Jedním z tradičních čínských způsobů léčby je akupunktura.

Jedním z tradičních čínských způsobů léčby je akupunktura. | foto: Petr Novotný, MAFRA

V boleslavské nemocnici za rok vznikne centrum čínské medicíny

  • 3
V mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici má už příští rok vzniknout Centrum tradiční čínské medicíny. Kromě akupunktury a fyzikální terapie vznikne také interna. Plánovaná je i ambulantní léčba.

Ležíte na podložce, zní tlumená orientální hudba. Zdravotník vám ohýbá a tlačí celou nohu k břichu. Nejen to, ale i série mnoha dalších cviků představuje masáž zvaná Tuina.

Je to masážní technika, jejíž provádění má vést k uzdravení některých nemocí. Stejně může pomoci i akupunktura, fytoterapie a řada dalších technik, které tisíce let provozují Číňané v rámci své tradiční medicíny.

Brzy by tuto léčbu mohli vyzkoušet také Středočeši. V kraji zatím takové centrum chybí, před nedávnem je otevřeli například v nemocnici v Hradci Králové (psali jsme zde). Číňané teď mají zájem vybudovat centrum medicíny v prostorách mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice.

„V první fázi by zde mohly vzniknout tři základní obory – akupunktura, fyzikální terapie a interna tradiční čínské medicíny. Ambulantní léčbu bychom mohli zavést zhruba po prvním roce úspěšného provozu,“ říká k záměru generální ředitel komise pro zdravotnictví čínské provincie Sečuán Shen Ji.

Podle zjištění MF DNES by mohlo centrum vzniknout v budově, kde dnes sídlí léčebna dlouhodobě nemocných v lokalitě Na Celně. Ta patří pod Klaudiánovu nemocnici, kterou spravuje kraj. Ten také s Číňany jedná.

„Na konci minulého roku se zde uvolnily prostory, v nichž by mohlo vzniknout právě toto centrum,“ uvedla mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

Číňané před necelým měsícem boleslavskou nemocnici navštívili a odjížděli spokojeni. „Naše prostory se jim velmi líbily. Pokoje pacientů, sesterny a lékařské pokoje představují pro centrum ideální zázemí, a nebude tudíž potřeba dělat velké úpravy,“ řekla krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová.

Menší úpravy by kraj rád provedl ještě letos, aby se příští rok mohlo začít s realizací centra.

Dohodu podepíší v září

Posun v plánovaném zřízení centra čínské medicíny by měla přinést zářijová cesta zástupců kraje do Číny.

Tam by měla být podepsána dohoda o založení centra. „Věřím, že během naší návštěvy rozvineme plány na založení centra tradiční čínské medicíny a dovedeme je již do konkrétní podoby,“ uvedl hejtman Miloš Petera.

Podle vedení nemocnice bude nutné nejprve skloubit záměr s českou legislativou. „Setkání beru jako první vlaštovku, záměr skvěle zapadá do konceptu, který v nemocnici máme. K otevření centra čínské medicíny ovšem vede ještě poměrně složitá cesta,“ reagoval ředitel Klaudiánovy nemocnice Luděk Kramář.

Bylo by ideální, kdyby služby takového centra byly považovány za spíše doplňkové. V současné době totiž navíc nelze počítat ani s tím, že by je hradila pojišťovna.

„Jsem ale přesvědčen, že čínští lékaři by řadě pacientů mohli pomoci. Například v oblasti pomoci při bolestech, při léčbě pohybového aparátu a podobně,“ vysvětlil Kramář. Jeho metou je vybudování takového centra, kde by se možnosti tradiční čínské medicíny a českého lékařství vzájemně doplňovaly.

Lidé se na čínské lékaře vesměs těší. „Slyšela jsem o tom, věřím, že to dokáže pomoci víc než spousta chemie, kterou do nás cpou doktoři. Asi bych čínskou medicínu vyzkoušela,“ říká Jana Březinová z Mladé Boleslavi.

Sama však na takové proceduře ještě nebyla. „Využila jsem ale služeb paní, která dělá psychosomatiku, a pomohlo mi to. Věřím, že hlavně udělat si pořádek v hlavě a včasná rehabilitace pomáhají,“ dodává žena, která se léčila s častými angínami. „I bez trhání mandlí jsem se vyléčila, mělo to psychické příčiny,“ tvrdí.

Části odborníků se však zavádění čínských metod do českých nemocnic nelíbí. Například bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt metody označil za šarlatánství.

„Protestuji proti tomuto bláznovství, které prolamuje bariéru mezi vědou a šarlatánstvím a které je zcela zbytečné a ostudné,“ prohlašuje Cikrt. „Český pacient takzvanou tradiční čínskou medicínu nepotřebuje. Ona si totiž na medicínu jenom hraje, ale její podstata je šarlatánská. Vznikla z nouze,“ dodává.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek zase uvedl, že lékařská komora doporučuje všem pacientům medicínu založenou na důkazech. „Nikdo ale přece nechce nahrazovat klasickou medicínu tradiční čínskou medicínou, je to opravdu doplněk,“ zastává se naopak těchto záměrů ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.