Adriana Krnáčová.

Adriana Krnáčová. | foto: Martin Mašín, Metro.cz

Inteligentní lampy či detektory výbuchu, projektů chytré Prahy přibývá

  • 18
Během půl roku se do projektu Smart Prague se svými nápady zapojily více než dvě desítky zájemců z řad podnikatelů, univerzit i obyvatel. Mezi nápady jsou aplikace na online rezervaci parkovacích míst, inteligentní lampy či detektory výbuchu. Nejlepší projekty budou vybrány v září.

Iniciativa pražského magistrátu Smart Prague si klade si za cíl pomocí „chytrých“ řešení zkvalitňovat život Pražanů i ekonomický potenciál metropole. Své nápady a projekty podávali zájemci usilující o podporu magistrátu přes webové stránky smartprague.eu. A stále ještě mohou. První fáze projektu skončí v závěru srpna, pak přijde na řadu vyhodnocení došlých podnětů.

Dvacet čtyři projektů se za půl roku nemusí zdát jako obzvláště velké číslo. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) to však vyvažuje jejich kvalita.

„Ty projekty jsou vesměs smysluplné a realizovatelné. Nejde jen o výkřiky, ale o kvalitně zpracované záměry, které by mohly život v Praze zlepšit,“ říká.

Mezi přihlášenými projekty je například služba Zaparkuju.cz. Ta by měla řidičům umožnit pohodlnou rezervaci a on-line placení parkovacích míst. Vše by probíhalo skrze mobilní aplikaci či internetovou stránku. Provozovatel parkoviště by na internetu jednoduše sdílel počet aktuálně volných míst, jež by si řidič mohl na dálku rezervovat a předejít tím zdržení.

Skutečně pokročilou technologii metropoli nabízí projekt Neuron Soundware. Ten je schopný pomocí složitých algoritmů v reálném čase rozlišit různé druhy zvuků. Ty by v Praze snímala síť mikrofonů. „Výsledkem by byla interaktivní mapa města, ve které by bylo vidět, jaká je v dané lokalitě hlučnost a z čeho hluk pochází. Zda ho působí letadla, vlaky, dálnice nebo třeba nějaká rekonstrukce,“ říká jeden z autorů projektu Pavel Konečný.

Pracovníci městské samosprávy by tak získali v daných lokalitách efektivní nástroj na omezování nadměrné hlučnosti. Při využití certifikovaných mikrofonů by bylo navíc záznamy možné použít i jako důkaz u soudu. To by mohlo pomoci třeba při postihování developerů, kteří pracují i v nočních hodinách.

Detektory výbuchu či střelby

Své uplatnění by systém mohl získat i při zajištění bezpečnosti v hlavním městě. Dokázal by totiž okamžitě identifikovat místa střelby či výbuchu. Instalace v jedné městské části by mohla vyjít na tři až pět milionů korun, podle rozlohy pokrytí. Mohly by také být součástí inteligentních lamp pouličního osvětlení, které mají v Praze například svítit v závislosti na míře slunečního svitu.

Kosmický inkubátor ESA

  • Pokud jde o užití pokročilých technologií v každodenním životě, nezůstává Praha jen u iniciativy Smart Prague. Od úterý se mohou první zájemci z řad českých firem hlásit i do nového inkubátoru Evropské kosmické agentury (ESA), který sídlí v Paláci Adria.
  • V něm budou účastníci projektu hledat běžné využití kosmických technologií. Pro příklad: než se staly předměty každodenní potřeby, byly pro objevování kosmu určeny třeba vrtačky bez kabelu, vysavače, matrace s pamětí, detektory kouře, vodní filtry či materiál pro neviditelná rovnátka.
  • Praha se stala součástí sítě podnikatelských inkubátorů ESA letos v květnu. V metropoli se tak otevřel první kosmický inkubátor ve střední a východní Evropě. Celý projekt financuje společně s ESA i hlavní město, každá ze stran na něj přispěla částkou 22,3 milionu korun. Během příštích pěti let by inkubátorem mělo projít až 25 firem.

Dalším projektem, který se uchází o podporu hlavního města, je BattSwap. Ten umožňuje plně automatickou výměnu baterie elektromobilu za pouhých 30 sekund. Jeho hlavní výhodou je kromě rychlosti i to, že je téměř desetkrát levnější než systém nabíjení využívaný elektromobily Tesla.

„V Praze bude BattSwap pohánět víceúčelová vozidla, která budou zajišťovat svoz odpadu, čistění komunikací nebo údržbu zeleně. Naše výměnné stanice se postarají o jejich nepřetržitý a nízkonákladový provoz,“ představuje svou vizi Radek Janků, autor projektu.

Nově by se také Pražané pomocí takzvaného Crowdtestingu mohli zapojit přímo do vývoje městských webových stránek, mobilních aplikací či nejrůznějších on-line formulářů. Z pohodlí domova by tak mohli přispět k tomu, aby byly uživatelsky příznivější. Podobným procesem by mohla projít i současná stránka magistrátu praha.eu, která nepatří k nejpřehlednějším.

Na začátku září vznikne ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) nová projektová kancelář, která vybere projekty, jež budou v Praze využity. Bude mít následně na starost i jejich podporu ze strany města. Magistrát ale nebude projekty přímo financovat. „Dostanou podporu v podobě poradenství při získávání finančních prostředků, prostor či marketingové spolupráce,“ dodává primátorka.


Elektromobil