Soudci se o chybě dozvědí až ve chvíli, kdy je na ni někdo upozorní. Ilustrační snímek

Soudci se o chybě dozvědí až ve chvíli, kdy je na ni někdo upozorní. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Středočeští soudci chybovali při amnestii dvakrát, omyly sami neodhalí

  • 0
Středočeští soudci už vědí o dvou případech, kdy při rozhodování o amnestiích udělali chybu a trest prominuli neprávem. Jestli je špatných rozhodnutí více, to soudci nevědí - neumějí je totiž sami najít. Přehmaty omlouvají rozhodováním pod časovým tlakem i nedokonalou výměnou informací.

Za jeden z nich je odpovědný soud v Rakovníku, ten druhý špatně posoudili v Kladně.

"U rakovnického případu jde o to, že soudce neměl informaci o dalším trestu pro vězně, u něhož posuzoval možnost amnestování. Muž totiž dostal nový trest 12. prosince a při rozhodování o amnestii soudce tuto informaci nemohl získat ani z opisu rejstříku trestů,“ vysvětlila mluvčí krajského soudu Zuzana Steinerová.

Svou roli tak nesehrála chyba soudce samého, ale prodleva v administrativě.

To u pochybení kladenského soudu, který amnestoval muže, jenž v Krupce mačetou ohrožoval družku a napadl policistu, už soudce opravdu chyboval.

"Ve svém rozhodnutí totiž muži prominul 506 dní z dvouletého trestu, ale opomněl, že je ve výkonu trestu ještě za jiný čin na pět let,“ uvedla Steinerová.

Doplnila, že osvobozený pachatel stejně zůstal za mřížemi, právě kvůli pětiletému trestu. "Chyba se stala, může za ni podle mého velký časový tlak při rozhodování. Soudci v Kladně prošli za čtyři dny 1 150 spisů,“ podotkla mluvčí krajského soudu.

Kontroly spisů nechystají

Ona ani soudce příbramského soudu Miloslav Boudník nedokázali odhadnout, jestli rozhodnuté spisy amnestovaných vězňů ukrývají ještě nějaká pochybení.

"Jistě, chyby mohl udělat kdokoliv, prošli jsme 800 spisů. Zatím ale takové informace nemám,“ tvrdí příbramský soudce Miloslav Boudník. A Steinerová dodává, že najít takové spisy cíleně není dost dobře možné.

"Nemáme se na co zaměřit, není podle čeho hledat. O chybě se tak dozvíme až ve chvíli, kdy nás na ni někdo upozorní. Třeba tím, že pošle rozhodnutí o trestu z konce roku pro už amnestovaného,“ popsala Steinerová.

Rakovnický soud se už obrátil na ministerstvo spravedlnosti, aby podal stížnost pro porušení zákona, svou chybu se snaží řešit i ten kladenský. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však připustili, že případné chyby soudců při aplikaci amnestie již nelze zvrátit (více se dočtěte zde).