cisterny,“ stálo v závěru Jarmily Gregovské.

Ve stejný den se o věci dozvěděla obec. „Okamžitě jsme obyvatele informovali, upozornění jsme dali i na web obce,“ řekl starosta Chrustenic Radomil Urban. VAK v pondělí do obce přivezly cisternu s nezávadnou vodou. Později firmy vyměnily vodu ve vodojemu.

Hádky o odpovědnosti

Odpovědnost za větší množství chloru ve vodě přijal VAK Beroun. „Chyba jde na náš vrub a hlásíme se k tomu,“ vysvětluje Jiří Paul. VAK ale trvá na tom, že se o problému dozvěděl v neděli.

„Náš dispečink přijal ve večerních hodinách v neděli 11. 6. stížnost obyvatele z lokality Pragotrade na zvýšenou přítomnost chloru v pitné vodě. Ráno provedli naši zaměstnanci kontrolu dávkování chloru a zjistili, že vlivem technické závady bylo do vody dávkováno větší množství chloru. Situace byla nahlášena Krajské hygienické stanici a byla s nimi konzultována i nápravná opatření,“ říká Paul. „Nevím o tom, že by někdo volal už před víkendem. Mohlo jít o chybu komunikace,“ dodal Paul.

Rok bez vody

S největšími problémy s kvalitou pitné vody v kraji se až do loňského léta potýkali lidé z Trnové v Praze-západ. Z kohoutku se z rozhodnutí hygieny nesmělo pít přes rok. Jako nepitnou označili hygienici vodu v obci v červnu roku 2015 kvůli výskytu bakteriálního znečištění. Někteří obyvatelé si ale na kvalitu vody stěžovali mnohem dříve. Za dodávky z tamního řadu navzdory potížím platili velké peníze, trnovská voda dokonce patřila k nejdražším v Česku. Za kubík obyvatelé platili 162 korun, což je dvakrát víc než republikový průměr. Dodavatelská společnost S. O. N. Y. potíže nebyla opakovaně schopna řešit, a vedení obce proto na přelomu ledna a února 2016 uzavřelo smlouvu se společností Vodovody a kanalizace (VaK) Beroun. Nový správce investoval do nápravy situace více než milion korun, vyčistil vodovodní potrubí a nainstaloval novou filtrační techniku. Od května loňského roku bylo možné pít vodu z obecního vodovodu po převaření. Následovaly další testy kvality a jako poslední byla spuštěna dezinfekce ultrafialovým světlem. Lidé mohli přestat s nákupy balené vody a opět využívají vodovod.

Pragotrade se odpovědnosti za situaci i za informování obyvatel zříká.

„Vodu pro Chrustenice neupravujeme, nechlorujeme, pouze zajišťujeme, aby do obce tekla. Systém je takový, že je třeba nejprve kontaktovat hygienu, spousta lidí má totiž všelijaké domácí úpravny. Nejprve je třeba ověřit, že skutečně ve vodě něco je, jinak by mohlo jít o šíření poplašné zprávy,“ tvrdí ředitel Pragotrade Josef Mládek.

Není to vodohospodářská společnost, firma se primárně zabývá recyklací stavebního odpadu. Vodou zásobuje část Chrustenic, kde také staví kanalizaci. Na její práci si obyvatelé opakovaně stěžují.

„Jmenovat lze nejméně třicet výpadků dodávky vody od léta 2014 dodnes. A to i o vánočních svátcích. Již téměř dva roky není firma schopná dokončit kolaudaci kanalizace,“ uvedl Juřík. Mimochodem voda netekla obyvatelům také v neděli a v pondělí.

„Nevím, o jakých domácích úpravnách pan Mládek mluví. Vodu nám dodává Pragotrade a logicky je za její kvalitu odpovědný. Necítím se kvůli přístupu firmy bezpečně. Ve stejných dnech, kdy se problém s chlorem vyskytl, skončily mé dvě malé děti na kapačkách v nemocnici. Kvůli viru, který může být i ve vodě. Můžu se dohadovat, zda to nemá souvislost,“ zlobí se Filip.

Hodnoty chloru naměřené hygieničkou by ale zdravotní potíže způsobit neměly.

„Požití vody s koncentrací chloru 1,3 mg/litr nemůže vyvolat zdravotní potíže, toto množství není nebezpečné pro zdraví. Platí i pro děti,“ říká vedoucí Toxikologického informačního střediska Kliniky pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze Sergej Zacharov.

Hygienici, kteří se na místo vrátili v polovině minulého týdne, potvrdili, že voda je už v pořádku.